5600X sistem açılmıyor

akgün

Hectopat
Bir haftadır bilgisayarı sabahları açmaya çalıştığımda açamıyorum. Sanki elektrik yokmuş gibi tık yok, bilgisayar hiç tepki vermiyor. Sadece gece bilgisayarın fişini çekersem sabah sorunsuz bir biçimde açabiliyorum. Gece fişte takılı bıraktığım zaman, sabahları bilgisayarın bütün bağlantı kablolarını, RAM, ekran kartı ve RAM'lerini çıkartıp 10-15 dakika bekliyorum ve tekrar parçaları taktığımda görüntü alabiliyorum. Çok garibime gidiyor yani geceleri fişte takılı kalınca bilgisayara ne oluyor anlamıyorum 3-4 saat fişte takılı kalması gene sıkıntı çıkartmıyor ama 10 saati bulunca düzgün bir biçimde açamıyorum bilgisayarı. Kuşkulandığım tek parça anakart sadece o eski ve sorunsuz olduğuna emin değilim. Olay görüntüleyicisine baktığımda çok hata aldığımı gördüm sorun bekli yardımcı olur sorunu çözmemizde diye bırakıyorum. Sistem özelliklerim;

• B450M-A Pro Max.
  • Ryzen 5 5600X.
  • RX 6500XT.
  • Crucial 8 GB Ballistix Sport lt gray DDR4 3000MHz CL15 1.35v PC RAM X2 16 GB.
  • Rampage X horse kasa.
  • MSI A650bn.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet var ama 1-2 hafta öncesine kadar hiç sıkıntı yaşamıyordum. AIDA64 ile 15 dakika stres testine soktum sıkıntısız, Memtest ile test yaptım gene sorun yok, mavi ekran, donma, takılma ya da başka bir sıkıntıda yaşamıyorum bilgisayar çalışırken sorunsuz çalışıyor ama gece fişte bırakınca işte bir şeyler oluyor.

Evet var ama 1-2 hafta öncesine kadar hiç sıkıntı yaşamıyordum. AIDA64 ile 15 dakika stres testine soktum sıkıntısız, Memtest ile test yaptım gene sorun yok, mavi ekran, donma, takılma ya da başka bir sıkıntıda yaşamıyorum bilgisayar çalışırken sorunsuz çalışıyor ama gece fişte bırakınca işte bir şeyler oluyor.

Hocam PC'yi açık koyun veya gece sabaha kadar oyun oynayın bir deneyimleyin kapanacak mı?

Genelde sabah 11 gibi açıyorum bilgisayarı ve gece 1 2 gibi kapatıyorum. Dediğine bir etkisi var mı bilmiyorum ama. Evdeki elektronik aletlerde de bir sıkıntı çıkmıyor benim PC de sadece böyle bir sorun var bu arada.

Genelde sabah 11 gibi açıyorum bilgisayarı ve gece 1 2 gibi kapatıyorum. Dediğine bir etkisi var mı bilmiyorum ama. Evdeki elektronik aletlerde de bir sıkıntı çıkmıyor benim PC de sadece böyle bir sorun var bu arada.

Sorun anakartta olabilir hocam anakartı değişirseniz düzelir hataların hepsi anakarta ait bütçeniz nedir?

Statik elektrikten şüphelendim. Anakartım içindeki BIOS pili dahil tüm parçaları anakattan çıkarın biraz bekleyin. RAM'lerin sarı kısmını silgi ile silin. Anakartı anakart kutusunun üzerine koyun ve kutunun üzerinde montajlayın. Eski anakartlarda statik elektriklenme çok kolay olur.

Bu sıkıntıyı ilk yaşamaya başladığımda Rampage X horse ile gelen güç kaynağını kullanıyordum. Sıkıntı güç kaynağındadır muhtemelen, C4 zaten diyerek değiştirdim ama fayda etmedi. Son çare anakart değiştireceğim. En fazla 2500 TL para ayırabilirim.

Bu sıkıntıyı ilk yaşamaya başladığımda Rampage X horse ile gelen güç kaynağını kullanıyordum. Sıkıntı güç kaynağındadır muhtemelen, C4 zaten diyerek değiştirdim ama fayda etmedi. Son çare anakart değiştireceğim. En fazla 2500 TL para ayırabilirim.

Direk şak diye 2500TL'yi anakarta verme bence benim kullandığım anakartı al bir bak eğer sorun anakartta ise düzelir zaten.

Statik elektrikten şüphelendim. Anakartım içindeki BIOS pili dahil tüm parçaları anakattan çıkarın biraz bekleyin. RAM'lerin sarı kısmını silgi ile silin. Anakartı anakart kutusunun üzerine koyun ve kutunun üzerinde montajlayın. Eski anakartlarda statik elektriklenme çok kolay olur.
Her sabah bu şekilde açıyorum bilgisayarı hocam. Fişte takılı bırakmazsam da normal bir şekilde açabiliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı