5600X sistem aniden donuyor

yalcindaganil

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Donmayan bilgisayarım format sonrasında nadirde olsa arada bir birkaç saniyelik donuyor, anlam veremiyorum.
İnternet sekmesinde(Opera, vs hepsi) ya da düşük segment bir oyun(NFS Underground gibi) fark etmiyor birkaç saniye donuyor hiçbir şeye tıklanmıyor etkisiz kalıyor.
Her zaman olmuyor fakat arada bir oluyor. Anlayamadım SSD ile alakalı olabilir mi?
Sistem:
Ryzen 5 5600X.
RX 580
B550M MSI
Cooler Master 650W.
16 GB DDR4 3000MHz
240GB Adata SSD.
2TB HDD.

SSD kaynaklı olabilir veya format sırasında yazılımsal bir sıkıntıda çıkmış olabilir.
Olay görüntüleyicisinde bir hata veriyor mu donma olduğunda?

SSD: Teamgroup GX1 240GB
Adata diğer bilgisayarın karıştırdım.
Format öncesinde hiçbir sorun yoktu.
Format öncesinde bir sorun yoksa kurulumda sıkıntı çıkmıştır hocam. Windows update, Driver, BIOS, chipset tarzı yazılımlar güncelse mouse USB sini farklı bir portta deneyin. Eğer sorun devam ediyorsa RAM veya SSD ile alakalıdır diye düşünüyorum. Tüm bunlardan sonra mem32 test yapın isterseniz içiniz rahat olsun.

SSD kaynaklı olabilir veya format sırasında yazılımsal bir sıkıntıda çıkmış olabilir.
Olay görüntüleyicisinde bir hata veriyor mu donma olduğunda?
Hocam merhaba tam olarak neresini atmam gerekiyor sorunun nerede olduğunu anlayabilmemiz için?
Format öncesinde bir sorun yoksa kurulumda sıkıntı çıkmıştır hocam. Windows Update, driver, BIOS, chipset tarzı yazılımlar güncelse mouse USB'sini farklı bir portta deneyin. Eğer sorun devam ediyorsa RAM veya SSD ile alakalıdır diye düşünüyorum. Tüm bunlardan sonra mem32 test yapın isterseniz içiniz rahat olsun.

Windows Update tamam.
Driver tamam.
BIOS, chipset tarzı yazılımlar tamam.
Mouse yeri değiştirdim.
RAM ve SSD'yi çıkartıp yerlerini değiştireceğim aklımda hocam.

Hocam merhaba tam olarak neresini atmam gerekiyor sorunun nerede olduğunu anlayabilmemiz için?
Donmaların olduğu sırada olay görüntüleyicisinde bir hata oluyor mu ona bakın.
Sistem, uygulama ve yönetim olayları sekmesini kontrol edebilirsiniz.
Sorun çıkaran bir uygulama vs. olunca bazen burada gözülebiliyor. Fakat her zaman kesin sonuç vermez.

İşlemcinize bir O.C vs. yaptınız mı bu arada?

Donmaların olduğu sırada olay görüntüleyicisinde bir hata oluyor mu ona bakın.
Sistem, uygulama ve yönetim olayları sekmesini kontrol edebilirsiniz.
Sorun çıkaran bir uygulama vs. olunca bazen burada gözülebiliyor. Fakat her zaman kesin sonuç vermez.

İşlemcinize bir O.C vs. yaptınız mı bu arada?
Evet anakarttan AMP özelliğini aktifleştirdim.
İşlemci 4.6 sabit.

Yeni konular

Geri
Yukarı