5600X boşta 80 derece

Sorun tam da başlıktaki gibi PC açıldığı anda 80-90 dereceleri görüyor. Elimden gelen bildiğim her şeyi denedim sorunu çözemedim bu arada BIOS'ta iken sıcaklık 55-60 arası oluyor PC açılınca ne hikmetse uçuyor. Tam anlayamadım fakat bu olay yeni olmaya başladı. PC'de bir değişiklik yapmadım 1 yıla yakındır kullanıyorum. Bu sorun bir anda gelişti AMD tarafından yapılan bir güncelleme sorunumu BIOS ile alakalı bir güncelleme sorunu mu yoksa bu işlemcilerin ömrü bu kadar mıydı anlayamadım. Araştırırken 5. nesil işlemciler benim gibi aniden ısınma sorunu yaşamaya başlayanlar olduğunu gördüm yardımlarını bekliyorum.

Soğutucu MSI MAG 360r.
Sistem resimlerde mevcut.
Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

MSI MAG CoreLiquid serisinde genel bir sıkıntı var. Bende 240 rlik versiyonunu kullandım 6 ay boyunca. 80 90'a çıktı sıcaklık. Bozuldu diye garantiye verdim yenisiyle değiştirdiler. Yeni gelen de 5.5 ay sonra bozuldu forumda gördüm sıkıntılıymış. Garantiye tekrar verdiğimde bu sefer para iadesi istedim şimdi farklı bir sıvı soğutucunun indirime girmesini bekliyorum. O arada da Wraith Prism hava soğutma cbp kapalı ve uvli kullanıyorum çok ısınmasın diye gene.

Tavsiyem garantin duruyorsa ver garantiye İstanbul'da isen servispoint var. Sıvı soğutmalarda genelde tamir yapmıyoruz iade veya değişimle sonuçlanır demişlerdi bana.
Yardımcı olmak için değerli vaktini ayıran tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Sorun sıvı soğutmadaymış, işlemci ile birlikte gelen stok fanı taktım 45 dereceyi geçmiyor. Bundan sonra işim MSI ile :).

Faturasıyla ve kutusu duruyorsa kutusu ve malzemeleriyle birlikte ister kargoyla ister elden verirsiniz. E posta ve isim soy isim kısmını doğru yazdıklarından emin olun teslim ederken. Çünkü e postanıza servis raporu gelecek yanlış olursa arayıp düzelttirirsiniz. Daha sonra satın aldığınız yerle iletişime geçip raporu ve faturasını gönderdiğinizde iade veya değişim seçebilirsiniz. Tavsiyem başka marka bakmanız.

Selamlar hâlâ işlemci kullanımın yüksekse bu kodları CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp yazarsan çözülecektir:

PowerCfg /SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_PROCESSOR IDLEDISABLE 000

PowerCfg /SETACTIVE SCHEME_CURRENT

Herhangi bir yazı çıkmayacak, yeniden başlatmana da gerek yok. İkisini de sırayla yapıştır ve çık.
biosun son sürümü ile birlikte temiz bi format attım şu an işlemci kullanımı da normale döndü boşta iken %0 - %5 arası çalışıyor . düşünmeniz yeter teşekkür ederim
İki gündür sürekli 5600X'in sıcaklığı çok fazla diye konu açılıyor. Genel bir sorun mu var acaba ?
aslında sorun önce işlemciyi çıkarıp sonra eldeki mevcut anakartları işlemciye uydurmaya çalıştıklarında başladı ama şuan görünürde bi sorun yok işlemci çalışması mükemmel .
Düşündüğüm gibi...

Geçmiş olsun. 🙌🏼
hiç beklemediğim bir şeydi heleki daha sıfır sayılacak durumdaydı :) ama oldu napalım :)
artık garantiden gelen sonuca bakacağız . herşey için size ayrıca teşekkür ettim .

Sorun tam da başlıktaki gibi PC açıldığı anda 80-90 dereceleri görüyor. Elimden gelen bildiğim her şeyi denedim sorunu çözemedim bu arada BIOS'ta iken sıcaklık 55-60 arası oluyor PC açılınca ne hikmetse uçuyor. Tam anlayamadım fakat bu olay yeni olmaya başladı. PC'de bir değişiklik yapmadım 1 yıla yakındır kullanıyorum. Bu sorun bir anda gelişti AMD tarafından yapılan bir güncelleme sorunumu BIOS ile alakalı bir güncelleme sorunu mu yoksa bu işlemcilerin ömrü bu kadar mıydı anlayamadım. Araştırırken 5. nesil işlemciler benim gibi aniden ısınma sorunu yaşamaya başlayanlar olduğunu gördüm yardımlarını bekliyorum.

Soğutucu MSI MAG 360r.
Sistem resimlerde mevcut.
Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.
CPU kullanımı normal değil. Termal macun sürebilirsin. Bir de virüs taraması yap.
İki gündür sürekli 5600X'in sıcaklığı çok fazla diye konu açılıyor. Genel bir sorun mu var acaba ?
Bende yok.

Bunu yaptığında işlemcinin maksimum çıkacağı hızı kısıtlamış oluyorsun. Bu yüzden performans düşüşü olacaktır.

%100'e çıktığında tüm çekirdekleri çalıştırdığı için aniden işlemci sıcaklığı yükselir.%1 performans düşüşü çok önemli değil, fazla sıcaklık artışında zaten otomatik düşürüyor performansı. Bu da %1'den daha fazla performans kaybı ve ani droplara neden olur.

Onun diğer çekirdekleri çalıştırması ya da çalıştırmaması ile alakası yok. İşlemci hızı ile alakası var, o yüzde işlemci temel frekansına ya da yapılandırılabilir TDP-up frekansına göre belirlenir. Bu yüzden turbo frekanslarını çıkamaz.
Screenshot_2022-01-14-18-12-59-37_893286cdd908a61bf33b4bc1d9b44b3c.jpg

Mesela TDP-up frekansı 1.80 GHz olan bir işlemciye sahip sistemde en yüksek işlemci durumunu %99 yaparsan 1,79 GHz'den yukarı çıkamaz. Bunu %50 yaparsan 0,89 GHz'den yukarı çıkamaz. Olay bundan ibaret.

Onun diğer çekirdekleri çalıştırması ya da çalıştırmaması ile alakası yok. İşlemci hızı ile alakası var, o yüzde işlemci temel frekansına ya da yapılandırılabilir TDP-up frekansına göre belirlenir. Bu yüzden turbo frekanslarını çıkamaz.
Eki Görüntüle 1269760
Mesela TDP-up frekansı 1.80 GHz olan bir işlemciye sahip sistemde en yüksek işlemci durumunu %99 yaparsan 1,79 GHz'den yukarı çıkamaz. Bunu %50 yaparsan 0,89 GHz'den yukarı çıkamaz. Olay bundan ibaret.
Bu ayarıda zaten bios'tan veya dragon center den yapabiliyorum . sıcaklık değerleri yüksek iken kullanmıştım kısa süre çözüm olmuştu ama benim sorunuma da zaten buzdolabından başka birşey çözüm olmazdı

Onun diğer çekirdekleri çalıştırması ya da çalıştırmaması ile alakası yok. İşlemci hızı ile alakası var, o yüzde işlemci temel frekansına ya da yapılandırılabilir TDP-up frekansına göre belirlenir. Bu yüzden Turbo frekanslarını çıkamaz.
Eki Görüntüle 1269760

Amaç bu zaten boşta olan bilgisayar için en yüksek GHz'ye çıkmaması, boş yere sıcaklık artar.
%99'da iken yük altındaki sıcaklık 59 derece
%100'de iken yük altındaki sıcaklık 80 derece
Bu da oyunlarda sadece %2.8'lik bir FPS farkı yaratmış durumda.

1642252531290.png

FPS farkı işlemcinin temel frekansına göre değişir, gidip de üstte attığım işlemciye bu ayarı yaparsan FPS daha fazla düşer. Temel frekansı ve Turbo frekansı arasında çok fark olmayan işlemcide bunu yaparsan pek bir şey değişmez. Bu oyundan oyuna göre de değişir. Yani boş yere sıcaklığı artmıyor.

Bu ayar bu işlemci için çok performans kaybettirmeden sıcaklığı düşürmeye yarayabilir ama her işlemci için aynı durum olamaz.

Sen %100'de tüm çekirdekler çalışır yazmışsın, onu %20 bile yapsan yine bütün çekirdekler kullanılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı