5600 ve 5600G takas yapılmalı mı?

A.Aoi

Decapat
Daha fazla  
Ekran kartı aldığım için 5600G'yi satıp 5600 almak istiyorum. Letgo üzerinden takas teklifi yapıldı ama daha önceden 2. el alışverişlerinde dilim yandıgı için içimde hala bir tereddüt var. Takas teklif eden kişi işlemciniin 28 Haziran'da Trendyol üzerinden alındığını kutusunu açtığı için iade edemediğini ve Radeon 200s ekran kartı ile kullandığı için darboğaz yaşadığını belirtti. Bu yüzden de satmak istediğini söyledi.
İkinci el alışverişte tecrübeli değilim ve tecrübelerim hep olumsuz oldu. Bu konudaki tereddütlerimi geçirmek ve ürünün sağlam olduğunu öğrenmek için ne yapabilirm?
Takas teklif edilen ürünün linki:

@shinei @Mithat Berhan @Emma Stone

Son düzenleme:
Ekran kartı aldığım için 5600G'yi satıp 5600 almak istiyorum. Letgo üzerinden takas teklifi yapıldı ama daha önceden 2. el alışverişlerinde dilim yandıgı için içimde hala bir tereddüt var. Takas teklif eden kişi işlemciniin 28 Haziran'da Trendyol üzerinden alındığını kutusunu açtığı için iade edemediğini ve Radeon 200s ekran kartı ile kullandığı için darboğaz yaşadığını belirtti. Bu yüzden de satmak istediğini söyledi.
İkinci el alışverişte tecrübeli değilim ve tecrübelerim hep olumsuz oldu. Bu konudaki tereddütlerimi geçirmek ve ürünün sağlam olduğunu öğrenmek için ne yapabilirm?
Takas teklif edilen ürünün linki:

@shinei @Mithat Berhan @Emma Stone
Trendyol bu tarz şeyleri sorun etmiyor diye biliyorum. Yani en azından önceki alışverişlerimde etmedi. Yüz yüze veya test ederek olmadığı sürece almayın derim. Satıcı bana pek güvenilir gelmedi.

Yani hikayesi güzel aslında mantıklı ama dediğim gibi bizzat test etmeden almanızı tavsiye etmem.

Anakartınız ve ekran kartınız PCI-e 4.0 destekli ise değiştirebilirsiniz. Yoksa gerek yok bence.
Kendiniz işlemcinizi satıp güvenilir bir yerden alım yapın.

Radeon 200s ile dediği mantıklı gelmese de takas mantıklı. Satıcı hakkında net bir şey diyemeyeceğim.

Peki üründe bir sorun olmadığını nasıl anlayabilirim?

Trendyol bu tarz şeyleri sorun etmiyor diye biliyorum. Yani en azından önceki alışverişlerimde etmedi. Yüz yüze veya test ederek olmadığı sürece almayın derim. Satıcı bana pek güvenilir gelmedi.

Yani hikayesi güzel aslında mantıklı ama dediğim gibi bizzat test etmeden almanızı tavsiye etmem.

Hangi testleri yapmasını isteyebilirim?

Anakartınız ve ekran kartınız PCI-e 4.0 destekli ise değiştirebilirsiniz. Yoksa gerek yok bence.
Kendiniz işlemcinizi satıp güvenilir bir yerden alım yapın.

Şu anki ekran kartım 6500XT ama 6600'e geçmeyi düşünüyorum. Anakartımda B550 m a Pro. Yani ikisi de 4.0 destekliyor.

Hangi testleri yapmasını isteyebilirim?

Şu anki ekran kartım 6500XT ama 6600'e geçmeyi düşünüyorum. Anakartımda B550 m a Pro. Yani ikisi de 4.0 destekliyor.
RX 6500 XT için Ryzen 5 5600 çok daha iyi olur. RX 6600 için de PCI-e 4.0 fark yaratabilir belki.
Siz işlemcinizi satın, oradan gelen parayla sıfır Ryzen 5 5600 alırsınız herhalde.

RX 6500 XT için Ryzen 5 5600 çok daha iyi olur. RX 6600 için de PCI-e 4.0 fark yaratabilir belki.
Siz işlemcinizi satın, oradan gelen parayla sıfır Ryzen 5 5600 alırsınız herhalde.

Teknobiyotik bir aydan fazla bir süredir 5600G'yi piyasanın altında bir fiyattan sattığı için istediğim rakama satamıyorum. Tabii ki birinci önceliğim üzerine 400-500 TL de eklesem 0 almak ama henüz satamadım.

Teknobiyotik bir aydan fazla bir süredir 5600G'yi piyasanın altında bir fiyattan sattığı için istediğim rakama satamıyorum. Tabii ki birinci önceliğim üzerine 400-500 TL de eklesem 0 almak ama henüz satamadım.
Teknobiyotik'te 5600G 4.5 civarında satılıyor. Diğer sitelerde daha ucuz. 3.800 civarında satan büyük alışveriş siteleri var.
O zaman müsait olunca RX 6500 XT'yi satıp RX 6600 almaya bakın. Onda PCI-e 4.0 handikapı belli değil. Ya yok, ya da çok az var. Hiç şikayetçi olan göremedik henüz.

Prime95 yazılımı ile işlemciyi test etmesini isteyebilirsin. Programı kurduktan sonra "Options/Ayarlar" seçeneğinin üstüne gelip "Torture Test/Sağlamlık Testi" yazısına tıklayınca işlemcinin tüm çekirdekleri test edilmeye başlıyor. Program 20-25 dakika boyunca sorun bulamazsa alabilirsin. Ama 6500 XT gibi bir kart kullanmayacağın için PCIe meselesi o kadar mühim değil.

Ben olsam takas etmezdim. 6600 ile kullanacakmışsın bak, 6500 XT olsa 5600 önemli olurdu senin için. Şu an pek mantıklı değil.

O değil de ilk defa konuya etiketlendim. Mutlu oldum bak şimdi. 😛

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı