50 Mbps vs 100 Mbps

Barisgzl1

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel core i7 7770HQ 16 GB Ram 1050 Ti
Arkadaşlar aralarındaki fark ne? Ne kadar hızlı 50'ye göre?

Son düzenleyen: Moderatör:
50Mbps= 50/8 saniyede 6.25MB veri indirisin.
100Mbps= 100/8= saniyede 12.5 MB veri indirirsin.

Yani 50Mbps ile 3 saatte indirdiğin bir dosyayı 100Mbps ile 1.5 saatte indirirsin mesela.

Liste üzerinde evet ama gerçekte bu değerleri tam almak mümkün değil.

75 Mbps İnternet ile örnek vereyim kendim üzerinden. Steam üzerinden bir indirme yapıyorsunuz diyelim ve olması gereken indirme değeri 9,3 MB. Ancak liste üzerinde 9,3 çıkıyor olsa da benim bu zamana kadar gördüğüm en yüksek değer 8,9 MB. Genel olarak 8,1 MB kullanımla indirme oluyor.

Liste üzerine göre değil aktif değerlerde dahi 50 Mbps ile 100 Mbps arasında ciddi bir fark var.
Tercih edilecekse kesinlikle 100 Mbps olmalı. Ancak altyapı destekliyor mu ve VDSL üzerindeki değerler ne durumda çok önemli.
Fiber mevcutsa zaten kafanız rahat olsun.

50Mbps'e kadar olan paket ile 100Mbps'e kadar olanın arasında ciddi fiyat farkı var mı bu önemli. Sonuçta faturayı ödeyecek kişi sizsiniz.

Türk Telekom'u baz alacak olursak bu iş şöyle oluyor. 50Mbps'e kadar veya 100Mbps'e kadar şeklinde paket sunarlar. Hattınız 50Gbps hızı kaldırabiliyor olsa bile o hızı size tam olarak yansıtmazlar/vermezler. Ben hiç rastlamadım. Benim hattımda zaten 50Gbps hızı kaldırabiliyor. Fakat bahsettiğim gibi tamı tamına 50Mbps veya 100Mbps vermiyorlar. Hatta paket yükseldikçe verdikleri hız oranı düşer.

Vodafone, Millenicom ve TurkNet'te 100Mbps hızı aşabilen aboneler var. O şirketler bu konuyu TT kadar önemsemiyorlar. Aboneleri açısından iyi birşey. Fakat bana soracak olursanız Türkiye'de Türk Telekom stabilite açısından en iyi ISP'dır. Vodafone'un kendisi büyük bir şirket ama Türkiye'ye yaptıkları yatırımlar diğer ülkelere kıyasla ciddi değil. Yunanistan'da neler sunuyorlar neler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı