5700 XT ve 5600X Yayında Düşük FPS

sweett

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Valve Corporation.
Merhaba, yayıncı bir tanıdığımın sisteminde 5700 XT ekran kartı ve 5600x işlemci bulunuyor. CS:GO'da FPS testi yaptığımızda 350 çıkıyordu yayın dışında. Sıvı soğutma alınca BIOS'tan Core Performance Boost seçeneğini açtırdığımda 620 ortalama FPS çıkmıştı. Yayın açıkken ama oyun içinde Dust 2 de 150-250 FPS arası alıyor, hiç normal değil. Ayarları 1280x960 çözünürlük, düşük-orta şeklinde. Yayını işlemciden verdiğini söyledi. Acaba sebebi bu mudur? Yayının yükünü ekran kartına verirsek performans düzelir mi? Ne yapmamız lazım bu düşük FPS'yi düzeltmek için yardımcı olabilir misiniz. Streamlabs üzerinden yayın yapıyor. Sistem özellikleri;
İşlemci: Ryzen 5 5600x
Ekran kartı: MSI AMD Radeon RX 5700 XT
RAM: Adata XPG Spectrix D60G 2x8 16GB 3000MHz DDR4
Anakart: Asus Rog Strix B450-F Gaming AMD B450 AM4 DDR4 4400 Mhz ATX
Kasa: Aerocool Airhawk Duo Cam Yan Panel Adreslenebilir Duo
SSD: Toshiba TR200 500GB
M.2 SSD: Samsung 970 EVO PLUS

Yayını ekran kartından verirseniz düşük bitrate olduğunda olduğu gibi görünü kalitesinde düşüşler olur, çamurlaşma dediğimiz olay. Orta yolu bulmanız gerek bir şekilde. Deneme yanılmayla maalesef.

Yayını ekran kartından verirseniz düşük bitrate olduğunda olduğu gibi görünü kalitesinde düşüşler olur, çamurlaşma dediğimiz olay. Orta yolu bulmanız gerek bir şekilde. Deneme yanılmayla maalesef.
Hocam sorunumuz görüntü kalitesi değil, düşük performans sorununu düzeltmeye çalışıyoruz. Yani bir program ortalama FPS'yi nasıl 620 den 250'ye düşürebiliyor? Bunu en aza indirmeye çalışıyoruz.

Hocam sorunumuz görüntü kalitesi değil, düşük performans sorununu düzeltmeye çalışıyoruz. Yani bir program ortalama FPS'yi nasıl 620 den 250'ye düşürebiliyor? Bunu en aza indirmeye çalışıyoruz.
Zaten neden düştüğünü söylemişsiniz. Ben de bunu engellemek için yayını ekran kartından verebileceğinizi söylüyorum. Olaki verirsenzi de karşılaşacağınız problemleri anlatıyorum :)

Codec değiştirerek belki bir nebze performans artışı sağlayabilirsiniz. CSGO da işlemciye abanıyor, yayın da. Birinden birinin yükünü azaltmak zorundasınız.

Zaten neden düştüğünü söylemişsiniz. Ben de bunu engellemek için yayını ekran kartından verebileceğinizi söylüyorum. Olaki verirsenzi de karşılaşacağınız problemleri anlatıyorum :)

Codec değiştirerek belki bir nebze performans artışı sağlayabilirsiniz. CSGO da işlemciye abanıyor, yayın da. Birinden birinin yükünü azaltmak zorundasınız.
Bende aynı şeyi düşündüm. Bu yüzden yayın yükünü ekran kartına almaya çalışıyoruz, artık yüksek FPS için oluşabilecek 1-2 sorundan kastığınız yayının kapanması gibi sorunlar olmaz değil mi? Çünkü büyük bir kanal.

Bende aynı şeyi düşündüm. Bu yüzden yayın yükünü ekran kartına almaya çalışıyoruz, artık yüksek FPS için oluşabilecek 1-2 sorundan kastığınız yayının kapanması gibi sorunlar olmaz değil mi? Çünkü büyük bir kanal.
Yok yayın kapanması gibi bir durum olmaz. Sadece çok hareketli sahnelerde çamurlaşma dediğimiz olay olabilir. Codec ayarlarınızı paylaşırsanız daha detaylı fikir yürütebiliriz.

Yok yayın kapanması gibi bir durum olmaz. Sadece çok hareketli sahnelerde çamurlaşma dediğimiz olay olabilir. Codec ayarlarınızı paylaşırsanız daha detaylı fikir yürütebiliriz.
Hemen codec ayarını söyleyeceğim yazmasını bekliyorum.
Unutmadan, BIOS güncel olmayabilir kontrolde fayda var. Yeni nesil Ryzen işlemciler için BIOS sürümü önemli.
BIOS güncelleştirmesini yaptık hocam onda bir problem yok. Chipset sürücüleri de yüklü.

Geri
Yukarı