500-600 TL Mekanik Klavye Önerisi

@BurakC Açıkcası ışın benim için önemli değil ilk mekanik klavyemde ışıksız dı sonra ki mekanik klavyem ışıklıydı fakat arada eğlencesine ışık modlarını açıp oyun oynayacağım zaman kapatıyordum.
Sanırım ikimiz de 6gv2 alıcaz. :)

@BurakC @deletedrandomstring138948

Aldınız mı ? Aldıysanız ne aldınız ? Ben daha önce hayatımda hiç mekanik klavye kullanmadım, ancak çok FPS oyunları oynayan birisi olarak mekanik bir klavye düşünüyorum kendime, 6gv2'nin adeksstore'da %32 indirimle 250 liraya düşmesi çok cazip geldi, ancak ışık benim için biraz önemli. Genelde geceleri ışıklar kapalıyken oynuyorum oyunları, o yüzden sıkıntı çıkarabilir diye başka modeller bakıyorum. 300-350 TL fiyat aralığında güzel bir klavye önerirseniz efsane olur. Amazondan sipariş vermeyi bilmiyorum, o yüzden gameekstra, adeksstore, n11 gibi bir yerden alacağım büyük ihtimal.

Bir de switch renkleri hakkında çok bir bilgim yok, FPS oynuyorsanız red tercih edin demiş bir arkadaş, red switchlerin çıkardığı ses nasıl peki, çok mu fazla ? Gece evdekileri uyandırmayalım da :)

@evascale Yarın alıyorum bende bir aksilik olmaz ise. Bütün switchleri tek tek deneyeceğim yarın.
300-350-375 arası benim bütçem de. muhtemelen ozone strike pro yada 6gv2 alacağım artık hangisi güzel gelirse ... bakarsın hiç birisini almam başka alırım. Kişiden kişiye değişir bunlar.Aldığım zaman mesaj atarım.

Daha alamadım maalesef sebebi ise ürün eski adresime kargolanmış bu sebeple pazartesiye iş uzadı ama benimde hevesim kaçtı açıkcası. Yüksek ihtimal ürünü almayıp geri gönderticem.
FPS oyunu oynuyorsan kullanacağın tuşlar belli zaten gece değil istersen zifiri karanlıkta oyna tuşları şaşırmazsın bence ışık gereksiz.
250 ₺ gerçekten mükemmel fiyat bu forumda arkadaş 2 yıl önce 257 ₺ ye almış şuan ki dolar kuruna göre azımsanmayacak bir fiyat. Gerçi bu fiyata düşmesinin sebebide sade bir klavye olduğundan artık alıcısı olmaması olabilir, sonuçta herkes rgb ışıklı klavye arıyor kimse 6gv2 nin yüzüne bile bakacağını sanmam tabii asıl amacı oyun olanlar hariç.
Switchler hakkında kısa bir bilgi:

Cherry MX Red : Tamamen sessizlik için üretilmiştir, mekanik tadını pek alamazsınız. (tuşların çıkarttığı ses açısından.)

Cherry MX Brown : Blue ve Red'in karışımıdır, ikisinde de biraz, hem oyuncular hem yazı yazanlar için önerilir.

Cherry MX Blue : Heh işte tam anlamıyla mekanik klavye dediğimiz türdendir, en fazla sesi çıkaran budur, daha çok yazı yazanlar almalıdır, bildiğiniz çatır çutur sesleri duyarsınız eğer seviyorsanız hissi mükemmeldir yazdıkça yazasınız gelir ama ses konusunda sorun yaşayacaklara önerilmez çünkü yan odaya kadar sesi gidebiliyor.
Cherry MX Kırmızı ve Siyah Switch

Montaj tipi: Cherry MX
Kuvvet: MX Kırmızı = 45 cN / MX Siyah = 60 cN
Ses: En dipten yukarı doğru gelir, az seslidir.
Uygun olduğu oyun türleri: Genelde FPS oyunlar için en uygun switchdir. Yukarıda bahsettiğimiz histerezis kavramı olmadığı için ikinci vurguyu beklemeden basıncı anında kaydeder. Bu sayede parmağımızı tuştan çekmeden dahi işlem yapmaya devam edebiliriz.

Açıkcası black uygun bir seçim.

Amazondan şuan birşey alınmaz açıkcası. Corsair Strafeyi 262 ₺ye alıcaktım şuan 432 ₺.

@BurakC @evascale Arkadaşlar 10 15 saattir 6gv2 kullanıyorum size kısaca deneyimlerimi aktarayım.
İlk bir kaç saat resmen parmaklarım yoruldu tuşlara basmakdan kuvveti 60 cN olduğundan resmen kas çalıştı parmaklarım.Basış hissi daha önce kullandığım blackwidow expert ve blackwidow 2016 dan iyi gibi.
Tasarımı oldukça sade ve hoş hatta monitörümle takım oldu diyebilirim, monitörümünde kenar hatları klavye ile aynı ve plastiğide benzer.
Klavyede yazı yazarken monitörüm sallanıyor daha önce hiçbir klavyede olmamıştı yada ben farketmemiştim, bu cümleleri yazarken bile monitör oynuyor ki monitör normal bir monitör değil özel oyuncu monitör (BenQ XL2411z).Bunu yazmamda ki sebep bu sağlam dirsekli monitör bile sallanıyorsa normal monitör dans eder heralde. :)
Kısaca şuan memnunum.

Daha alamadım maalesef sebebi ise ürün eski adresime kargolanmış bu sebeple pazartesiye iş uzadı ama benimde hevesim kaçtı açıkcası. Yüksek ihtimal ürünü almayıp geri gönderticem.
FPS oyunu oynuyorsan kullanacağın tuşlar belli zaten gece değil istersen zifiri karanlıkta oyna tuşları şaşırmazsın bence ışık gereksiz.
250 ₺ gerçekten mükemmel fiyat bu forumda arkadaş 2 yıl önce 257 ₺ ye almış şuan ki dolar kuruna göre azımsanmayacak bir fiyat. Gerçi bu fiyata düşmesinin sebebide sade bir klavye olduğundan artık alıcısı olmaması olabilir, sonuçta herkes rgb ışıklı klavye arıyor kimse 6gv2 nin yüzüne bile bakacağını sanmam tabii asıl amacı oyun olanlar hariç.
Switchler hakkında kısa bir bilgi:

Cherry MX Red : Tamamen sessizlik için üretilmiştir, mekanik tadını pek alamazsınız. (tuşların çıkarttığı ses açısından.)

Cherry MX Brown : Blue ve Red'in karışımıdır, ikisinde de biraz, hem oyuncular hem yazı yazanlar için önerilir.

Cherry MX Blue : Heh işte tam anlamıyla mekanik klavye dediğimiz türdendir, en fazla sesi çıkaran budur, daha çok yazı yazanlar almalıdır, bildiğiniz çatır çutur sesleri duyarsınız eğer seviyorsanız hissi mükemmeldir yazdıkça yazasınız gelir ama ses konusunda sorun yaşayacaklara önerilmez çünkü yan odaya kadar sesi gidebiliyor.
Cherry MX Kırmızı ve Siyah Switch

Montaj tipi: Cherry MX
Kuvvet: MX Kırmızı = 45 cN / MX Siyah = 60 cN
Ses: En dipten yukarı doğru gelir, az seslidir.
Uygun olduğu oyun türleri: Genelde FPS oyunlar için en uygun switchdir. Yukarıda bahsettiğimiz histerezis kavramı olmadığı için ikinci vurguyu beklemeden basıncı anında kaydeder. Bu sayede parmağımızı tuştan çekmeden dahi işlem yapmaya devam edebiliriz.

Açıkcası black uygun bir seçim.

Amazondan şuan birşey alınmaz açıkcası. Corsair Strafeyi 262 ₺ye alıcaktım şuan 432 ₺.

@BurakC @evascale Arkadaşlar 10 15 saattir 6gv2 kullanıyorum size kısaca deneyimlerimi aktarayım.
İlk bir kaç saat resmen parmaklarım yoruldu tuşlara basmakdan kuvveti 60 cN olduğundan resmen kas çalıştı parmaklarım.Basış hissi daha önce kullandığım blackwidow expert ve blackwidow 2016 dan iyi gibi.
Tasarımı oldukça sade ve hoş hatta monitörümle takım oldu diyebilirim, monitörümünde kenar hatları klavye ile aynı ve plastiğide benzer.
Klavyede yazı yazarken monitörüm sallanıyor daha önce hiçbir klavyede olmamıştı yada ben farketmemiştim, bu cümleleri yazarken bile monitör oynuyor ki monitör normal bir monitör değil özel oyuncu monitör (BenQ XL2411z).Bunu yazmamda ki sebep bu sağlam dirsekli monitör bile sallanıyorsa normal monitör dans eder heralde. :)
Kısaca şuan memnunum.
Yanlış bilgilendirme yapmışsınız. Red daha çok FPS oyuncuları içindir. Asıl noktası sessizlik değil yani. Evet biraz sessiz ama brown modelde sessiz zaten. Blue yüksek bir seviyede ses çıkartıyor gerçekten de. Ama FPS oyuncuları için pek uygun değildir.

Yanlış bilgilendirme yapmışsınız. Red daha çok FPS oyuncuları içindir. Asıl noktası sessizlik değil yani. Evet biraz sessiz ama brown modelde sessiz zaten. Blue yüksek bir seviyede ses çıkartıyor gerçekten de. Ama FPS oyuncuları için pek uygun değildir.
Neden red fps oyuncularına daha çok uygun?

Anahtarlarda histerezis denen bir kavram vardır. Çalıştırma noktası ve bitiş noktasının tamamlanması. Yani bu kavrama sahip anahtarlarda tuşa bastıktan sonra başka bir tuşa basmak için ilk bastığın tuşun o hareketi tamamlaması gerekir. Blue ve brown anahtar çeşitlerinde bu kavram vardır. Ama red ve black anahtarlarda bu kavram olmadığı için ilk tuşa bastıktan sonra hemen başka bir tuşa basabilirsin. Yani işlemlerini çok daha hızlı yapma imkanı sağlıyor. FPS oyuncuları ne dediğimi anlar zaten. Ayrıca black anahtar çeşidi 60 cN güç isterken red 45 cN güç istiyor yani o tuşa hafif bastığın anda bile algılıyor. Böylece hızlı bir şekilde klavyede gezinebiliyor parmakların. Dediğim gibi FPS oyuncuları ne demek istediğimi daha iyi anlar. Black anahtara sahip klavye güç ister bu yüzden uzun süreli kullanımda ağrı ve yorgunluk yapar parmaklarda. O yüzden red anahtar çeşidi FPS oyunları için daha uygundur. Tabi black FPS oyunlarında blue ya da brown anahtar çeşitlerinden daha iyi bir sonuç verir orası ayrı. MMO ya da halen kaldıysa RTS oyuncuları için ise blue ya da brown daha uygun olur. Çünkü yanlış tuşa basmayı engeller histerezis özelliği sayesinde. Umarım az da olsa bilgilendirme yapmışımdır.

Anahtarlarda histerezis denen bir kavram vardır. Çalıştırma noktası ve bitiş noktasının tamamlanması. Yani bu kavrama sahip anahtarlarda tuşa bastıktan sonra başka bir tuşa basmak için ilk bastığın tuşun o hareketi tamamlaması gerekir. Blue ve brown anahtar çeşitlerinde bu kavram vardır. Ama red ve black anahtarlarda bu kavram olmadığı için ilk tuşa bastıktan sonra hemen başka bir tuşa basabilirsin. Yani işlemlerini çok daha hızlı yapma imkanı sağlıyor. FPS oyuncuları ne dediğimi anlar zaten. Ayrıca black anahtar çeşidi 60 cN güç isterken red 45 cN güç istiyor yani o tuşa hafif bastığın anda bile algılıyor. Böylece hızlı bir şekilde klavyede gezinebiliyor parmakların. Dediğim gibi FPS oyuncuları ne demek istediğimi daha iyi anlar. Black anahtara sahip klavye güç ister bu yüzden uzun süreli kullanımda ağrı ve yorgunluk yapar parmaklarda. O yüzden red anahtar çeşidi FPS oyunları için daha uygundur. Tabi black FPS oyunlarında blue ya da brown anahtar çeşitlerinden daha iyi bir sonuç verir orası ayrı. MMO ya da halen kaldıysa RTS oyuncuları için ise blue ya da brown daha uygun olur. Çünkü yanlış tuşa basmayı engeller histerezis özelliği sayesinde. Umarım az da olsa bilgilendirme yapmışımdır.
Sana şöyle diyim, ilk aldığım 1 saatte parmaklarımı yordu ve ağrıttı daha sonra hiç rahatsız etmedi.
Tuşlara basmak güç istiyor istemeden tuşa basamazsın demişsin ama yanılıyorsun. FPS oyuncusu olarak awp kullanıyorum seri şekilde q-q yapmam lazım ateş ettikten sonra, ateş etmek için tıklıyorum aynı anda da q ya basıyorum ateş etmeden q ya geçiyor. Bazen tuşa bassammı diye düşünürken bakıyorum ki tuşa basmışım bile.Acaba hiç black switch kullandın mı?

Tuşlara basmak güç istiyor istemeden tuşa basamazsın demişsin.
Ben böyle bir şey demedim. Yazımı tekrardan ve iyi bir şekilde okuyun lütfen. Black fazla güç istiyor onun haricinde red anahtar çeşidinden farkı yok zaten bunu yukarıda belirttim. Dediğim gibi lütfen daha dikkatli okuyun.

Black anahtara sahip klavye güç ister bu yüzden uzun süreli kullanımda ağrı ve yorgunluk yapar parmaklarda.
Tabi black FPS oyunlarında blue ya da brown anahtar çeşitlerinden daha iyi bir sonuç verir orası ayrı.
Şu söylediklerim arasında sizin bahsettiğiniz gibi bir cümle var mı ? Yok. Lütfen daha dikkatli okuyun.

Merhaba dostum öncelikle Razer Blackwidow cidden bence kaliteli bir klavye almanı tercih ederim. Nerdeyse 1 yıl oldu bir sıkıntısını görmedim öncelikle bunu söyliyeyim. Zaten klavyenin 2 yıl garantisi bulunmakta herhangi bir sıkıntı olursa garantisi var yani. Ve internette Razer hakkında şikayetçi insanlar var gerek sesinden olsun gerek kullanışından olsun. Dostum bu bir mekanik klavye zaten sesi bu klavyeyi öne çıkarıyor. 500-600 tlye bulabilirsen Razer Blackwidow Chroma almanı tercih ederim. Teknosada 750 TL olması lazım. Razer Blackwidow Chromanın aydınlatması ve gerek oyun profilleri olsun cidden kaliteli bir klavye bence. Tabi tercih meselesi bu dediğim gibi orta seviye sesli bir klavye istiyorsan Razerdan yanayım ama dersen az sesli olsun Logitech tercih edebilirsin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı