5000 TL Laptop Önerisi

Ben, 1060 3GB alıp "darboğaz yaşıyorum kardeşim yaaa" diyen görmedim. Ayrıca bildiğim kadarıyla kartta ne kadar VRAM varsa o kadar kullanılıyor. En basitinden 1060 6GB ve 3GB'ın oyun testlerindeki VRAM kullanımlarına bakarak ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsin.
O zaman sana durumu şöyle anlatayım ben GTX 1050 Ti kullanıyorum ve kartı %100 kullanarak 60 fps civarında fps alıcak şekilde kullandığım grafik ayarları 3GB üzerinde VRam kullanıyor. GTX 1050Ti ile bunu yapıyorsam GTX 1060 dahada yüksek kullanıma bile gidebilir. Evet ne kadar VRam varsa o kadar kullanabiliyor bende onu diyorum, kart daha fazla VRam'i kullanacak güçtü, VRam yetersiz olduğu için tam performans veremiyorsa buna darboğaz denir. Darboğaz nedir bilen birisi GTX 1060'ın 3GB sürümünü alıcağını sanmıyorum, bu sebepten duymamış olabilirsin. Alıpda darboğaz yaşıyanda zaten anlayamıyacaktır.

GTX 1060 modelinin 3GB modeli sadece VRAM açısından değil güç olarak da kısılmış bir model. Yani tam güçteki GTX 1060 değil. 6GB modeli ile 3GB modelinin testlerini izleseniz arada ki FPS farklarını görürsünüz.

Bütçenizin altında GTX 1050'li makineye o kadar para vermek ne kadar doğru bilemedim. Dengeli bir laptop en azıyla GTX 1050'ye i7 pekte gerekli değildi i5 7300HQ 4çekirdek 4izlekle sizi uzun süre götürecektir. Anlaşılan uygun fiyata birşey almaya karar vermişsiniz.

Tanıdık bir arkadaş o kadar para verme deyince kafam karıştı açıkçası. Hp markasına karşı da önyargım var pişman olur muyum acaba bunu alsam kafam çok karışık. [emoji53]

Tanıdık bir arkadaş o kadar para verme deyince kafam karıştı açıkçası. Hp markasına karşı da önyargım var pişman olur muyum acaba bunu alsam kafam çok karışık. [emoji53]
Laptopu kullanmadım şimdi dayanıklılık hakkında yorum yapamam ama işlemci, ekran kartı, RAM i sonuçta onlar üretmiyor aşağı yukarı tüm markalarda aynı kalitede oluyor. Dış kasa ve panelde fark oluyor.

1491074409741.jpg
Aklımdaki buydu ama şimdi yarı fiyatına düşecek nerdeyse paranın belirli bir kısmını geri ödeme yapıyormuş herhalde hp ya da gitti gidiyor.

Gtx 1050 ve 1060 3gb arasındaki farkları videolarda görebilirsiniz. Vram konusunada gelince full hd de gtx 1050 nin fps değerleri ile 1060 ın verdiği fps değerlerine bakmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca gtx 1060 ın 6gb ve 3gb modeli arasında ortalama 5 fps gibi bir fark oluyor 1000 tl üstüne vermek ne kadar mantıklı olur bilemiyorum.

Gtx 1050 ve 1060 3gb arasındaki farkları videolarda görebilirsiniz. Vram konusunada gelince full hd de gtx 1050 nin fps değerleri ile 1060 ın verdiği fps değerlerine bakmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca gtx 1060 ın 6gb ve 3gb modeli arasında ortalama 5 fps gibi bir fark oluyor 1000 tl üstüne vermek ne kadar mantıklı olur bilemiyorum.
1060 yerine 1050 veya 1050 ti daha mı mantıklı diyorsun.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı