50 GB dosya 1 Mbps hızda kaç saatte iner?

Bu sitenin doğru bildiler verdiğine emin misiniz? Çünkü En son 65GB bir oyunu 1 gün beklemek yerine 6 saatte indirdim!

65 GB datayı 6 saatte indirdiyseniz internet hızınız yaklaşık 24 Mbps = 3 MBps demektir. Sitedeki ilgili yere 24 yazmanız gerekiyor. Çünkü sitede yer alan ve değer girilen alandaki data birimi Mbps, MBps değil.

1MBps = 8Mbps

Bana 65/70 gb'lik bir oyun tavsiyesinde bulunur musun? Bunu göstermek istiyorum.
Basit bir oran orantı hesabıyla aynı hesabı siz de yaparsınız. Saniyede 1mb indirmek demek 1 dakikada 60mb indirmek demek. 1 Saatte 3600mb yapar. 1024 x 50'den 51.200mb'ı ise 3600'e bölerek kaç saatte indireceğinizi hesaplarsınız.

Aralarda hızın düşmesi, yazma hızının etkisi, karşıdan gelen sinyalin stabiliği gibi değerlerle bu daha yükseğe de çıkar, daha aşağı da iner. Hayatım boyunca bu kadar basit bir matematiksel hesabı birine anlatmak zorunda kalacağımı düşünmemiştim.

Bu sitenin doğru bildiler verdiğine emin misiniz? Çünkü en son 65 GB bir oyunu 1 gün beklemek yerine 6 saatte indirdim!
%4 hata payı ekliyor veya hızı %4 eksik kabul ediyor gibi görünüyor. Düzgün kullanmayı bilirseniz doğru. Konudaki gibi 1 Mbps mi 1 MBps mi olduğunu bilmezseniz etrafa bakıp durursunuz.

Mbps ile MB/s karıştırmış çoğu arkadaş. Biri megabyte diğeri megabit. 8 bit 1 byte denk gelmektedir. Yani mevcut hızınızı 8'e bölerseniz anlık indirme hızınız o kadar olmalı demektedir. ( tabi indirme yaparken her zaman o hızlara ulaşılamayabilir)

Örnek olarak aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

1 Mbps = 128 KB (kilobyte)
2 Mbps = 256 KB (kilobyte)
4 Mbps = 512 KB (kilobyte)
7.2 Mbps = 0.9 MB (megabyte)
8 Mbps = 1 MB (megabyte)
16 Mbps = 2 MB (megabyte)
32 Mbps = 4 MB (megabyte)
50 Mbps = 6.25 MB (megabyte)
56 Mbps = 7 MB (megabyte)
100 Mbps = 12.5 MB (megabyte)

Böyle bir şey;

2021-10-20_16-31-46.png

Yukarıda paylaştığınız ekrana göre indirme hızınız 7MB/s (Megabyte) yani 56Mbps (Megabit) hızda indiriyorsunuz. Normalde 65GB lık bir dosyayı bu hızda 2 saat 45 dakikada indirebilmeniz gerekiyor. Ama tabi indirme yaptığınız yerin indirme hızınızı full kullandığını varsayarsak.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı