5000 TL Monitörsüz PC Tavsiyesi

Toshiba HDD yerine Western Digital, Toshiba SSD yerine Samsung 750 ya da 850 evo kullanılabilir. Toshiba bir çok konuda başarısız olduğu gibi depolama konusunda da başarısız diye biliyorum.
Devasa bir fark olmayacağını düşünmekle beraber SSD Samsung alınabilir. WD HDD bulamadım 1 TB bende 2 TB Toshiba koydum. Şahsen 1 saniye geç açılsın ama 2 kat yerim olsun daha iyi.

Toshiba M.2 SSD sınıfında Kingston'ı geride bıraktı, Samsung ile yarışıyor, yeni modeller de çıkaracaklarmış 960 pro seviyesinde. SATA SSD'lerde geriden geliyor.

@kayaresul74 Sormak şimdi aklıma geldi, hani sen i5 6600K seçtin ve yanına 3000MHz bellek koydun. Bu belleği 3000MHz olarak çalıştırmayı nasıl düşünüyorsun işlemci O.C edildiği sırada.

Z170 yonga ile ne kullanmamı bekliyordunuz?
İşlemci O.C edildiğinde aynı anda XMP devreye sokulamıyor. Böylece 3000MHz bellek oluyor sana 2133MHz bellek fakat bunan çözümü var. Belleği elle O.C ediyorsun ama 3000MHz değerine çıkma garantisi yok.

Diğer PCH'ları kullanan anakartların çoğu XMP destekliyor, o anakartları üretici sitelerinden kontrol edebilirsin. XMP desteği olan H110 anakarta XMP desteği olan 2666MHz bellek takarsan, 2133MHz yerine 2666MHz olarak çalışabilir.

İşlemci O.C edildiğinde aynı anda XMP devreye sokulamıyor. Böylece 3000MHz bellek oluyor sana 2133MHz bellek fakat bunan çözümü var. Belleği elle O.C ediyorsun ama 3000MHz değerine çıkma garantisi yok.

Diğer PCH'ları kullanan anakartların çoğu XMP destekliyor, o anakartların üretici sitelerinden kontrol edebilirsin. XMP desteği olan H110 anakarta XMP desteği olan 2666MHz bellek takarsan, 2133MHz yerine 2666MHz olarak çalışabilir.
Böyle bir şey olduğunu bilmiyordum kusura bakmayın. Öğrenmiş oldum sayenizde teşekkürler aydınlattığınız için.

3000MHz bellek elle O.C edildiğinde 3000MHz değerine ulaşabilme garantisi olmadığı gibi 3400MHz değerine gelme ihtimalide mevcut tabi anakart destekliyorsa. Atıyorum anakart en fazla 3333MHz destekliyor ve elinde 2400MHz bellek var, şans eseri tutu ve 3333MHz olarak çalışır. Bir diğer örnekte ise 3800MHz bellek elle O.C edildiğinde anakart en fazla 3200MHz destekliyorsa bu bellekte en fazla 3200MHz oluyor. Fakat XMP devreye sokulduğunda 3800MHz olabiliyor.

Bilmediğin başka şeylerde var ama mühim olmadığından sallıyorum, bu konu önemli olduğundan anlatayım dedim.

Teşekkür etme beğen! Technopat Sosyal Kuralları

Dosya Ekleri

• eksen.png
    eksen.png
    44,9 KB · Görüntüleme: 100
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı