5000-6000 TL kısmi sistem tavsiyesi

PsychoG

Hectopat
Daha fazla  
Mevcut sistem:
  • Kasa: CM Storm Sniper
  • Güç kaynağı: Corsair HX 1200
  • Anakart: GA-Z87P-D3 (rev. 1.x)
  • Ekran kartı: ASUS ROG STRIX 1080 Ti O.C
  • İşlemci: i5-4670K
  • RAM: Corsair Vengeance 2x8 GB 1600MHz CL9
  • SSD: 120GB Kingston HyperX 3K / SanDisk 500 GB
Sistemimi kasa, ekran kartı ve güç kaynağı hariç güncellemeyi düşünüyorum. Olabildiğince günümüze ve bütçeme göre en iyi şekilde AMD tabanlı olarak sistemi toplamak istiyorum. Sistem oyun ağırlıklı ama solid works gibi endüstriyel tasarım programlarında da çalıştığımdan o tarafta da üzmeyecek bir sistem olması iyi olur. Tabi edindiğim bazı doğrulanmamış bilgilere göre örneğin 4000 MHz önbellekler bazı oyunlarda kasmalara yol açıyormuş ya da Ryzen 7'nin bazı versiyonları render gibi durumlarda çok başarılı olsa da oyun tarafında Ryzen 5 daha ideal gibi şeyler dönüyor. Hangisi ne kadar doğru bilmiyorum, bu konularda bilgi verirseniz çok sevinirim.
  • Ryzen 7 3800X'i kestirdim gözüme ama siz ne dersiniz?
  • Anakart olarak bazı kartlar su soğutmaya hazır oluyor ama ilerde düşündüğüm bir durum bu. Bir eksisi olmazsa ve uçuk fiyat farkı yoksa olmasını istediğim özellikler arasında var. Marka olarak ASUS genel olarak çok sevdiğim bir markadır. Oradan mı gidelim, yoksa farklı bir markadan mı öneriniz olur?
  • RAM tarafında hedefim 4000 MHz ama yukarıda da bahsettiğim gibi eğer doğruysa oyun performansından feragat etmeyi istemiyorum.
  • En az 1 TB M.2 SSD mutlaka olmalı, artık hızlı depolama ekleye ekleye server oldu makine :) Biraz hızdan feragat ederek kapasitesi(kalitesi değil) daha yüksek ürünlere açığım.
  • Işık ve görsellik gibi şeyler benim için işlevden sonra gelen durumlar olduğundan ikinci planda.
Bütçe başlıkta da belirttiğim gibi fakat bir kombinasyon olur 300-500 artar, o kısım esnek :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladığım kadarıyla işiniz gereği sağlam işlemci gücü istiyorsunuz. O yüzden işinizi rahatlıkla görecek ve yanındaki Wraith Prism soğutucusunun yeterli olduğu R7 3700X seçtim. Anakart olarak ASUS seviyorsunuz, o kadar gerekli olmasa da X570 ASUS Prime anakartını koyuyum dedim. Bu RAM'i seçme nedenim 3600MHz hızlarda bile CL16 gibi muhteşem bir gecikme değeri olması. CL18 4000MHz yapabilirsiniz diye düşünüyorum. SSD olarak fiyat performans ve kalite bakımından çok iyi bir model olan Kingston A2000 1TB modelini seçtim. Okuma yazma hızlarını görebiliyorsunuz zaten. Siz istediğiniz şekilde az çok birkaç parça değiştirerek alabilirsiniz, nasıl kafanıza estiyse. :)
Diğer arkadaşların önerisini almakta da fayda var. :)
ss90.PNG

Anladığım kadarıyla işiniz gereği sağlam işlemci gücü istiyorsunuz. O yüzden işinizi rahatlıkla görecek ve yanındaki Wraith Prism soğutucusunun yeterli olduğu R7 3700X seçtim. Anakart olarak ASUS seviyorsunuz, o kadar gerekli olmasa da X570 ASUS Prime anakartını koyuyum dedim. Bu RAM'i seçme nedenim 3600MHz hızlarda bile CL16 gibi muhteşem bir gecikme değeri olması. CL18 4000MHz yapabilirsiniz diye düşünüyorum. SSD olarak fiyat performans ve kalite bakımından çok iyi bir model olan Kingston A2000 1TB modelini seçtim. Okuma yazma hızlarını görebiliyorsunuz zaten. Siz istediğiniz şekilde az çok birkaç parça değiştirerek alabilirsiniz, nasıl kafanıza estiyse. :)
Diğer arkadaşların önerisini almakta da fayda var. :)
Eki Görüntüle 521429
Öncelikle çok teşekkür ederim. İşlemci gücü evet istediğim bir şey ama öncelikli odak oyun :) Yani işlemci olsun, ram tarafında olsun oyunlardaki performanstan feragat etmeden iş maksatlı kullanımlarda başarım arıyorum.

-3800x'i tercih etmemenizin sebebi dahili soğutucusu mu yok, yoksa başka bir sebep mi var?
-Ek olarak anakartta tam olarak ne gibi şeyleri aramalıyım bilmiyorum ama bu modeli seçme sebebiniz nedir?
-Ram konusunda 4000 mhz ile alakalı oyunlarda bazen sorun yaşanması ile ilgili bir bilginiz var mı?
-Son olarak gecikme değerindeki değişikliklerin bana dönüşünü bir kaç örnek ile açıklayabilir misiniz? Örneğin oyunlarda ve programlarda gibi.

Öncelikle çok teşekkür ederim. İşlemci gücü evet istediğim bir şey ama öncelikli odak oyun :) Yani işlemci olsun, ram tarafında olsun oyunlardaki performanstan feragat etmeden iş maksatlı kullanımlarda başarım arıyorum.

-3800x'i tercih etmemenizin sebebi dahili soğutucusu mu yok, yoksa başka bir sebep mi var?
-Ek olarak anakartta tam olarak ne gibi şeyleri aramalıyım bilmiyorum ama bu modeli seçme sebebiniz nedir?
-Ram konusunda 4000 mhz ile alakalı oyunlarda bazen sorun yaşanması ile ilgili bir bilginiz var mı?
-Son olarak gecikme değerindeki değişikliklerin bana dönüşünü bir kaç örnek ile açıklayabilir misiniz? Örneğin oyunlarda ve programlarda gibi.
3800X tercih etmememin sebebi anakarta bütçe kalmasıydı. Yoksa onunda yanında Wraith Prism soğutucusu geliyor.
Anakartı bu şekilde seçmemin sebebi ASUS sevmeniz ve ASUS'un üst düzey B450 kartları MSI ve Gigabyte'a göre çok düşük o yüzden X570 seçeyim dedim.
RAM konusunda takılma vs söz konusu değil bence çünkü birçok kişi kullanıyor ve oyunlarda 4000MHz ile oyun test videoları falanda var, bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.
Ryzen sistemlerde gecikme değeri en az MHz kadar önemlidir, mesela sen 3000MHz CL16 bir belleği 4000MHz CL20 falan yaparsan performans artışı yerine performans kaybı yaşarsın. Piyasadaki 3600MHz belleklerin bir çoğu CL18 kullanıyor ve bu model 3600MHz CL16 diye tercih ettim.
Sisteminizi şu şekilde yapabilirim;
ss92.PNG

İşlemci istediğiniz gibi 3800X.
Anakart B450 kartların kralı. Bir çok giriş seviyesi X570 anakarta meydan okuyor, önceki koyduğum anakartı geçiyordur büyük ihtimal VRM sıcaklığında. Ryzen 9 3900X takıp overclock bile yapan var bu anakartla. :D
RAM ve SSD aynı.

3800X Towahawk mı? Ayıptır ya.

Zaten elinizde SSD var bence M.2 olarak 512 GB yeterli olur ve ben şöyle bir şey yaptım
Asrock X570 Taichi AM4 Socket, 4666+ MHz (OC) DDR4, Quad SLI / CrossfireX, M.2 SSD, USB 3.2 Gen2, RGB LED, ATX Oyuncu Anakart (ASRX570-TAICHI) | Teknobiyotik veya GIGABYTE X570 AORUS ULTRA 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 RGB WiFi HDMI PCIe 4.0 ATX Anakart | ITOPYA

Zaten elinizde SSD var bence M.2 olarak 512 GB yeterli olur ve ben şöyle bir şey yaptım
Asrock X570 Taichi AM4 Socket, 4666+ MHz (OC) DDR4, Quad SLI / CrossfireX, M.2 SSD, USB 3.2 Gen2, RGB LED, ATX Oyuncu Anakart (ASRX570-TAICHI) | Teknobiyotik veya GIGABYTE X570 AORUS ULTRA 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 RGB WiFi HDMI PCIe 4.0 ATX Anakart | ITOPYA
Tolga Samet reis bile R7 3700X'i Gigabyte B450 Gaming X'te kullanıyor.
Tomahawk Max'ın gücünü bilmeden ayıp falan demek garip. Attığın anakart 3950X gibi işlemcileri üst düzey overclock yapmak için üretilen üst düzey bir anakart. Onunla 3700X kullanmak anakartı yormaz bile, o yüzden gereksiz bir masraf sadece. 3800X için giriş seviyesi X570'ler kullanılıyor çoğunlukla ve Tomahawk Max onlara bile kafa tutuyor. Önündeki ``B450`` ibaresine bakmayı bırakın artık.
Gayet güzel bir overclock bile yapılır o kartla.
Ayrıca arkadaş 1TB istemesine rağmen zaten SSD var diye geçiştirip 512GB koyman garip.
Işıklandırması bile olmayan CL18 RAM koyman garip.
Hep bir şeylerden kısıp o anakartı koymaya gayret göstermişsin. :)

3800X tercih etmememin sebebi anakarta bütçe kalmasıydı. Yoksa onunda yanında Wraith Prism soğutucusu geliyor.
Anakartı bu şekilde seçmemin sebebi ASUS sevmeniz ve ASUS'un üst düzey B450 kartları MSI ve Gigabyte'a göre çok düşük o yüzden X570 seçeyim dedim.
RAM konusunda takılma vs söz konusu değil bence çünkü birçok kişi kullanıyor ve oyunlarda 4000MHz ile oyun test videoları falanda var, bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.
Ryzen sistemlerde gecikme değeri en az MHz kadar önemlidir, mesela sen 3000MHz CL16 bir belleği 4000MHz CL20 falan yaparsan performans artışı yerine performans kaybı yaşarsın. Piyasadaki 3600MHz belleklerin bir çoğu CL18 kullanıyor ve bu model 3600MHz CL16 diye tercih ettim.
Sisteminizi şu şekilde yapabilirim;
Eki Görüntüle 521453
İşlemci istediğiniz gibi 3800X.
Anakart B450 kartların kralı. Bir çok giriş seviyesi X570 anakarta meydan okuyor, önceki koyduğum anakartı geçiyordur büyük ihtimal VRM sıcaklığında. Ryzen 9 3900X takıp overclock bile yapan var bu anakartla. :D
RAM ve SSD aynı.

@stevesm1221 Böyle bir sistemde 345 Liralık bir fazlalığı işlemcinin bir model üstü için verebilirim :)

Uzun süredir takip etmediğim gündem sebebiyle kendimi çok cahil hissediyorum bu sebeple hiç bilmeyene anlatır gibi anlatmanız size zahmet vermezse ben çok memnun olurum.

Anakart olarak MSI oldukça fazla görüyorum doğrudur. Benimki takıntı gibi bir şey ve kendimi mantığa çekmeye çalışacağım :)

Konu başında da söylediğim gibi 6000 TL üst sınırına çok takılmayın. Örnek veriyorum; İşin sonunda 6700 TL olur ama içerisinde indirime, kampanyaya falan denk gelen yada "şunu tercih etsen çok ileriye dönük olur" gibi bir bileşen olur, esnetirim bütçemi.

Özetle işlemcide netleştik, anakart ve ram için de dediğiniz gibi performanslı ve serin çalışan bir anakart ve cl değeri ile iyi bir ram tekrar esneyebilen bütçeye göre bakarsak sanırım elimde kuvvetli bir reçete olmuş olacak.

Bu arada belirtmeyi unuttuğum bir şeyi fark ediyorum konu ilerledikçe. Evet hız aşırtma şimdi olmasa da ilerleyen zamanlarda mutlaka yapacağım bir şey. Hem seviyorum(ki şu an 4670k bile 4.5 ghz çalışıyor) hemde ortalama 1 sene uzatmaları oynatıyor :) Zannederim ram konusundaki öneriniz de bunun ile alakalı. Yani ilerde hız aşırtılırsa cl değeri 4000 mhz de oldukça düşük kalacak, doğrudan 4000 almaktansa 3600'ü gereği halinde 4000'e çekip kullanmak açısından yani. Doğru mu?

@Sylveon Belli ki bir bilgi birikimi var fakat biraz daha sakinlik sanırım daha hoş olacaktır.
SSD büyük ihtimalle çıkardığım parçalarla bir sistem kurarken kullanılıp ikinci el olarak gelir elde edileceğinden yok kabul edilebilir. Aslında yazmam hata oldu. Ama biraz sade ve karmaşa olmayan bir sistem istiyorum. Yok o sürücü yok bu sürücü derken olay çok karışıyor bu sebeple asgari 1 TB ve hızlı olması için bir m2 tercih ediyorum.

Son düzenleme:
@stevesm1221 Anlamadım neyden kısmayayım? Işıktan mı? Konu sahibi bile bir nevi ışık önemli değil demiş.

Kimin kullanıp kullanmaması meselesi değil aslında benim için Tomahawk Max Ryzen 3600/3600X ile alıp yanına uygun fiyatlı olduğu için Arctic Freezer Duo 34 alıp OC yapma anakartı açıkçası.

Ama işin içerisine iş girince B450 görünümlü X570 değil de gerçekten hakkını verecek anakart koyuyorum doğal olarak. Birde geleceği düşünmek gerek ben büyük ihtimal ile 4. nesil desteği geleceğini düşünüyorum.

Neden 1 TB SSD gereksiz olduğunu söyledim sadece ve söylemişken SSD önerdim.

Alternatif olarak şöyle bir şey yaptım 1 TB SSD olan:

Son düzenleme:
@stevesm1221 Anlamadım neyden kısmayayım? Işıktan mı? Konu sahibi bile bir nevi ışık önemli değil demiş.

Kimin kullanıp kullanmaması meselesi değil aslında benim için Tomahawk Max Ryzen 3600/3600X ile alıp yanına uygun fiyatlı olduğu için Arctic Freezer Duo 34 alıp OC yapma anakartı açıkçası.

Ama işin içerisine iş girince B450 görünümlü X570 değil de gerçekten hakkını verecek anakart koyuyorum doğal olarak. Birde geleceği düşünmek gerek ben büyük ihtimal ile 4. nesil desteği geleceğini düşünüyorum.

Neden 1 TB SSD gereksiz olduğunu söyledim sadece ve söylemişken SSD önerdim.

Alternatif olarak şöyle bir şey yaptım 1 TB SSD olan:
Işık konusunda söylediğimi doğru anlamışsınız katılıyorum. Fakat netleştirmek için söylüyorum bilgisayarı iş tarafındaki başarımı da 2. planda. Net bir oyun bilgisayarı olarak oluşturup, oluyorsa küçük dokunuşlarla oyun tarafından feragat etmeden bir şeyler kazanmak.

Anakart konusu oldukça önemli zira şu an ki sistemim ekran kartına yetişebilsin diye 4.5 ghz çalışıyor fakat fps değerlerinde değişen hiç bir şey yok ne yazık ki. Sanırım anakarttan kaynaklı bir sıkıntı bu. İleriye dönük hız aşırtmada bunu yaşamak istemiyorum.

Ram konusunda @stevesm1221 gecikme değerlerine baya değindi. Siz neden CL18 bir ram önerdiniz?

Anakart konusu oldukça önemli zira şu an ki sistemim ekran kartına yetişebilsin diye 4.5 ghz çalışıyor fakat fps değerlerinde değişen hiç bir şey yok ne yazık ki. Sanırım anakarttan kaynaklı bir sıkıntı bu. İleriye dönük hız aşırtmada bunu yaşamak istemiyorum.
Şu video anakart hakkında az çok bilgi verir diye düşünüyorum fiyatına göre gayet iyi bir anakart kendisi
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

RAM konusu güzel değinilmiş ama RAM 1000 TL.

SSD konusu sizin gibi önem verdim be 3500/3000 olan bir SSD kullandım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı