5600X 3070Ti sistemde Ekran gidiyor fakat kasa çalışmaya devam ediyor

ArtysIIArryn

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

Bu konudan gerçekten muzdaribim. Oyun oynarken veya normal bir şekilde internette takılırken ekranda birden no Signal beliriyor ve ne yaparsam yapayım geri gelmiyor. Sadece bilgisayara reset atınca tekrardan ekran gelmekte. Tabii ki rastgele bir süre sonra tekrar ekran gidiyor. Kasada herhangi bir temas halinde yine ekran gitmekte. Bilgisayarı alalı 2 hafta oldu. Yardımcı olursanız sevinirim. Şu ana kadar uyguladığım şeyler;

- Anakart ve ekran kartına takılan güç kablolarını kontrol ettim, temassızlık gözükmemekte.
- DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrardan güncel sürücüleri yükledim. Bir çare olmadı.
- RAM slotlarını değiştirdim.
- Sıcaklık değerlerine baktım. Yük altındayken ekran kartı 60 derece, işlemci ise maksimum 75-80 derece değerlerinde.

Sistemim ise;

- AMD Ryzen 5 5600X 4.6GHz
- ASUS TUF Gaming B550M-E
- Adata XPG Spectrix D41 2x8 GB.
- ASUS TUF Gaming RTX3070 Ti OC V2.
- WD SN570 500GB Blue.

Hocam ben hiç anlamıyorum o kablo işlerinden her hangi bir video var mı bana yardımcı olacak veya görsel korkuyorum açıkçası bilgisayar bileşenleri ile oynamaya.

Hocam bahsettiğiniz kablo bu mu? Bunu söküp takmam zor mudur sizce çünkü gerçekten korkuyorum bir şeyleri bozarım diye çok hassas parçalar. Bunu çıkartıp takmam yeterli olur mu?

Hocam sorunu hala çözemedim :( Nasıl yapacağımı anlatabilir misiniz lütfen delirmek üzereyim.
Dostum merhaba,

Ben de buraya çözdüm demiştim ama yeniden nüksetti sorun. Hatta yeni konu açmıştım; Ryzen 5 5600X sistemde ekran gidiyor

Hala çözebilmiş değilim ama sanırım sorun PSU'dan. Eğer ekran kartın AMD ise WattMan problemi de olabilir. Yabancı kaynaklara, buraya, her yere baktım kişiden kişiye problemin çözümü hep değişiyor. Bazıları BIOS güncelleyip çözmüş sorunu, ben de çözmedi. Bazıları SFC /scannow yapıp DDU ile eski sürücüleri kaldırıp yeni temiz kurulum yapmış düzelmiş, ben de düzelmedi. Tek denemediğim şey başka bir PSU ile sistemi denemek veya başka bir ekran kartı ile. Yeni bir PSU alıp denemek istiyorum ama sorun ekran kartındaysa boşuna para vermiş olacağım. Yani sana PSU derim gider para harcarsın sorunun çözülmez olan parana olur. Verebiliyorsan PC'yi aldığın yere gönder bir baksınlar. @Recep Baltaş'ın açtığı bir konuyu buldum. Kendisi de çok yüksek ihtimalle bu iki donanım parçasından kaynaklandığını söylemiş.

Hatta altta görselini paylaştığım kabloyu aldım ve denedim. Belki bir soket arızalıdır, diğer soketi 2'ye çoğaltırsam çözülür diye düşündüm. Nafile, PSU içi sıkıntı olabilir diye düşünüyorum. Dediğim gibi eskiden 1-2 haftada olsa problemi böyle çözmüştüm. Bu yüzden sorunun PSU olduğuna eminim gibi. İlk defa bu sorunu yaşadığımda günde ekran 7-8 kere giderken şimdi 1-2 kere gidiyor. Benim durumumda tüm oklar PSU'yu gösteriyor.

Aslında @Recep Baltaş abi yardım ederse çok ama çok memnun kalırım.

1679405445586.png

Dostum merhaba,

Ben de buraya çözdüm demiştim ama yeniden nüksetti sorun. Hatta yeni konu açmıştım; Ryzen 5 5600X sistemde ekran gidiyor

Hala çözebilmiş değilim ama sanırım sorun PSU'dan. Eğer ekran kartın AMD ise WattMan problemi de olabilir. Yabancı kaynaklara, buraya, her yere baktım kişiden kişiye problemin çözümü hep değişiyor. Bazıları BIOS güncelleyip çözmüş sorunu, ben de çözmedi. Bazıları SFC /scannow yapıp DDU ile eski sürücüleri kaldırıp yeni temiz kurulum yapmış düzelmiş, ben de düzelmedi. Tek denemediğim şey başka bir PSU ile sistemi denemek veya başka bir ekran kartı ile. Yeni bir PSU alıp denemek istiyorum ama sorun ekran kartındaysa boşuna para vermiş olacağım. Yani sana PSU derim gider para harcarsın sorunun çözülmez olan parana olur. Verebiliyorsan PC'yi aldığın yere gönder bir baksınlar. @Recep Baltaş'ın açtığı bir konuyu buldum. Kendisi de çok yüksek ihtimalle bu iki donanım parçasından kaynaklandığını söylemiş.

Hatta altta görselini paylaştığım kabloyu aldım ve denedim. Belki bir soket arızalıdır, diğer soketi 2'ye çoğaltırsam çözülür diye düşündüm. Nafile, PSU içi sıkıntı olabilir diye düşünüyorum. Dediğim gibi eskiden 1-2 haftada olsa problemi böyle çözmüştüm. Bu yüzden sorunun PSU olduğuna eminim gibi. İlk defa bu sorunu yaşadığımda günde ekran 7-8 kere giderken şimdi 1-2 kere gidiyor. Benim durumumda tüm oklar PSU'yu gösteriyor.

Aslında @Recep Baltaş abi yardım ederse çok ama çok memnun kalırım.

Eki Görüntüle 1709631
Hocam ekran kartım RTX 2060. Galiba sorun voltaj kaçağı tarzı bir şeyden tam çözemedim. Bende sorun MSI Afterburner üzerinden Temp Limit'i 65'e çekip Power Limit'i 97'ye düşürünce düzeldi. Halen arada gidiyor ama eskisi gibi sık sık değil çok nadir atıyor. Bir de sadece oyundayken atıyor beni onun harici kapanmıyor. Geçenlerde bir şey fark ettim bilgisayarın şalterini açınca ekran kartında beyaz ışık yanıyor. Ben bilgisayarı kapattığımda o şalteri de kapatırım ve o ışık yanmaz. Ama masaya çarptım ve ekran kartının üzerinde hızlıca beyaz ışık yandı ve gitti. Dediğim gibi voltaj kaçağı, temassızlık tarzı bir şey olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı