5000 TL sistem toplama

Bütçe
5000 ₺

Rcauf

Hectopat
Daha fazla  
Evet dostlar, bütçem 5000 ₺. CS:GO, GTA V, ETS gibi oyunları oynamak istiyorum bir de Adobe programlarını(Photoshop, Illustrator, ındesıgn vb.) Aktif olarak kullanacağım. GameGaraj üzerinden toplamak istiyorum. İki adet sistem belirledim. Alacağım sisteme yaklaşık 2 yıl sonra güncelleme yapmayı düşünüyorum. Yapmayı düşündüğüm güncellemeleri sistemlerin yanına yazacağım.

1. sistem - Pollux 3APU.

AMD Ryzen 5 3400G.
Gigabyte B450M S2H V2.
Crucial Ballistix 8 GB DDR4 3200 MHz CL16 X2.
Patriot Burst 240 GB SSD.
Seagate Barracuda 1 TB 7200RPM.
GameGaraj 650 Watt 80+ bronz güç kaynağı ve kasa.
Fiyat: 4544 ₺

2. sistem - melody 3T-10

Intel Core i3 10100F.
BIOSTAR H410MH DDR4.
BIOSTAR RX560 4 GB.
Crucial Ballistix 8 GB 3000 MHz DDR4 CL15.
GameGaraj melody kasa + aigo 650 Watt 80+ bronz güç kaynağı.
Fiyat: 4868 ₺

Şimdi eğer APU olanı alırsam iki sene sonraya kadar bir şekilde götürürüm fakat oyun, program derken işlemci tek başına yorulur eskir mi bilmiyorum. 2 sene sonra da RX570 veya daha iyi bir kart alır 3 yıl daha kullanırım diye düşündüm.

Melody olan sistemi alırsam 2 sene sonra hem ekran kartı hem RAM hem disk takviyesi yapmam gerekecek. Bir de ekstra APU'ya göre eksisi ekran kartında sıkıntı olduğu zaman kafam rahat olacak çünkü yedekte Vega 11 olmuş olur. Yani kısaca sırf bir tık daha iyi işlemci performansı için 2. sistemi alıp sonradan masrafa girmeye gerek var mı?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok sorunu düzelince 1600 serisi veya bütçeniz el verirse 3000 serisi bir kart alıp upgrade edecekseniz Pollux 3APU alın. Ama stok sorununun düzelmesini bekleyemem, ya da beklerim ama ileride yeni bir kart alacak bütçe yaratamam diyorsanız Melody 3T-10 alın. Ekran kartını çıkarıp R5 3600 seçmeye izin veriyorsa onu seçip ikinci el bir RX570/580 de alabilirsiniz.

Uzun süre upgrade yapmayacağım diyorsan APU daha iyi bir seçenek olur zannımca.
Melody'nin çok fazla eksiği var bu haliyle.

Stok sorunu düzelince 1600 serisi veya bütçeniz el verirse 3000 serisi bir kart alıp upgrade edecekseniz Pollux 3APU alın. Ama stok sorununun düzelmesini bekleyemem, ya da beklerim ama ileride yeni bir kart alacak bütçe yaratamam diyorsanız Melody 3T-10 alın. Ekran kartını çıkarıp R5 3600 seçmeye izin veriyorsa onu seçip ikinci el bir RX570/580 de alabilirsiniz.
Net olarak 2 sene sonra ekran kartı almayı düşünüyorum. Benim de kafama APU sistem yattı.
Uzun süre upgrade yapmayacağım diyorsan APU daha iyi bir seçenek olur zannımca.
Melody'nin çok fazla eksiği var bu haliyle.
2 yıl sonra alacağım sisteme göre net olarak yapıcam. Bu arada evet Melody olan sistemin eksikleri ileride can sıkacağı için tereddüt ettim. Ama bu iki sene içerisinde 3400G işlemcinin yorulma, ısınma durumlarından zarar görme şansı nedir sizce ? Game Garaj yeterli düzeyde bir soğutucu taktığını yazmış sistemlere ama yinede düşünmeden edemedim.
1. sistem daha iyi
Teşekkürler.

Evet dostlar, bütçem 5000 ₺. CS:GO, GTA V, ETS gibi oyunları oynamak istiyorum bir de Adobe programlarını(Photoshop, Illustrator, ındesıgn vb.) Aktif olarak kullanacağım. GameGaraj üzerinden toplamak istiyorum. İki adet sistem belirledim. Alacağım sisteme yaklaşık 2 yıl sonra güncelleme yapmayı düşünüyorum. Yapmayı düşündüğüm güncellemeleri sistemlerin yanına yazacağım.

1. sistem - Pollux 3APU.

AMD Ryzen 5 3400G.
Gigabyte B450M S2H v2.
Crucial Ballistix 8 GB DDR4 3200 MHz CL16 X2.
Seagate Barracuda 1 TB 7200RPM.
GameGaraj 650 Watt 80+ bronz güç kaynağı ve kasa.
Fiyat: 4544 ₺

2. sistem - melody 3T-10

Intel Core i3 10100F.
BIOSTAR H410MH DDR4.
BIOSTAR RX560 4 GB.
Crucial Ballistix 8 GB 3000 MHz DDR4 CL15.
GameGaraj melody kasa + aigo 650 Watt 80+ bronz güç kaynağı.
Fiyat: 4868 ₺

Şimdi eğer APU olanı alırsam iki sene sonraya kadar bir şekilde götürürüm fakat oyun, program derken işlemci tek başına yorulur eskir mi bilmiyorum. 2 sene sonra da RX570 veya daha iyi bir kart alır 3 yıl daha kullanırım diye düşündüm.

Melody olan sistemi alırsam 2 sene sonra hem ekran kartı hem RAM hem disk takviyesi yapmam gerekecek. Bir de ekstra APU'ya göre eksisi ekran kartında sıkıntı olduğu zaman kafam rahat olacak çünkü yedekte Vega 11 olmuş olur. Yani kısaca sırf bir tık daha iyi işlemci performansı için 2. sistemi alıp sonradan masrafa girmeye gerek var mı?

Teşekkürler.

Bence 5K ya iyi bir APU sistem alın sonra da ekran kartı alin.

Bence 5K ya iyi bir APU sistem alın sonra da ekran kartı alin.
Şu anlık düşüncem o fakat yukarıdaki mesajda da belirttim kafama takılan soruları onlara da cevap gelirse kafamda tam netleşecek alacağım sistem.
E7047E03-6092-41F1-AAC6-DF34FF69614A.jpeg

3400G stokta kalmamış. Sistemi bu şekilde alıp yine iki yıl sonra sadece ekran kartı güncellesem nasıl olur ? RAM 2 adet bu arada tam gözükmemiş. VEGA 11’den alacağım performansı alır mıyım yine ? @Vardem
20210504_193644.jpg

Sistemi bu şekilde satın aldım. Konu kapatılabilir. Teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı