5000 TL'lik Oyun Bilgisayarı Tavsiyesi

Jhunkyff

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle hepinize selamlar arkadaşlar , ben 20 gün içerisinde bir sistem toplayacağım ama bu sistem için AMD Polaris mimarili ekran kartlarından almak istiyorum bunun için şimdilik ekran kartsız bir sistem toplayacağım (resimdeki ekran kartını öylesine koydum) sizden istediğim bu sistem ekran kartsız çalışır mı birde sistem hakkındaki yorumlarınız nedir ?
Anakartı gaming 7 almamın sebebi ileriye dönük ve güncelleştirmeye açık bir sistem olması.
Birde küçük bir soru soracağım sistemdeki PSU yerine High Power Element Smart 750W Mavi Ledli 80Plus Bronze 56A@12V Güç Kaynağı (HP-EP-750S) bu PSU'yu koyarsam kasa çok mu mavi olur ?
PC 1.png
PC 2.png

Anakartı değiştirip diğer parçaları arttırabilirsin, örneğin Z170 K3 anakart koyup ekran kartını sapphire r9 390x nitro yapabilirsin.

Anakartı değiştirip diğer parçaları arttırabilirsin, örneğin Z170 K3 anakart koyup ekran kartını sapphire r9 390x nitro yapabilirsin.
Anakart uzun ömürlü ve sistem güncellemelerine uygun olsun diye seçtim. O ekran kartı örnek olsun diye konuldu R9 390X stokta yoktu zaten yukarıda belirttiğim gibi Polaris mimarili ekran kartlarından alacağım bu yüzden sistemi ekran kartsız alacağım

Anakart aşırı olmuş. SSD 240gb yap. Monitörü 1440p yap.
Anakart aşırı olmuş.

Anakart hakkında yukarıda belirttiğim gibi uzun ömürlu ve çok sayıda güncelleştirmeye uygun olması için sectim.

SSD 240gb yap.

Ben 240GB SSD'ye karşıyım. 120 GB SSD'ye hem Windows sığıyor hemde 60GB boşluk kalıyor üstelik okuma/yazma hızlarında farkda yok ne gerek var ?
Birde 1TB HDD varken sırf 1-2 oyun SSD'ye kuracağım diye gidip 150 TL vermem.h

Monitörü 1440p yap.

Monitör işlerinden pek anlamam ama 1440p'nin şuanda neredeyse hiç kullanılmıyor diye biliyorum bu yüzden seçmedim. Monitör hakkında bana önerileriniz neler ?

Son düzenleme:
Hem ileriye dönük sistem topluyorsun, hem 120gb SSD, 1080p Monitör seçiyorsun. Burada bir tutarsızlık var. İleriye dönük bir sistem topluyorsan ilerisini de tahmin etmelisin. Ama tabi bu senin bileceğin iş. Eğer SSD'ye oyun kurmayacağım diyorsan 120gb tabi seçebilirsin. 1080p bana fazlasıyla yeterli diyorsan 1080p seçebilirsin.

Hem ileriye dönük sistem topluyorsun, hem 120gb SSD, 1080p Monitör seçiyorsun. Burada bir tutarsızlık var. İleriye dönük bir sistem topluyorsan ilerisini de tahmin etmelisin. Ama tabi bu senin bileceğin iş. Eğer SSD'ye oyun kurmayacağım diyorsan 120gb tabi seçebilirsin. 1080p bana fazlasıyla yeterli diyorsan 1080p seçebilirsin.
Herkes 240GB al diyor SSD'ye oyun kurmakla HDD'ye oyun kurma arasındaki farklar neler daha mı hızlı açılıyor oyun ?
Ben zaten eylül gibi 4K bir monitör alacağım şuanda sadece sistemi idare etmesi için ve yeni monitör aldığımda 2 monitör yapıp oyunlarda internetten harita açmak için kullacağım.

Herkes 240GB al diyor SSD'ye oyun kurmakla HDD'ye oyun kurma arasındaki farklar neler daha mı hızlı açılıyor oyun ?
Ben zaten eylül gibi 4K bir monitör alacağım şuanda sadece sistemi idare etmesi için ve yeni monitör aldığımda 2 monitör yapıp oyunlarda internetten harita açmak için kullacağım.

Tabiki. Oyunlar 10 kata kadar daha hızlı açılır fakat FPS oranında değişim olmaz. Ani fps düşüşlerini (olursa) HDD'ye oranla 10 kat daha az yaşarsın. Oyunları SSD'ye kuracağın için depolama fazla olmalı. Samsung 120gb 850 Evo'nun 250gb'lık modeli ile aralarında 80-100tl fark var. Bu farkı vermeye değer. Ben 120gb olanı aldım ama yetmedi. 4K monitör alacaksan 1080p ile idare edebilirsin.

Tabiki. Oyunlar 10 kata kadar daha hızlı açılır fakat FPS oranında değişim olmaz. Ani fps düşüşlerini (olursa) HDD'ye oranla 10 kat daha az yaşarsın. Oyunları SSD'ye kuracağın için depolama fazla olmalı. Samsung 120gb 850 Evo'nun 250gb'lık modeli ile aralarında 80-100tl fark var. Bu farkı vermeye değer. Ben 120gb olanı aldım ama yetmedi. 4K monitör alacaksan 1080p ile idare edebilirsin.
Eyvallah. Sence 1080p 144Hz mi yoksa 4K 60Hz mi ? Sistem bilgisayardan ve Xbox'tan oyun oynamak ve video izlemek için

60 hz olan hiçbir monitör almamalısın. Ekran kartının desteklediğine göre 2k 144hz veya 1080p 144 hz almalısın.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı