500+500 GB SSD yeterli olur mu?

SSD'li seçenek mi HDD'li seçenek mi daha mantıklı?

• Samsung 970 Evo 500 GB+ 2 TB HDD

Oy: 14 73,7%
  • Samsung 970 Evo 500 GB+ Herhangi bir Samsung 500 GB Sata SSD

Oy: 5 26,3%

• Oy verenlerin toplamı
    19
HDD'ler üzerinde çok sıkıntı olmaz fakat SSD'lerde belli bir yazma ömürleri olduğu için bir yerden sonra değiştirmeniz gerekebilir. Bunu dememin sebebi sürekli oyun silip yüklüyorsanız, sürekli yeni dosya oluşturma gerektiren işlemler yapıyorsanız geçerli. Fakat ben bir defa kurarım, zaten kolay kolay silmem değiştirmem diyorsanız SSD daha mantıklı bir seçim olacaktır.
O zaman anladığım kadarıyla her gün HDD ve SSD arasında büyük boyutlu oyunları taşımak pek mantıklı değil.
Bu biraz da ilerideki maddi durumunuza göre değişebilir. Yani önce 1 TB SSD alırım. İleride yetmezse yanına 1 SSD daha alırım diyorsanız mantıklı olacaktır. Ama uzun dönem daha bir şey alamam diyorsanız ve oyun dışında dosyalarınız da olacaksa istemesek de HDD ihtiyaç olacaktır.

Ama sanırım siz işletim sistemini ayrı yerde depolamayı ayrı diskte tutmak istiyorsunuz.

Aslında bu da gayet mantıklı. Zaten 500+500 yapınca yine aşağı yukarı aynı fiyata geliyor. Bunu alırsam en azından 1TB'nin tamamı M2 olmuş olur. Eğer yetmezse de (baya bir süre yeteceğini düşünüyorum) belki ileride bir SSD daha alırım.

O zaman anladığım kadarıyla her gün HDD ve SSD arasında büyük boyutlu oyunları taşımak pek mantıklı değil.

Aslında bu da gayet mantıklı. Zaten 500+500 yapınca yine aşağı yukarı aynı fiyata geliyor. Bunu alırsam en azından 1TB'nin tamamı M2 olmuş olur. Eğer yetmezse de (baya bir süre yeteceğini düşünüyorum) belki ileride bir SSD daha alırım.
Evet, SSD'inin yazma ömründen sürekli yenmiş olur. Vedikleri yazma ömrü de genelde verdikleri 5 yıl kısmı garanti süresine göre uyduracak şekilde tasarlıyorlar. Tabi bu yazma ömrü ortalama kullanımlara bağlı olarak hesaplanan şeyler. Kullanımdan kullanıma göre süresinde değişiklik gösterebilir. Ayrıca daha büyük boyutlu SSD'lerin yazma ömrü de ona göre uzun oluyor. 860 EVO 250 GB'ın 150 TBW iken 500 GB 300 TBW'ye kadar garanti kapsamı içerisindedir. Ondan dolayı sürekli dosya taşıması yapmak benim açımdan çok doğru değil ve sebeplerinden de bir nebze bahsetmek istedim. Çok fazla dosya taşıması ve silip yükleme yapmaz iseniz SSD'lerin sizi yıllar boyu götüreceğini düşünüyorum.

1 TB M2 SSD almak da çok mantıklı duruyor. Karar size kalmış :D

Yeni konular

Geri
Yukarı