50 ve 75 CC motoru ehliyet alınıncaya kadar ehliyetsiz sürmek sıkıntı olur mu?

ahmetdurmus.16

Hectopat
Daha fazla  
Evden okula ve normal ilçe içinde dolaşmak için motor alacağız. Evimiz köye yakın olduğu için benzinli bakıyoruz, kuvvetli motoru olsun diye. 17 yaşındayım ve A1 ehliyet sınavına 1-2 hafta içerisinde başlayacağım diye planlıyoruz.
Ehliyeti alana kadar 50 veya 75 (belki 80) CC'lik motoru kullanmam sıkıntı çıkartır mı?

Çevirmelere yakalanmadığın sürece ve kask takmayı unutmadığın sürece hiçbir şey demezler sanırım. Amasya'da yaşıyorum ve anayol çevirmeleri dışında motorla yakalanan kimseyi görmedim.

Evden okula ve normal ilçe içinde dolaşmak için motor alacağız. Evimiz köye yakın olduğu için benzinli bakıyoruz, kuvvetli motoru olsun diye. 17 yaşındayım ve A1 ehliyet sınavına 1-2 hafta içerisinde başlayacağım diye planlıyoruz.
Ehliyeti alana kadar 50 veya 75 (belki 80) CC'lik motoru kullanmam sıkıntı çıkartır mı?
Evet tabii ki çıkarır. Ehliyetsiz ne olursa olsun sürmemeni tavsiye ederim.

50 CC motorlar için B yani normal araç ehliyeti yeterli oluyor, ekstradan motor ehliyeti şart değil ve evet ehliyet gerekli, hatalı bir sürüş ya da kontrol noktasında yakalanırsan ve ehliyet veremezsen cezası var, 18 yaşından küçüksen ceza ailen gidiyordu sanırım.
Bugün beni bile durdurdular kast denetimi yapıyorlardı. T.C numarası İle ehliyet sorguluyorlardı. Bildiğiniz üzere ehliyet ve kimlikler birleştirilirdi.

Geri
Yukarı