50+1'den bıkmadınız mı?

Heinz Guderian

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kişisel olarak cumhuriyeti benimsemiyorum. Bence ülkemiz Teknokrasi ile yönetilmeli. Soru gayet açık 50+1'in getirdiği olumsuzluk ve kokuşmuşluktan bıkmadınız mı?

@Heinz Guderian Teknokrasi de olsa çoğu ülkedeki yönetim, şu anda bazı ülkelerdeki gibi tek adam ve "akiller" (nasıl akillerse) gibi olmaya devam eder. :D Biri emir verir, diğerleri emri yerine getirir.

Çoğulcu demokrasi ise sadece halkın tamamını iyi düzeyde yetiştirebilirseniz işe yarayacak bir sistemdi, bu sistem işine gelmeyenler Dünya'da eğitimi çoğu kesim için yetersiz hale getirip istediklerini elde etme yoluna gitti.

Komünizm ve Sosyalizm de idealler ve hayaller ile başlayıp sonu tiranlıkla bitmedi mi?

Kısacası konu "insanlarsa" ideal yönetim diye bir şey yoktur. Bizler nefretten ve ayrışmadan beslenmeyi seven, kendinden olmayanı ortadan kaldırmak için her şeyi yapan vicdani meziyetleri oturmamış bir türüz. Bence çok kafana takma bunları, senin ya da benim elimde olacak bir şey değil.

Fikrimi merak ediyorsan ben İsveç ya da Finlandiya tarzı yönetimin şimdilik aksaklıkları olsa da görece daha iyi gidebildiğini düşünüyorum. Ta ki o gücü tek başına isteyen biri ortaya çıkana kadar... Sonrası ise daha önce tarihte yüzlerce örneğini gördüğümüz gibi sonuçlanacak. :D

Geri
Yukarı