5600X overclock nasıl yapılır?

Bulut611

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartı
MSI RTX 3060 Gaming X 12g.
Anakart
MSI MAG B550 Tomahawk.
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X.
Merhaba, herkese iyi sosyaller.

5600X OC yapmak istiyorum. Nereden başlayabilirim? Önerebileceğiniz program veya tavsiye edebileceğiniz ayarlar var mı?

Konuya tecrübeli kişileri eklerseniz sevinirim.

@MrTurkishKebap

Sistem özellikleri.

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: MSI RTX 3060 Gaming X 12g.
Anakart: MSI MAG B550 Tomahawk.
Sıvı soğutma: MSI MAG CoreLiquid 360r.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD hakkında tam bilgim yok ama programa gerek yok zaten. Çarpan kilitleri açık, bios üzerinden voltaj yükseltip değeri yükseltebilirsin. Daha sonra teste sokarak stabilitesine ve ısı değerlerine göre hareket edebilirsin.

Ben zamanında işlemciyi 4.85 GHz'ye 1.3 Vcore voltage ile çekmeyi başarmıştım fakat inanılmaz derecede bir fark artısı olmamıstı tabii sistem daha stabil çalışıyordu ve daha az ısınıyordu orası ayrı.

5. Nesil AMD işlemciler X olsun olmasın zaten son derece başarılılar. Çekirdek sayıları yüksek olduğu için ciddi anlamda bir hız artışı sağlamak pek mümkün değil. Elbette stok hali ile tüm çekirdekler yük altına girdiğin de 4.6 GHz de çalışmayacaktır.

Size All Core 4.6 GHz de ve düşük voltaj ile ciddi anlamda ısı tasarrufu yapacak bir mini OC ve UV uygulamanı tavsiye ederim. Anakartın da buna müsait.

Ben zamanında işlemciyi 4.85 GHz'ye 1.3 Vcore voltage ile çekmeyi başarmıştım fakat inanılmaz derecede bir fark artısı olmamıstı tabii sistem daha stabil çalışıyordu ve daha az ısınıyordu orası ayrı.

5. nesil AMD işlemciler X olsun olmasın zaten son derece başarılılar. Çekirdek sayıları yüksek olduğu için ciddi anlamda bir hız artışı sağlamak pek mümkün değil. Elbette stok hali ile tüm çekirdekler yük altına girdiğin de 4.6 GHz de çalışmayacaktır.

Size all Core 4.6 GHz de ve düşük voltaj ile ciddi anlamda ısı tasarrufu yapacak bir mini OC ve UV uygulamanı tavsiye ederim. Anakartın da buna müsait.

Bu konuyu araştırırken sizin açmış olduğunuz konuyu görünce sizi etiketlemek istedim daha öncesinden OC veya UV deneyimim olmadığı için açıkçası ne nasıl yapılır bilmiyorum sizin yapmış olduğunuz ayarlara benzer bir ayar yapmak istiyorum bütün çekirdekleri 4.6GHz de önerebileceğiniz bir yol var mı?

5. nesil AMD işlemciler X olsun olmasın zaten son derece başarılılar. Çekirdek sayıları yüksek olduğu için ciddi anlamda bir hız artışı sağlamak pek mümkün değil. Elbette stok hali ile tüm çekirdekler yük altına girdiğin de 4.6 GHz de çalışmayacaktır.

Size all Core 4.6 GHz de ve düşük voltaj ile ciddi anlamda ısı tasarrufu yapacak bir mini OC ve UV uygulamanı tavsiye ederim. Anakartın da buna müsait.

Ryzen Master üzerinden Auto OC ve curve optimizer ile yaptım Prime95 test yaptğım zaman sonuçlar bunlar.

Bu konuyu araştırırken sizin açmış olduğunuz konuyu görünce sizi etiketlemek istedim daha öncesinden OC veya UV deneyimim olmadığı için açıkçası ne nasıl yapılır bilmiyorum sizin yapmış olduğunuz ayarlara benzer bir ayar yapmak istiyorum bütün çekirdekleri 4.6GHz de önerebileceğiniz bir yol var mı?

Ryzen Master üzerinden Auto OC ve curve optimizer ile yaptım Prime95 test yaptğım zaman sonuçlar bunlar.

@MrTurkishKebap BIOS ayarlarını paylaşabilir misin?

Son düzenleme:
Kullanmıs oldugun anakart markası modeli ve haliyle BIOS u farklı olacaktır. Secenekler aynı olsa da isimler farklılık gösterebilir. Bunun dışında anakart mosfet ve işlemci silicon kalitesi de çok önemli bir faktör. Diğer unsurlarda PSU nun kalitesi ve kasanın hava sirkülasyonu da önemli etkenler.

Kullanmıs oldugun anakart markası modeli ve haliyle BIOS'u farklı olacaktır. Secenekler aynı olsa da isimler farklılık gösterebilir. Bunun dışında anakart MOSFET ve işlemci silicon kalitesi de çok önemli bir faktör. Diğer unsurlarda PSU'nun kalitesi ve kasanın hava sirkülasyonu da önemli etkenler.

En azından fikir vermesi açısından sormuştum yaptığın OC ve UV cidden çok başarılı forumda bu değeleri yakalayıp bu ısılarda gezebilen daha öncesinde görmemiştim.

Öncelikle değerli yorumun için teşekkür ederim. Fakat ben iyi sonuçlar alsamda OC uzmanı değilim sadece kendi çabalarım doğrultusunda amatör şekilde bir şeyler deniyorum :)

Asus'un BIOS u Gigabyte ye göre daha yalın bir yapıya sahip olduğu için kaba taslak Asus BIOS üzerinden bir kaç değer paylaşabilirim. Altta paylaşmış olduğum değerler Asus B550 Tuf PRO, 5600X ve Corsair Capellix 280mm de güncel olarak kullandığım değerlerdir.

D.O.C.P Disabled konumda olmalı ve ram frekansını kendin el ile ayarlamalısın. Örnegin Ram lerin 3200 Mhz ise yine manuel olarak 3200 Mhz ayarlayıp 1.35 1.37 Dram Voltage verebilirsin.

PBO Disabled
Core Boost Enabled

Cpu Core Ratio - 46.00
Performance Bias - None

VDDCR Cpu Voltage - Offset Mode
VDDCR Cpu Mode Sign - "+"
VDDCR Cpu Offset Voltage - 0.12500 ( Başlangıç seviyesi bu şekilde ve voltaj düşük gelirse bunu kademe kademe yükseltip test etmen gerekiyor. Test ettiğinde sistem kapanırsa kademe kademe arttırıp testleri tekrarlamalısın.)

VDDCR SoC Voltage - Manuel
VDDCR SoC Voltage Override - 1.10000 ( Bu değer genelde yeterli geliyor ve sabit kalmasını tavsiye ederim. )

Bu şekilde denemeye başlayabilirsin. Bu menüler MSI da farklı olabilir. MSI markasına uzun yıllardır tövbeli olduğum için yakın zamanda BIOS unda gezinme fırsatı bulamadım ama isimler farklı olsada 3 aşağı 5 yukarı aynıdır.

Foruma çok fazla zaman ayıramıyorum takıldığın noktalar olursa vakit buldukça yardımcı olmaya çalışırım.

Öncelikle değerli yorumun için teşekkür ederim. Fakat ben iyi sonuçlar alsamda OC uzmanı değilim sadece kendi çabalarım doğrultusunda amatör şekilde bir şeyler deniyorum :)

ASUS'un BIOS'u Gigabyte'ye göre daha yalın bir yapıya sahip olduğu için kaba taslak ASUS BIOS üzerinden birkaç değer paylaşabilirim. Altta paylaşmış olduğum değerler ASUS B550 TUF Pro, 5600X ve Corsair Capellix 280mm de güncel olarak kullandığım değerlerdir.

D.O.C.p disabled konumda olmalı ve RAM frekansını kendin el ile ayarlamalısın. Örnegin RAM'lerin 3200 MHz ise yine manuel olarak 3200 MHz ayarlayıp 1.35 1.37 dram voltage verebilirsin.

PBO disabled.
Core Boost enabled.

CPU Core ratio - 46.00
Performance bias - none.

Vddcr CPU voltage - offset mode.
Vddcr CPU mode sign - "+"
Vddcr CPU offset voltage - 0.12500 ( başlangıç seviyesi bu şekilde ve voltaj düşük gelirse bunu kademe kademe yükseltip test etmen gerekiyor. Test ettiğinde sistem kapanırsa kademe kademe arttırıp testleri tekrarlamalısın.)

Vddcr SoC voltage - manuel.
Vddcr SoC voltage override - 1.10000 ( bu değer genelde yeterli geliyor ve sabit kalmasını tavsiye ederim. )

Bu şekilde denemeye başlayabilirsin. Bu menüler MSI da farklı olabilir. MSI markasına uzun yıllardır tövbeli olduğum için yakın zamanda BIOS'unda gezinme fırsatı bulamadım ama isimler farklı olsa da 3 aşağı 5 yukarı aynıdır.

Foruma çok fazla zaman ayıramıyorum takıldığın noktalar olursa vakit buldukça yardımcı olmaya çalışırım.

Vakit ayırıp cevapladığın için teşekkür ederim ilerleyen zamanlarda ayarları test ettikten sonra burada deneyimlerimi paylaşacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı