5600G APU sistemde belirli aralıklarla kasma sorunu

Kaan1041

Kilopat
Yer
Opeth
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarı yeni topladım, işlemcim 5600G APU olarak kullanıyorum ve 16GB 3200 MHz RAM takılı (8x2). Bilgisayarı aldıktan 2 gün sonra başlayan kısa süreli 2-3 saniye gibi kasmalar oluyor nadir bir şekilde. Ve herhangi bir şey yaparken oluyor yani nette gezinirken de olabiliyor, oyun oynarken de masaüstünde işlem yaparken de. Kasma ise, mouse çok yavaş ve donarak hareket ediyor, arkada ses açıksa da ses robotlaşıyor, 2-3 saniye böyle devam edip kendi kendine düzeliyor. Sıcaklık değerlerim normal. Bunun sebebi ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir süre kullanıp deneyin. Hatalar olursa Olay Görüntüleyici üzerinden de bakabilirsiniz.

Bir süre kullanıp deneyin. Hatalar olursa Olay Görüntüleyici üzerinden de bakabilirsiniz.
Radeon Software'a bağlı "cpumetricsserver" adlı bir uygulama, hata verilen saatlerle uyumlu olarak hata vermiş kayıtlarda. Sanırım Radeon Software'dan kaynaklanıyor, kaldırıp kullanım sonrası durum güncellemesi yapacağım.
Radeon Software'a bağlı "cpumetricsserver" adlı bir uygulama, hata verilen saatlerle uyumlu olarak hata vermiş kayıtlarda. Sanırım Radeon Software'dan kaynaklanıyor, kaldırıp kullanım sonrası durum güncellemesi yapacağım.
Evet, konuda belirttiğim sorun çözüldü, fakat şimdi de bambaşka bir sorun başladı. Oyun oynarken görüntü donuyor ve ekran gidiyor, arkadan sesler gelmeye devam ediyor fakat görüntü alamıyorum. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra olay görüntüleyiciden kontrol ettiğimde ise AMD grafik sürücüsünün yanıt vermeyi kestiği yazıyor. AMD sürücüleri yine başımızı ağrıtmaya devam ediyor. İlginç olan ise RAM frekanslarını DOCP ile 3200'e çıkardıktan sonra bu durum olmaya başladı gibi hissettim ve DOCP'yi kapatıp tekrar 2133'e düşürdüm. Bir kaç gün daha böyle test yapacağım ve durum çözülürse en uygun DOCP ayarları için ayrı bir konu açacağım gibi gözüküyor.

Son düzenleme:
Merhaba Kaan! Çözüm bulabildiniz mi? Ben de 5600G, B550M S2H, 2x8 Corsair RAM, Corsair NVMe M.2 512 GB SSD, Corsair CX650F modular PSU bir sistem topladım. Formattan bir süre sonra sürekli donmalar ve sonrasında siyah ekrana atmalar başladı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Kaan! Çözüm bulabildiniz mi? Ben de 5600G, B550M S2H, 2x8 Corsair RAM, Corsair NVMe M.2 512 GB SSD, Corsair CX650F modular PSU bir sistem topladım. Formattan bir süre sonra sürekli donmalar ve sonrasında siyah ekrana atmalar başladı.
Bu konuyu ve yine son mesajda belirttiğim üzere açtığım konuyu bir incelemenizi tavsiye ederim. Ben şu anda güncel olarak 3000 MHz hızda kullanıyorum ve 1-1,5 haftadır herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Driverlarım ise minimal kurulumda yani Radeon Software kurulu değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı