5500XT sisteme driver yükledikten sonra sistem açılmıyor

furkan.aka

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
240 GB
Ekran kartı
Radeon RX 5500 XT
İşlemci
Ryzen 5 3500X
Herkese merhaba,
Yardımınıza ihtiyacım var. Biraz uzun olacak o nedenle şimdiden özür diler ve anlayışınıza sığınırım. 🙏

3 ay öncesine kadar bilgisayarım sorunsuz bir şekilde çalışıyordu.
Son 3 ay içerisinde önce PC'yi açtığımda yükleme ekranında takılma yaparak otomatik onarıma atmaya başladı. Fakat yeniden başlat / gelişmiş seçenekler ekranı geldiğinde yeniden başlat ya da çık ve Windows 10 ile devam et ya da otomatik onarma başlat vs. hangisini seçerseniz seçin PC hemen açılıyordu. Çoğunlukla yeniden başlat diyordum ve sorunsuz bir şekilde bilgisayarım açılıyordu.
Son 1 aydır ise bu sorun iyice arttı. PC'yi en az 2-3 defa başlatma ya da otomatik onarıma sokmak gerekmeye başladı. En son bu böyle olmayacak dedim ve tüm donanımları test ettim. HD Tune Pro ve Memtest 86 programları ile HDD-SSD ve RAM'lerimi test ettim. Hiçbir sorun bulmadı. Ekran kartını ise PC açıldığında oyunlara girerek test ettim. En güncel oyunlardan bloodhunt high ayarlarda 45-60 FPS, RDR 2 high ayarlarda 45-60 FPS, Total War oyunları high ayarlarda 90-100 FPS ve ısınma oranları ise standarttı.

Dedim ki format atayım ve temiz kurulum yapayım. Temiz kurulum yaptıktan sonra ilk açılışta sorun yaşamadım ve PC sorunsuz açıldı ama güncellemelerden sonra sorun tekrar ortaya çıktı. Ve ondan sonraki denemelerimde artık sorun içinden çıkılmaz bir hal aldı.
Denemelerimiz ve elde ettiğim sonuçlar şu şekilde.

1) öncelikle farklı bir SSD ile temiz Windows 10 kurulumu denedim. PC açılıyor. Hiçbir işlem yapmadan tekrar birkaç kez yeniden başlat ya da aç kapa yapıyoruz sorunsuz açılıyor. Ardından Windows Update ile güncelleştirmeleri yapıyoruz ve AMD driverlarını da yüklüyorum. Bu yüklemeleri yaptıktan sonra yeniden başlat dediğimde PC açılırken yükleme ekranında takılı kalıyor ve yeniden otomatik başlata atıyor. Birkaç kez denediğimde başlata atıp otomatik onarımı deniyor ama onaramıyor. Aynı işlemi Windows 11' kurarak da deniyorum ama sorun aynı. Hatta editli yani tüm güncellemeler içinde hazır Windows kurulumları ile de denedim ama sorun aynı. Aynı işlemleri kendi SSD'm ile de yaptım sonuç aynı. Bu denemelerde RAM'ler de değiştirilerek denenmiştir.

2) bunun üzerine format atıp temiz kurulum yapıp PC açılır açılmaz Windows Update'i devre dışı bırakıyorum ve sadece AMD ve ekran kartı driverlarını yüklüyorum. PC gayet normal açılıyor kapanıyor ama 4 ve 5. denemden sonra aynı hata tekrar baş gösteriyor.

3) bunun üzerine format atıp temiz kurulum yapıp PC açılır açılmaz Windows Update'i devre dışı bırakıyorum ve ekran kartı driverını kaldırıp sadece AMD driverlarını bırakıyorum o zaman PC sorunsuz açılıyor hiçbir sorun olmuyor. Ekran kartı driverını yüklediğim anda ise PC açılırken Gigabyte ınstant durable logolu ekran geliyor, yükleme işareti çıkıyor ve ekran orada donuyor.

Ekran kartı mı sorunlu acaba diyorum ama bu sorun başladığından beri yani son 2-3 aydır yukarıda da bahsettiğim gibi Witcher 3, bloodhunt, Football Manager, PUBG vb. daha bir sürü oyunu rahatlıkla oynadım ve hiç sorun yaşamadım. Ne bir takılma ne bir kasma. Ekran kartı arızalı olsa bırakın oyunu oynamayı oyunu açmaz ya da açarken atar diye düşünüyorum.

Sorun driver çakışması diye düşünüyorum. AMD'nin WHQL lisanslı tüm sürümlerini denedim ama sonuç aynı. Yani ekran kartı sorunlu ise değiştirince çözülecek olsa elimdekini en azından tanıdık parçacılara 3-4 bine okutup aynı modelin 8 gblısını ya da muadilini 7-8 civarına alabiliyorum.

Artık çaresiz kaldım. Sizlere danışmak istedim.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

İyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Hocam,
Yok çok detaylı kontrol ettim ve inceledim.
Zaten bu ekran kartı modelinin otomatik driver programı var AMD sitesinde. Ben hem otomatik program üzerinden hem de manuel denedim ama sorun aynı.

WHQL olan driveri indirin.
Merhabalar,
WHQL olan driverları denedik ama maalesef sonuç alamadık.
AMD Community sayfasında da benzer sorunu yaşayanlar olduğunu gördüm. DDU ile driverları komple silip tekrar baştan yüklemeyi deneyeceğiz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şöyle bir video buldum.

Ama çok da umudum yok. Hatta bazı kişiler direkt geri göndermişler ekran kartlarını.

Sorun öyle bir şey ki PC açılırken driverı orijinal de olsa lisanslı da olsa yükleyemiyor.

Gerçekten sinir bozucu bir durum.

Furkamn bey garantisi hâlen devam ediyor ise yazılımsal sorun deyip garantiye gönderebilirsiniz diğer türlü ise satıcıya sormayı deneyebilirsiniz son bir şey daha acaba PC de başka bir driver kurulu olmuş olabilir mi?

Furkamn bey garantisi hâlen devam ediyor ise yazılımsal sorun deyip garantiye gönderebilirsiniz diğer türlü ise satıcıya sormayı deneyebilirsiniz son bir şey daha acaba PC de başka bir driver kurulu olmuş olabilir mi?
Onu da şöyle kontrol ettik. Pcden ekran kartı driverı kaldırdıktan sonra aygıt yöneticisinden kontrol ettik ve başka bir driver olmadığından emin olduk.
En son çare artık öyle yapacağım. Yazılımsal diyip geri göndersek bile aynı modelin yenisini alsam ya da ne bileyim yeni ürün yollasalar bile aynı sorun devam edecekse hiç anlamı kalmayacak. Tek çözüm farklı bir ekran kartı almak gibi duruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı