5700 XT için Yüksek fan devri zararlı mıdır?

letranger

Kilopat
Daha fazla  
5700 XT'ye undervolt ve fan ayarı yaptım. Artık BF1'i Ultra'da 1440P'de 67-69 derecede oynatıyor ama fanlar 2400 RPM'de müthiş bir gürültüyle dönüyor. Bu devir fanların ömrünü kısaltır mı? Daha düşük devir daha yüksek sıcaklık mı daha mantıklı yoksa 70 altı sıcaklık yüksek mi?

75 dereceyi geçmediği sürece sıkıntı yok. Fan devrini arttırmanın eksi yanı fanların rulmanlarının ömrünü kısaltır artı yanı ise sıcaklığı düşürür. Eğer sıcaklık takıntınız varsa ve sesi sorun etmeyip fanın ömrünün kısalmasını kafaya takmazsanız yüksek devirde kullanabilirsiniz. Onun dışında ben olsam sıcaklık 75'i geçmediği sürece fan ayarlarına eklemem fan ömrünü kısaltmaktan işe yaramaz. (Benim görüşüm)
Yani kısaca sorunun cevabı sizde saklı.
Sessizlik ve yüksek sıcaklık mı? Yoksa düşük ömür, düşük sıcaklık mı?

Sürekli dönerse azaltır ancak oyun oynarken dönüyorsa pek etkilemez. 70 derece altı gayet idealdir. Hatta hava akışına göre 75-76 dereceler de kabul edilebilir.

75 dereceyi geçmediği sürece sıkıntı yok. Fan devrini arttırmanın eksi yanı fanların rulmanlarının ömrünü kısaltır artı yanı ise sıcaklığı düşürür. Eğer sıcaklık takıntınız varsa ve sesi sorun etmeyip fanın ömrünün kısalmasını kafaya takmazsanız yüksek devirde kullanabilirsiniz. Onun dışında ben olsam sıcaklık 75'i geçmediği sürece fan ayarlarına eklemem fan ömrünü kısaltmaktan işe yaramaz. (Benim görüşüm)
Yani kısaca sorunun cevabı sizde saklı.
Sessizlik ve yüksek sıcaklık mı? Yoksa düşük ömür, düşük sıcaklık mı?

Ben çok başlık açtım. Gaming X olmasına rağmen 75'i geçiyordu. Undervolt ve manuael fan ayarı yapınca indi. Sese takmıyorum ama ömründen feraget etmek istemem.
Sürekli dönerse azaltır ancak oyun oynarken dönüyorsa pek etkilemez. 70 derece altı gayet idealdir. Hatta hava akışına göre 75-76 dereceler de kabul edilebilir.

60 derece altı dönmesin istiyorum ama manuelde yapılmıyor. Sürekli düşük devirde dönüyor. Oyunda yüksek. Ayrıca denemek için 1080P yüksek ayarlar yaptım. Sıcaklık 61'lere, devir 2000'e düştü.

Yeni konular

Geri
Yukarı