5600X PC takılıyor

cankocaman

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Herkese iyi sosyaller.
Yaklaşık 1 ay önce yeni bir sistem kurdum. Oyun oynamıyorum sadece 1 adet gün içinde kullandığım bir program var ve Chrome'da 1 veya 2 sekme açık oluyor kullandığım programda işim ile alakalı basit bir program PC'yi yormuyor anlayacağınız. Sıcaklık değerlerim çok normal,Ram profilim 3600mhz,Bios sürümüm güncel, tüm güncelleştirmelerim tam, otomatik güncelleştirme kapalı, arka planda onlarca program açık değil (zaten yüklü bir şeyyde yok PC de) vs vs. anca sorum şu ki; arada bir Alt+Tab yaptığımda 1-2 saniyelik bir dropla karşılaşıyorum. Ya da programdayken yine aynı şekilde PC 1-2 saniye donup tekrar kendine geliyor. Stres testleri vs yaptım hiçbir problem yok. Forumda araştırdığım kadarıyla sistemden odaklanma yardımını falan da kapattım ancak sorunum çözülmedi.

PC bilgilerim; Ryzen 5 5600X,
EVGA RTX 3080 FTW3,
MSI MAG X570s Tomahawk Max,
Corsair 2x8GB Vengeance LPX 3600 mhz,
WD SN570 500GB M.2,
Cougar Aqua 2x120mm,
Cougar MX440 mesh.

Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Hocam ASUS BIOS güncellemesi yayınlamıştı. MSI'da yayınlamıştır belki.
Beta'yı es geçin.

Düzelmez ise betayı yükleyin.

Hocam ASUS BIOS güncellemesi yayınlamıştı. MSI'da yayınlamıştır belki.
Beta'yı es geçin.

Düzelmez ise betayı yükleyin.
v15 çıkmış güncelleştirip deneyeyim sonucu tekrar yazarım,teşekkür ederim

Onun dışında yabancı bir kaynakta 5600x + 3070ti ile aynı sorunu yaşayan birini okudum. Sizinle aynı şekilde 1-2 saniyelik takılmalarla karşılaşıyormuş günlük kullanımda ve sorun ekran kartında çıkmış, garantiye göndermiş. Sizin büyük ihtimalle öyle bir imkanınız yoktur ama parçaları teker teker başka sistemde deneme imkanınız var mı? Bir de konudan bağımsız olarak oyun oynanmayan ya da zorlayıcı program kullanılmayan bir sisteme göre epey masraf etmişsiniz.

Onun dışında yabancı bir kaynakta 5600x + 3070ti ile aynı sorunu yaşayan birini okudum. Sizinle aynı şekilde 1-2 saniyelik takılmalarla karşılaşıyormuş günlük kullanımda ve sorun ekran kartında çıkmış, garantiye göndermiş. Sizin büyük ihtimalle öyle bir imkanınız yoktur ama parçaları teker teker başka sistemde deneme imkanınız var mı? Bir de konudan bağımsız olarak oyun oynanmayan ya da zorlayıcı program kullanılmayan bir sisteme göre epey masraf etmişsiniz.
Maalesef ekran kartını deneyebileceğim herhangi bir kaynak yok çevremde,bunun dışında ekran kartı stres testlerini de yaptım ancak bir sorunla karşılaşmadım. Önerebileceğiniz başka bir deneme yöntemi var mıdır acaba?
Yazları yeğenlerim tatile geliyor yanıma, malum pcye meraklı yeni nesil. Ödevleri güzelce yaparlarsa günde 1 saat pc hakları var,o sürede de sıkıntısız problemsiz oyun oynasınlar diye biraz masrafa girdim açıkcası 🙂

Maalesef ekran kartını deneyebileceğim herhangi bir kaynak yok çevremde, bunun dışında ekran kartı stres testlerini de yaptım ancak bir sorunla karşılaşmadım. Önerebileceğiniz başka bir deneme yöntemi var mıdır acaba?
Yazları yeğenlerim tatile geliyor yanıma, malum PC'ye meraklı yeni nesil. Ödevleri güzelce yaparlarsa günde 1 saat PC hakları var, o sürede de sıkıntısız problemsiz oyun oynasınlar diye biraz masrafa girdim açıkçası 🙂

Ekran kartıyla ilgisi yok.

Maalesef ekran kartını deneyebileceğim herhangi bir kaynak yok çevremde,bunun dışında ekran kartı stres testlerini de yaptım ancak bir sorunla karşılaşmadım. Önerebileceğiniz başka bir deneme yöntemi var mıdır acaba?
Yazları yeğenlerim tatile geliyor yanıma, malum pcye meraklı yeni nesil. Ödevleri güzelce yaparlarsa günde 1 saat pc hakları var,o sürede de sıkıntısız problemsiz oyun oynasınlar diye biraz masrafa girdim açıkcası 🙂
Maalesef benim söyleyebileceğim her şeyi denemişsiniz zaten. Umarım son çıkan BIOS sürümü sorununuzu çözer.

Geri
Yukarı