5600X sistem kendine reset atıyor

Chromonos

Hectopat
Katılım
3 Kasım 2013
Mesajlar
79
Çözümler
2
Selamlar,

Daha önce başlığını da açarak Deluxe 5A-RTX3060Ti - Game Garaj şu sistemi aşağıdaki şekilde satın aldım. (3060Ti ile birlikte)

1634510351572.png


Burada özellikle yukarıda gözüken pro-vdh anakart önerilmişti ve başka başlıklarda da denk geldim, iyi yorumlar olduğunu gördüm bu yüzden üstüne ekstra para verip almaya karar verdim. Ekran kartını takıp sistemi çalıştırdım ama devamlı kendine reset atıyor. Bazen BIOS ekranını göremeden atıyor, bazen dayanıyor. Ekran kartını söktüğümde reset atmıyor ama sadece 5dk kadar bekledim, belki bir süre daha beklesem atardı bilemiyorum. Boşta duran HD 4650'yi takınca 3 dakika anca dayandı yine seri resete başladı. 3060Ti'ı 8 pin güç bağlantısıyla birlikte taktığımdaysa 20-30 saniye, maks. 1 dakika sonra seri resete başlıyor. Ancak internette "B550M pro-vdh motherboard restarts randomly" şeklinde birçok problem başlığı açıldığını, anca bu olaydan sonra gördüm ve gerçekten canım sıkıldı. Bu kadar para verilen bir sistemi sözde test ettiklerini söylüyorlar ama belki BIOS ekranının geldiğini görüp CPU RAM'i doğru görüp kapatmış olabilirler. Ayrıca bu anakartı internette biraz inceledim buna pek rastlamamıştım, olayı spesifik olarak yazınca birçok başlık çıktığını anca gördüm.

Farklı kartlarla denediğimden sorun herhalde 3060Ti'da değildir, RAM'lerin yerini değiştirdim sonuç yine aynı, kasada sıkıntı vardır tuş sıkışıyordur diye Reset Switch kablosunu söktüm yine aynı, bütün fanlar dönüyor ve BIOS'taki termal değerler gayet normal, bu kadar girdi olduğuna göre muhtemelen anakartta sorun var veya belllki güç kaynağı bilemiyorum.

Yarın teknik servisiyle konuşup bayağı canım sıkkın bir şekilde geri göndermek durumunda kalacağım herhalde, bu başlığı da aslında pek bir çözüm beklediğimden değil ama biraz bilgilendirme amaçlı, biraz eğer anakartta bir problem varsa internette bunun birçok örneği olduğunu gösterme amaçlı açmış gibi oldum. İlk defa kasalarla uğraşmıyorum, çok basit bir iş olan ekran kartını takıp güç bağlantısını yaptım yani yanlış yapabileceğim çok az şey var, bu yüzden şöyle 5-10dk bile test edildiğinden şüpheliyim. Artık hayırlısı.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı