5600X, Valorant oynarken 84 derecelere çıkıyor

egehelvaci

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhaba arkadaşlar,

Ryzen 5 5600X işlemcim Cinebench testindeyken maksimum 73-74 dereceyi görüyor ama Valorant oynarken sıcaklığım 84 derecelere çıkıyor. Başka oyunlarda çok daha serin çalışıyor. Bu normal mi?
Kule tipi hava soğutucu kullanıyorum.

İyi akşamlar şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Acaba Cinebench testi yaparken tüm çekirdekleri seçiyor musunuz yoksa tek çekirdek mi test yapıyorsunuz Prime95 testi deneyebilir misiniz bayağı ağır bir test kendisi.

Acaba Cinebench testi yaparken tüm çekirdekleri seçiyor musunuz yoksa tek çekirdek mi test yapıyorsunuz Prime95 testi deneyebilir misiniz bayağı ağır bir test kendisi.
prime 95 ile de denedim yine sonuç aynı şekilde bir de ghz en fazla 4400 ü görüyor bu işlemci yük altında 4.6ghz görmesi gerekmez mi?

Merhaba arkadaşlar,

Ryzen 5 5600X işlemcim Cinebench testindeyken maksimum 73-74 dereceyi görüyor ama Valorant oynarken sıcaklığım 84 derecelere çıkıyor. Başka oyunlarda çok daha serin çalışıyor. Bu normal mi?
Kule tipi hava soğutucu kullanıyorum.

İyi akşamlar şimdiden teşekkürler.
Sadece Valorant'ta oluyorsa sorun kesinlikle oyundadır. Diğer oyunlardaki (örn: RDR2 tarzı bir oyuna sahipsen) değerleri de örnek olarak söylersen daha net bir şey söyleyebilirim.

Prime 95 ile de denedim yine sonuç aynı şekilde bir de GHz en fazla 4400'ü görüyor bu işlemci yük altında 4.6GHz görmesi gerekmez mi?

Tam olarak 5600X in fabrika çıkışı GHz'sini bilmiyorum ama OC yaparak onu çok rahat yükseltirsiniz Max 4.6 ya ayarlanmışken en fazla 4.4 kullanıyor ise sorun olabilir Ryzen Master'dan ayarlayabilirsiniz sonra BIOS'tan kayıt etmeniz gerekiyor yoksa her açılışta ayarlamanız gerekir Ryzen Master'i ben R5 3600 işlemciyi 4.5 volaj ile 4.6 GHz de kullanıyorum yani o işlemci çok daha yukarı çıkar güzel soğutucunuz var ise Valorant sorununu da anlamadım diğer oyunlarda ve testlerde düşük olan sıcaklığın sadece Valorant'ta artması garip.

Grafik ayarlarını Full'le.
full+ fullde hocam
Tam olarak 5600X in fabrika çıkışı GHz'sini bilmiyorum ama OC yaparak onu çok rahat yükseltirsiniz Max 4.6 ya ayarlanmışken en fazla 4.4 kullanıyor ise sorun olabilir Ryzen Master'dan ayarlayabilirsiniz sonra BIOS'tan kayıt etmeniz gerekiyor yoksa her açılışta ayarlamanız gerekir Ryzen Master'i ben R5 3600 işlemciyi 4.5 volaj ile 4.6 GHz de kullanıyorum yani o işlemci çok daha yukarı çıkar güzel soğutucunuz var ise Valorant sorununu da anlamadım diğer oyunlarda ve testlerde düşük olan sıcaklığın sadece Valorant'ta artması garip.
Ryzen master da açılmıyor anlamadım. Driver is not Installed diyor

Full+ Full'de hocam.

Ryzen Master da açılmıyor anlamadım. Driver is not ınstalled diyor.

Çalıştıra regedit yazın Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\ bu konuma gelin orada ryzenmaster dosyası olması lazım gördüğünüz bütün ryzenmasterleri silip res atın sonra yeniden kurmayı deneyin.

Cinebench testinde tüm çekirdeklere %100 yük bindiği ve ısının artacağını bildiği için hızını düşürür işlemci, hızı düştüğü için voltajıda ona göre verir yani voltajda düşer işlemci tabanlı oyunlarda ise tam tersi olur çekirdeklerin hepsi tam yük altına girmediği için olabildiğince maksimum performans vermek için hız yükselir haliyle voltajda yükselir ve daha fazla ısınır işlemci bu gayet normal bir şey.

Cinebench testinde tüm çekirdeklere %100 yük bindiği ve ısının artacağını bildiği için hızını düşürür işlemci, hızı düştüğü için voltajıda ona göre verir yani voltajda düşer işlemci tabanlı oyunlarda ise tam tersi olur çekirdeklerin hepsi tam yük altına girmediği için olabildiğince maksimum performans vermek için hız yükselir haliyle voltajda yükselir ve daha fazla ısınır işlemci bu gayet normal bir şey.
peki 4.6 ghzlere çıkamaması normal mi valorantte 4.5 ghzlere çıkıyor dediğiniz gibi voltajı yükseltiği için sanırım.

Geri
Yukarı