5600X ve SilverStone PF240 soğutma yeterli performans vermiyor

Godsume

Kilopat
Makaleler
3
Merhaba arkadaşlar,

Haziran'da da böyle bir konu açmıştım ve birkaç denemeden sonra baktım ki çözülmüyor, PF240'ı garantiye yolladım meğerse pompasında arıza varmış yenisini yollamıştı Teknobiyotik.

Prime95 ile tekrar teste soktuğum da 77 dereceleri görüyor. Bana kalırsa 240mm bir sıvı soğutmaya göre çok yüksek değil mi? Kuzenimin 5800X işlemcisi mevcut ve AMD stok fanı ile 66 dereceyi geçmiyor stres teste, benim ise 5600X işlemcim ve PF240 sıvı soğutmam olmasına rağmen 78 dereceleri görüyorum. Sizce tekrar garantiye mi yollamalı mıyım veya ne tarz bir yol çizmem gerekiyor?

P95'e göre normal gibi sıcaklıklar. Kuzeniniz ise biraz sallıyor gibi. 5800X genel olarak 5600X'e göre 10-15 derece daha sıcak çalışırken bahsettiği sıcaklıkları görmesi mümkün değil stok soğutucu ile.

Testi hangi ayarlarda yaptınız?

Ben 5600X ve PF360 ile Prime95 testinde 95 dereceyi gördüm.

Small FFTs ile 12 threads to run.

P95'e göre normal gibi sıcaklıklar. Kuzeniniz ise biraz sallıyor gibi. 5800X genel olarak 5600X'e göre 10-15 derece daha sıcak çalışırken bahsettiği sıcaklıkları görmesi mümkün değil stok soğutucu ile.

Hocam görmesem bende inanmazdım hatta işlemciyi alırken özellikle söyledim dedim ki o işlemci çok ısınan bir işlemci stok fan ile soğutamazsın. İşlemcisini ve fanını bizzat ben montaj edip stres test ben soktum 68 dereceyi geçmedi.

Kurulum yaparken bir şey kapamadık aslında. BIOS güncelledik ve işlemciyi taktım, kuzenim pek anlamaz ama evet o ısılar benim için de çok anormal geldi sonradan geldi aklıma CPB kapalı olabileceği ki büyük ihtimal kapalı.

@Godsume Sıcaklıklarınızda sorun yok gibi görünüyor.

Kuzeniniz büyük ihtimalle CPB'yi kapattığı için daha düşük sıcaklıkta çalışıyor.

İzlediğim birkaç videoda bu ısılara çıkanını görmemiştim ne bileyim 240mm soğutucuya göre çok fazla geliyor 77 derece.

Mesela; Video.

AIDA ile P95 arasında pek bir fark olmuyor stres teste, videodaki arkadaş 62 dereceyi geçmemiş bense 80leri görüyorum 5 dakikalık bir testte. 20 dakikada stabil bir derece almış.

Başka bir videodan örnek vermek gerekirse; Prime95 (64 derece) bu da Aida64 (61 derece) Max dereceler mevcut.

Güncelleme;

Bugün LoL oynarken MSI Afterburner açtım ve %8 kullanımda 85 derece gördüm başka bir oyunda deneyeyim dedim Warzone 2.0'a girdim %20 kullanımda 95 dereceyi gördüm. Anlaşılan o ki yine pompasında arıza var ve teknik servise yani Teknobiyotik'e göndereceğim. Yalnız şöyle bir problem var ürünün aynısından stokta kalmamış ve ürünün arızası olup yenisini veremeyecekler böylece. Ben ürünü 2021 da aldım şu an soğutucu fiyatları 3'e katlandı. Eğer ürünün parasını iade edeceklerse 2021 fiyatına göre mi edecekler şu anki güncel fiyatına göre mi? Veya nasıl bir yol izlenir?

Son düzenleme:
AIDA ile P95 arasında pek bir fark olmuyor stres teste, videodaki arkadaş 62 dereceyi geçmemiş bense 80leri görüyorum 5 dakikalık bir testte. 20 dakikada stabil bir derece almış.

Başka bir videodan örnek vermek gerekirse; Prime95 (64 derece) bu da Aida64 (61 derece) Max dereceler mevcut.

Güncelleme;

Bugün LoL oynarken MSI Afterburner açtım ve %8 kullanımda 85 derece gördüm başka bir oyunda deneyeyim dedim Warzone 2.0'a girdim %20 kullanımda 95 dereceyi gördüm. Anlaşılan o ki yine pompasında arıza var ve teknik servise yani Teknobiyotik'e göndereceğim. Yalnız şöyle bir problem var ürünün aynısından stokta kalmamış ve ürünün arızası olup yenisini veremeyecekler böylece. Ben ürünü 2021 da aldım şu an soğutucu fiyatları 3'e katlandı. Eğer ürünün parasını iade edeceklerse 2021 fiyatına göre mi edecekler şu anki güncel fiyatına göre mi? Veya nasıl bir yol izlenir?
Fatura fiyatı.
Üst model isteme hakkına sahipsin.

Geri
Yukarı