Çözüldü 50 üstü ortalama ile sorumluluk sınavlarına kalınır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Plais

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Sanayide Eleman
9. sınıfım 50+ ortalamam fakat matematik coğrafya vs. zayıf yazin bu derslerden geçmek için sınava mi? Gireceğim bana öyle söylüyorlar.

Çözüm
Gene yanlış bilgiler uçmuş, netleştirelim bu konuyu.

Öncelikle 50 ve üzeri ortalama olduğu sürece sınıfı geçiyorsun. Zayıf sayısının bir önemi yok ve ortalama için de iki dönemin ortalaması baz alınıyor. Türk Dili ve Edebiyatı gibi baraj derslerden de kalmaman lazım. Matematik, Coğrafya gibi derslerin herhangi bir sorumluluğu da yok.

Bir dersten başarılı sayılabilmek için de dersinizin yıl sonu ortalaması 50 ve üzerinde olmalı. İlk dönem ortalamanıza bakılmaksızın ikinci dönem ortalamanızı 70 ve üzerinde tutmanız durumunda sınıfı doğrudan geçersiniz. Bu sadece ders için geçerli, yıl sonu genel ortalaması için böyle bir şey geçerli değil.

Bir de devam zorunluluğuna da dikkat etmelisiniz. Özürsüz 10 gün, toplam 30 gün devamsızlık hakkınız bulunuyor. İkisinden birisinin yarım gün aşması durumunda sınıfta kalırsınız ve sınıf tekrarı yaparsınız. İzinli devamsızlık için toplam devamsızlık sınırını aşmadığınız sürece herhangi bir sınır yok.

Bu dediklerimi Google'a ortaöğretim kurumları yönetmeliği yazarak denetleyebilirsin. Resmi kaynağı baz alarak konuşuyorum, madde 36, 56, 57, 58. maddelerde aradığın bilginin doğruluğunu teyit ettirebilirsin. Resmi kaynak baz alınıyor çünkü bu tarz şeylerde.
Ortalaması hep 70 küsur olup 9'dan 11 sınıfa kadar edebiyattan kalan bir mal olarak yazıyorum sınıfta kalmazsın ama sorumluluğa kalırsın sorumlu dersse not: 12 sınıfta kopya ile 3 senenin edebiyatını da verdim kurtuldum 2 sene oldu.

Evet gireceksin bu sınava da sorumluluk sınavı deniyor 50 üzeri alırsan o derslerden de başarlılı bir şekil de geçmiş oluyorsun.

Genel ortalaması 50 üstü ne alaka? Hayır sınava falan girmeyeceksin rahat ol. Sadece edebiyattan kalırsan onun sorumluluğunu verirsin. @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Sınavlara girmiyeceksin. Sadece Edebiyatta sınava girilir diğer hiçbir derste girilmez iki dönem ortalaması 50+ ise her türlü geçiyorsun.
Evet gireceksin bu sınava da sorumluluk sınavı deniyor 50 üzeri alırsan o derslerden de başarlılı bir şekil de geçmiş oluyorsun.
Yanlış bilgi veriyorsun, bilmiyorsan konuşma.

9. sınıfım 50+ ortalamam fakat matematik coğrafya vs. zayıf yazın bu derslerden geçmek için sınava mı gireceğim?

Bildiğim kadarıyla 10.sınıfta 9.sınıfta kaldığın derslerden sorumluluk sınavına girmen gerekiyor.

Size tavsiyem 10.sınıfa geçince sorumluluk sınavı zamanında okul idaresi ile konuşun ne olur olmaz.

Öncelikle 50 ve üzeri ortalama olduğu sürece sınıfı geçiyorsun. Zayıf sayısının bir önemi yok ve ortalama için de iki dönemin ortalaması baz alınıyor. Türk Dili ve Edebiyatı gibi baraj derslerden de kalmaman lazım. Matematik, Coğrafya gibi derslerin herhangi bir sorumluluğu da yok.

Bir dersten başarılı sayılabilmek için de dersinizin yıl sonu ortalaması 50 ve üzerinde olmalı. İlk dönem ortalamanıza bakılmaksızın ikinci dönem ortalamanızı 70 ve üzerinde tutmanız durumunda sınıfı doğrudan geçersiniz. Bu sadece ders için geçerli, yıl sonu genel ortalaması için böyle bir şey geçerli değil.

Bir de devam zorunluluğuna da dikkat etmelisiniz. Özürsüz 10 gün, toplam 30 gün devamsızlık hakkınız bulunuyor. İkisinden birisinin yarım gün aşması durumunda sınıfta kalırsınız ve sınıf tekrarı yaparsınız. İzinli devamsızlık için toplam devamsızlık sınırını aşmadığınız sürece herhangi bir sınır yok.

Bu dediklerimi Google'a ortaöğretim kurumları yönetmeliği yazarak denetleyebilirsin. Resmi kaynağı baz alarak konuşuyorum, madde 36, 56, 57, 58. maddelerde aradığın bilginin doğruluğunu teyit ettirebilirsin. Resmi kaynak baz alınıyor çünkü bu tarz şeylerde.

Çözüm

Öncelikle 50 ve üzeri ortalama olduğu sürece sınıfı geçiyorsun. Zayıf sayısının bir önemi yok ve ortalama için de iki dönemin ortalaması baz alınıyor. Türk dili ve edebiyatı gibi baraj derslerden de kalmaman lazım. Matematik, coğrafya gibi derslerin herhangi bir sorumluluğu da yok.

Su an 10 sinifa gectim, sinifi ortalamayla gectim ama matematik, cografya, kimya ve bilisim derslerimin ortalamasi 50'nin altinda yani onlardan kaldim. 10 sinifta bunlardan sorumluluga mi girmem gerekiyor yani?

Öncelikle 50 ve üzeri ortalama olduğu sürece sınıfı geçiyorsun. Zayıf sayısının bir önemi yok ve ortalama için de iki dönemin ortalaması baz alınıyor. Türk dili ve edebiyatı gibi baraj derslerden de kalmaman lazım. Matematik, coğrafya gibi derslerin herhangi bir sorumluluğu da yok.

11. sınıftada durum aynı değil mi? Yalnızca edebiyat için geçerli.

Geri
Yukarı