Çözüldü 5700X RTX 3070 sistem oyun oynarken rastgele zamanlarda kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Heimdall123

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımı yeni aldım 1 ay olmadı oyun oynarken bazen kapanıyor. Bu ay içinde 2 defa oldu. İlkinde RDR 2 açtıktan 2 dakika sonra diğerinde ise (Miles Morales) 1 saat oynadıktan sonra kapandı. (Daha sonra bu oyunları saatlerce oynadım sıkıntı olmadı) Bilgisayar kapanıyor arkadan PSU düğmesini Off'a çekip birkaç kere statiği almak için tuşa bastıktan sonra açılıyor. Neden olabilir? Elektrik kesilmedi yani en azından bana başka şekilde yansıyacak düzeyde. Akım korumalı prizim var.

Not: FurMark ve OCCT gibi sistem zorlama testleri yaptım 15 dakika boyunca test yapmıştım bir kapanma olmadı. Ekran kartı 70 derecenin üstüne çıkmıyor işlemci de 52 derecenin üstüne çıkmıyor.

Sistem:
- B550M.
- RTX 3070.
- 16 GB RAM.
- 5700X işlemci.
- Cooler Master 750W Gold PSU.
- Cougar marka sıvı soğutucu var.

Çözüm
1675503273083.png

Evet arkadaşlar işlemci sorununu çözmüş bulunmaktayım. İşlemcinizde bu sorunu yaşayanlar olursa AMD Ryzen Master driver programını kursunlar sonra Curve Optimiser modunu Per Core yapsınlar. 1.30 saat sürüyor optimize etmesi bunun sonucunda thread skoru yarı yarıya fark ediyor. Boşu boşuna servise göndermiş olabilirim. Ancak bilgisayarımın kapanmasının bu yüzden mi olduğunu hala bilmiyorum. Oyun oynayıp test edeceğim.

1675503392097.png
Bu şekilde olmalı.

Yok, İşlemci sorununu çözmeme rağmen bilgisayarım yeniden kapandı oyun oynarken. Yine aynı şekilde Elektrik kesilirmiş gibi kapandı.

1675959063408.png

Olay görüntüleyicisine baktığımda bunu gördüm bununla ilgili bir şey olabilir mi?
Bir parca temassizlik yapiyor olabilir mi hocam? Mesela RAM cikarinca PC koruma amacli kapanir.

Parçalar yeni çıkartılıp takıldı. Hangi parçaları kontrol etmem lazım? Bir de zaten yapsam bile testini yapamam çünkü dediğim gibi hep kapanmıyor ne zaman kapanacağını da bilmiyorum.

Parçalar yeni çıkartılıp takıldı. Hangi parçaları kontrol etmem lazım? Bir de zaten yapsam bile testini yapamam çünkü dediğim gibi hep kapanmıyor ne zaman kapanacağını da bilmiyorum.
RAM’leri, islemciyi ve ekran kartinin oturup oturmadigini kontrol edin. SSD filan temassizlik yapsa hemen kapanmaz bir sure bekler sonra mavi ekran verir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı