5600X ve SilverStone PF240 soğutma yeterli performans vermiyor

Ben aynı modelin tek fanlısını (PF120) 5800x ile kullandım. 60 civarıydı yükte bile. Ya termal macun yanlış sürülmüş olabilir ya da sendeki ürün arızalı olabilir. Yoksa o soğutucu çok güzeldir.

Aslında bana kalırsa başından beri bir problem olduğunun kanaatindeydim, 1 yıl önceki derecelerde bana 240mm sıvı soğutmaya göre fazla gelmişti 75 dereceleri görüyordum yükte. Forumdaki arkadaşlar normal olabilir dediği için es geçip devam ettim çünkü problem çıkaracak sıcaklık değeri değildi. Fakat şimdi ise boyut bambaşka oldu, 1 dakika da 94-95 dereceye çıkan bir işlemciden bahsediyorum. Stok soğutucu ile bile 85-90 dereceyi geçmiyor stres teste. Şimdi Teknobiyotik'e servise yolladım bugün ellerine geçti 10 iş günü ile 20 iş günü arasında geri dönüş sağlanır dediler bakalım bekliyorum stok soğutucu ile idare ediyorum şu an.

Macun yanlış sürmem imkansız, ilk dereceler yükseldiğinde macun yeni olmasına rağmen tekrar silip yenisini sürdüm fark yaratmadı ve kullandığım macun ise " Thermal Grizzly - Kryonaut " kaliteli yani dünya para bayılıp en iyisini almıştım 2021 de 75 dereceyi gördüğü için dedim belki macundandır macundan değilmiş yine aynı derecelerde seyir göstermişti. Bende bu kadar soğutabiliyor demek ki dedim bıraktım. :) Servise göndermeden önce macun yeniledim yine fayda etmedi fanları falan da temizledim fanlar gayet hızlı dönüyor bana kalırsa başından beri ağırzalıydı ilerledikçe de dereceler uçtu gitti...

Aslında bana kalırsa başından beri bir problem olduğunun kanaatindeydim, 1 yıl önceki derecelerde bana 240mm sıvı soğutmaya göre fazla gelmişti 75 dereceleri görüyordum yükte. Forumdaki arkadaşlar normal olabilir dediği için es geçip devam ettim çünkü problem çıkaracak sıcaklık değeri değildi. Fakat şimdi ise boyut bambaşka oldu, 1 dakika da 94-95 dereceye çıkan bir işlemciden bahsediyorum. Stok soğutucu ile bile 85-90 dereceyi geçmiyor stres teste. Şimdi Teknobiyotik'e servise yolladım bugün ellerine geçti 10 iş günü ile 20 iş günü arasında geri dönüş sağlanır dediler bakalım bekliyorum stok soğutucu ile idare ediyorum şu an.

Macun yanlış sürmem imkansız, ilk dereceler yükseldiğinde macun yeni olmasına rağmen tekrar silip yenisini sürdüm fark yaratmadı ve kullandığım macun ise " Thermal Grizzly - Kryonaut " kaliteli yani dünya para bayılıp en iyisini almıştım 2021 de 75 dereceyi gördüğü için dedim belki macundandır macundan değilmiş yine aynı derecelerde seyir göstermişti. Bende bu kadar soğutabiliyor demek ki dedim bıraktım. :) Servise göndermeden önce macun yeniledim yine fayda etmedi fanları falan da temizledim fanlar gayet hızlı dönüyor bana kalırsa başından beri ağırzalıydı ilerledikçe de dereceler uçtu gitti...

Herhangi bir gelişme oldu mu acaba aynı probleme sahibim, 30 derecelerde gezerken işlemci kendini kapatma boyutuna geldi...
Radyatörde bazı egilmeler mevcut kabul etmeyeceklerinden çok cekiniyorum malesef.

Evet son gelişme olarak yetkili servisi akotek adı altında teknobiyotikmiş. Google'dan 1-2 şikayet okuyunca korktum ama gönderdim sağ olsunlar gayet ilgiliydi, pompada arıza varmış ve sıfırıyla değiştirdiler. Galiba aldığım ilk günden beri varmış çünkü ilk zamanlar da da sıcaklık ortalamanın üstündeydi şimdi püfür püfür çalışıyor. Radyatör yamuksa kullanıcı hatası denilip iade almayabilirler. Ama her ne olursa olsun gönderin şansınızı deneyin.

Alırken seviye atlatacağını sanmıştım ancak hayal ettiğim şeyi yaşamadım genel anlamda..
Kapalı devre dahi olsa biraz mesakatli geliyor artık sıvı soğutma yerine Cooler Master LED Turbo aldım ve ısı değerlerinden çok memnunum sanırım sıfırı ile değişirse ben de satmayı düşüneceğim, teşekkür ederim🥲

Evet insan arada dağlar olur diyor ama pek de hava soğutmayla fark olmuyor F/P olarak hava soğutma daha iyi. Biraz görsele kaçıyor sıvı soğutma bende önem verdiğim için aldım :)

@Godsume merhaba arkadaşım daha önceden de Gigabyte Aorus B550M Pro-P anakartı konusu hakkında soru sormuştum sana şuan alacak olduğum sistem seninki ile neredeyse aynı ryzen 5 5600x - Gigabyte Aorus B550M Pro-P - Corsair Vengeance 3600 MHz - EVGA 3060 Tİ FTW3- Msi Mag Forge M100R kasa içeriğim bu şekilde olucak anakart ve işlemci siparişlerini verdim ekran kartı, ram ve kasa geldi şuan pf240 sıvı soğutma ile msi mag coreliquid 240r v2 argb arasında kaldım incehesapta indirimde şuan 2100 tl pf240 ise 1800 tl. PF240 ile sıkıntı yaşadığını okudum değişimden sonra memnun musun? 300 tl bi farkla msi a geçmelimiyim.

Değişimden sonra memnunum diğer soğutma hakkında fikrim yok forumdaki arkadaşlar daha iyi bilir ama PF240 önerirler büyük ihtimal.

Evet son gelişme olarak yetkili servisi akotek adı altında teknobiyotikmiş. Google'dan 1-2 şikayet okuyunca korktum ama gönderdim sağ olsunlar gayet ilgiliydi, pompada arıza varmış ve sıfırıyla değiştirdiler. Galiba aldığım ilk günden beri varmış çünkü ilk zamanlar da da sıcaklık ortalamanın üstündeydi şimdi püfür püfür çalışıyor. Radyatör yamuksa kullanıcı hatası denilip iade almayabilirler. Ama her ne olursa olsun gönderin şansınızı deneyin.

2yıl 1 ay önce Amazon üzerinden aldığım PF240 arızalandı. Tamir ettirmek istiyorum, yetkili servis hakkında biraz daha detay verebilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı