5700 XT sistem yeniden başlıyor ve siyah ekran veriyor

Kampfar

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, CS:GO oyununda siyah ekran ve reset sorunları yaşıyorum. Dota 2 oynarken de yapmıştı. Tek sorun çıkarmadığı oyun The Witcher 3 idi. Bunlar dışında oyun oynamıyorum zaten. DDU, birçok sürücü ve 2 ayrı ekran kartı güç kablosu bağlama gibi yöntemleri denedim fakat sorunu çözemedim. Sistemindeki ana parçalar aşağıda belirttiğim gibi.

Daha sonra aklıma RAM uyumluluğu konusu geldi ve anakartın uyumluluk listesine baktım. Ben kendi kullandığım RAM'i listede bulamadım. Siz görebiliyor musunuz? Eğer listede yoksa sorunu RAM yapıyor olabilir mi acaba?

3700X
MSI X570-A PRO
G.Skill 16 GB(2x8) Ripjaws V 3600MHz CL18 DDR4 RAM (F4-3600C18D-16GVK)
XPG Core Reactor 750 Gold modüler PSU
XFX 5700XT THICC 3

20.9.2 kullanıyorum ama sorunları her sürücüde yaşadım. Şu an OCCT PSU testini yapıyorum. 40 dakikası kaldi ve bir sorun yok gibi gözüküyor. Peşinden GPU testi yapmama gerek var mı? Neye dikkat etmeliyim?

Ekran kartı ortalama sıcaklık 72 Max 78 görmüş.

İşlemci de maksimum 78 görmüş.

Burada Sapphire'den gelen cevabı yazmam uygun mudur bilmiyorum.(Forumda yeniyim) Ama siyah ekran ve oyundan atmalarla ilgili yazdığım 'ticket'a gelen cevabı aşağıya bırakıyorum. Belki bu sıra ile denemek istersin.

Dear Customer:
Please follow below steps.
0. Update MB BIOS to the latest version.
1. Clear motherboard CMOS.
2. GO to MB BIOS setting page and set CSM as disable or set to UEFI mode.
3. Within MB BIOS setting page, please set PCI-e Speed to Gen3 instead of Auto if your MB does not Support Gen4.
4. Format the HDD and reinstall Windows 10 X64 and then Update to version 2004 by using Windows Update.
5. Update motherboard chipset driver to latest version
6. Install Catalyst V20.9.1(WHQL) driver here - https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-9-1, then reboot the System.

Kolay gelsin çok sinir bozucu bir durum inşallah sende de işe yarar. Bu arada bir önceki kartım RX 5700XT Nitro+ idi. Kapanma, siyah ekran sorunlarının yanında ekranda yanıp sönen ışıklar ve artifactler oluşmaya başlayınca servise gönderdim ve ellerinde aynı karttan olmadığı için para iadesi aldım. Sonra da Pulse aldım.

Bunları deneyebilirsiniz. Ekran kartında sorun olmadığını(!) düşünürsek OCCT ile power testi yapın. PSU sorunlu ise orada belli edecektir. Furmark ile ekran kartını test edin. Hata verdiği oyunların dosyalarını doğrulayın. Undervolt yapmayı deneyebilirsiniz. Bazı arkadaşların hataları böyle çözülmüştü. Oyun içinde ortalama sıcaklığı nedir? Kullandığınız driver sürümü nedir?

Muhtemelen sorun ekran kartında ama tüm sistemi test edip sorununu anlamamız lazım. Düşük bir olasılık ama anakart da sorunlu olabilir.

Geçen AMD ekran kartı almayın dedim diye linç yedim. Bir daha diyorum AMD ekran kartı almayın.
Anakart nasıl sorunlu olabilir açıklar mısınız?

Bütün testleri yapsaydı sorun burada diyebilirdi. Kafaya bak AMD sorun çıkartıyor nasıl mantık bu. Her ekran kartında her markada sorun yaşanabilir. Ben 10 aydır neden sorunsuz kullanıyorum o zaman.

Kafaya bak derken?
Forumlar Wattman hataları ve kapanma sorunlarıyla açılan konularla dolu. Ben de MSI RX5700XT Gaming X kullanıyorum. Wattman hatası yaşıyorum. Para verdiğim aldığım kartı 100 MHZ kısmak zorunda kalarak bu sorunu aşmaya çalışıyorum. Donanımsal bir sorunu, yazılım ile gidermeye çalışıyorlar. Hangi servis bu kart sorunlu deyip de değişimlere başlar sorun yaşamıyorsanız güle güle kullanmaya devam edin. Forumlar yerli yabancı bu sorunlardan muzdarip girişlerle doluyken AMD ekran kartlarında sorun var kanısının oluşması gayet normal. Sanki bir yakınınıza ya da size saldırılmış gibi başkalarına üslupsuzca hitap etmeyin. @359149 Bir başkasına da kendisini geliştirmesinden dem vurmuşsunuz? Terazi misiniz siz insanları ölçüyorsunuz. Bu ne hadsizlik. Burada herkes birbirine yardımcı oluyor. Papağan da sizsiniz, sağdan soldan konuşan da bu ne densizlik.

Kafaya bak derken?
Forumlar Wattman hataları ve kapanma sorunlarıyla açılan konularla dolu. Ben de MSI RX5700XT Gaming X kullanıyorum. Wattman hatası yaşıyorum. Para verdiğim aldığım kartı 100 MHZ kısmak zorunda kalarak bu sorunu aşmaya çalışıyorum. Donanımsal bir sorunu, yazılım ile gidermeye çalışıyorlar. Hangi servis bu kart sorunlu deyip de değişimlere başlar sorun yaşamıyorsanız güle güle kullanmaya devam edin. Forumlar yerli yabancı bu sorunlardan muzdarip girişlerle doluyken AMD ekran kartlarında sorun var kanısının oluşması gayet normal. Sanki bir yakınınıza ya da size saldırılmış gibi başkalarına üslupsuzca hitap etmeyin. @359149 Bir başkasına da kendisini geliştirmesinden dem vurmuşsunuz? Terazi misiniz siz insanları ölçüyorsunuz. Bu ne hadsizlik. Burada herkes birbirine yardımcı oluyor. Papağan da sizsiniz, sağdan soldan konuşan da bu ne densizlik.
Kafanız basmayacak ama kimse AMD kartlar hatalı vs... diye istatistik veremez. Tamamen altı boş yorumlar. Sen kimsin istatistik verip marka kötüleyebiliyorsun. Böyle bir bilgi datası var mı elinde. Hoş geldin FANBOY. Bugünde sağdan soldan gördüğü şeyleri papağan gibi tekrarlayan ikinci kişi. Hadsiz'de üslupsuz'da densiz'de sensin. Hadi şimdi papağanlığına devam et. Ayrıca konunun senle ilgisi olmadığı halde uzatıp tartışma yaratmaya çalışıyorsun. Sanane tartışmada sen yoksun. Bilgisizliği örtmenin iyi bir yöntemi.

Arkadaşlar BIOS güncellemesi yaptım ve sorun çözüldü gibi. En azından bir süredir siyah ekran veya başka problem yaşamıyorum. Yaşarsam güncellerim.

Benim de ekran kartının siyah ekran sorunları çözüldü fakat şimdi de oyundayken birden kartın pervaneleri duruyor üzerindeki ışıklar sönüyor. Kart yüksek sıcaklıklara çıkıyor. Servise göndereceğim bakalım ne diyecekler.

Arkadaşlar, CS:GO oyununda siyah ekran ve reset sorunları yaşıyorum. DotA 2 oynarken de yapmıştı. Tek sorun çıkarmadığı oyun The Witcher 3 idi. Bunlar dışında oyun oynamıyorum zaten. DDU, birçok sürücü ve 2 ayrı ekran kartı güç kablosu bağlama gibi yöntemleri denedim fakat sorunu çözemedim. Sistemindeki ana parçalar aşağıda belirttiğim gibi.

Daha sonra aklıma RAM uyumluluğu konusu geldi ve anakartın uyumluluk listesine baktım. Ben kendi kullandığım RAM'i listede bulamadım. Siz görebiliyor musunuz? Eğer listede yoksa sorunu RAM yapıyor olabilir mi acaba?

3700X.
MSI X570-A PRO.
G.Skill 16 GB(2x8) Ripjaws V 3600MHz CL18 DDR4 RAM (F4-3600C18D-16gvk)
XPG Core Reactor 750 Gold modüler PSU.
XFX 5700XT thıcc 3.

Sorun çözüldü mü? Eğer çözülmediyse BIOS'tan anakartın RAM'a verdiği voltaja bakar mısın?

Geri
Yukarı