500$ anakart ve işlemci tavsiyesi

Bütçe
500$

Flapers

Kilopat
Merhabalar bir süredir bilgisayar parçalarıyla ilgilenmiyorum neredeyse Intel 7. nesilden beridir bilgisizim. Şu an kullandığım sistemde i5 7500 ve Z270-P ikilisini kullanmaktayım fakat stok fan ve yükten dolayı sesten ve yüksek CPU kullanımı beni rahatsız ediyor. Amazon.com'dan işlemci ve anakart ikilisi almayı planlıyorum ama seçenekler çok fazla kararsız kaldım. AMD'nin yeni serisi çok güçlü fakat fiyatları tuzlu bunun için yardımcı olabilir misiniz? Doğru ikiliyi bulmak istiyorum bir de soğutucu için sıvı kullanmayı düşünmüyorum zaten ağır yüke girmiyorum, stok soğutucusu veya dışarıdan ucuza alabileceğim soğutucu kombini de benim çok işime gelir. Şimdiden çok teşekkürler.

Not: Ekran kartım MSI GTX 1060 3G, PSU Zalman ZM600-TXII 600W

Son düzenleme:
Stok var hocam.
Ben kullanmadım bu soğutucuyu fakat dikkatimi çeken bir soğutucu oldu ve incelemelerini okudum kendi sitesinden baktım gayet iyi bir soğutucu olduğu kanısına vardım ki öyledir. Şu anda kullandığım Snowman T6 soğutucudan gerek kalite gerek performans olarak daha iyi olduğunu düşünüyorum benim soğutucunun performansı: R7 2700 B350 PC Mate O.C. Sonuçları

Stok var hocam.
Ben kullanmadım bu soğutucuyu fakat dikkatimi çeken bir soğutucu oldu ve incelemelerini okudum kendi sitesinden baktım gayet iyi bir soğutucu olduğu kanısına vardım ki öyledir. Şu anda kullandığım Snowman T6 soğutucudan gerek kalite gerek performans olarak daha iyi olduğunu düşünüyorum benim soğutucunun performansı: R7 2700 B350 PC Mate O.C. Sonuçları
.

Stok var hocam.

Teşekkür ederim tekrardan bir de anakart hakkında yorumunuzu duyabilir miyim? Ne yüksek OC yapacağım ne de işlemci ağırlıklı işlemler ama anakart hakkında çok bir şey bulamadım YouTube'da ya da forumda herkes Tomahawk'ya da ASUS'u önermiş. Stoktan dolayı mecbur kaldım.

Teşekkür ederim tekrardan bir de anakart hakkında yorumunuzu duyabilir miyim? Ne yüksek OC yapacağım ne de işlemci ağırlıklı işlemler ama anakart hakkında çok bir şey bulamadım YouTube'da ya da forumda herkes Tomahawk'ya da ASUS'u önermiş. Stoktan dolayı mecbur kaldım.
Net bir veri bulamasam da kullanılan mosfete kadar güç dizaynının aynı olduğunu düşünüyorum. Genel yapı itibari ile iki anakart da aynı kalsa da detaylarda Tomahawk daha üstün kalıyor. I/O port olarak Tomahawk'da daha fazla USB port olmakla birlikte Gaming Plus'tan daha hızlı portlara da sahip. RGB LED (4 pin) konektöründe Gaming Plus'ta 1 adet varken Tomahawk'ta 2 adet var. ADD_RGB (3 pin) konektörü ikisinde de aynı 2 adet var. Gaming Plus'ta bir adet 2.5 Gbps ethernet portu mevcut, Tomahawk'ta ise aynı ethernet portuyla beraber 1 Gbps Intel'in kontrolcüsüne bağlı olan ethernet portu da yer alıyor. Son olarak Gaming Plus'ta M.2 slotlarının bir tanesinde heatsink bulunmuyor bu da dert edilecek bir eksiklik değil çünkü çoğu M.2 SSD ile beraber heatsink gelmekte. Mosfet heatsinklerinde de Tomahawk biraz daha kaslı vesaire vesaire bu ufak detaylar uzar gider... Yani kısacası çok detayda kalan özelliklerde Tomahawk daha dolu kalıyor o kadar. Ancak bu farklar klas farkı koyamayacak kadar düşük. Birini orta seviyeye koyarken diğerini üst seviye sınıfına koyamazlar. Çok bir şey kaybetmediniz. Hatta onu da alamasaydınız belki de durum daha vahim olacaktı.

Net bir veri bulamasam da kullanılan MOSFET'e kadar güç dizaynının aynı olduğunu düşünüyorum. Genel yapı itibari ile iki anakart da aynı kalsa da detaylarda Tomahawk daha üstün kalıyor. I/o port olarak Tomahawk'da daha fazla USB port olmakla birlikte Gaming Plus'tan daha hızlı portlara da sahip. RGB LED (4 pin) konektöründe Gaming Plus'ta 1 adet varken Tomahawk'ta 2 adet var. Add_rgb (3 pin) konektörü ikisinde de aynı 2 adet var. Gaming Plus'ta bir adet 2.5 Gbps Ethernet portu mevcut, Tomahawk'ta ise aynı Ethernet portuyla beraber 1 Gbps Intel'in kontrolcüsüne bağlı olan Ethernet portu da yer alıyor. Son olarak Gaming Plus'ta M.2 slotlarının bir tanesinde heatsink bulunmuyor bu da dert edilecek bir eksiklik değil çünkü çoğu M.2 SSD ile beraber heatsink gelmekte. MOSFET heatsinklerinde de Tomahawk biraz daha kaslı vesaire vesaire bu ufak detaylar uzar gider... Yani kısacası çok detayda kalan özelliklerde Tomahawk daha dolu kalıyor o kadar. Ancak bu farklar klas farkı koyamayacak kadar düşük. Birini orta seviyeye koyarken diğerini üst seviye sınıfına koyamazlar. Çok bir şey kaybetmediniz. Hatta onu da alamasaydınız belki de durum daha vahim olacaktı.

İlginiz için çok teşekkür ederim 27'sinde elime ulaşınca kurulumu yapıp zevkle test edeceğim. İyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı