Çözüldü 5700X RTX 3070 sistem oyun oynarken rastgele zamanlarda kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Heimdall123

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımı yeni aldım 1 ay olmadı oyun oynarken bazen kapanıyor. Bu ay içinde 2 defa oldu. İlkinde RDR 2 açtıktan 2 dakika sonra diğerinde ise (Miles Morales) 1 saat oynadıktan sonra kapandı. (Daha sonra bu oyunları saatlerce oynadım sıkıntı olmadı) Bilgisayar kapanıyor arkadan PSU düğmesini Off'a çekip birkaç kere statiği almak için tuşa bastıktan sonra açılıyor. Neden olabilir? Elektrik kesilmedi yani en azından bana başka şekilde yansıyacak düzeyde. Akım korumalı prizim var.

Not: FurMark ve OCCT gibi sistem zorlama testleri yaptım 15 dakika boyunca test yapmıştım bir kapanma olmadı. Ekran kartı 70 derecenin üstüne çıkmıyor işlemci de 52 derecenin üstüne çıkmıyor.

Sistem:
- B550M.
- RTX 3070.
- 16 GB RAM.
- 5700X işlemci.
- Cooler Master 750W Gold PSU.
- Cougar marka sıvı soğutucu var.

Çözüm
1675503273083.png

Evet arkadaşlar işlemci sorununu çözmüş bulunmaktayım. İşlemcinizde bu sorunu yaşayanlar olursa AMD Ryzen Master driver programını kursunlar sonra Curve Optimiser modunu Per Core yapsınlar. 1.30 saat sürüyor optimize etmesi bunun sonucunda thread skoru yarı yarıya fark ediyor. Boşu boşuna servise göndermiş olabilirim. Ancak bilgisayarımın kapanmasının bu yüzden mi olduğunu hala bilmiyorum. Oyun oynayıp test edeceğim.

1675503392097.png
Bu şekilde olmalı.

Yok, İşlemci sorununu çözmeme rağmen bilgisayarım yeniden kapandı oyun oynarken. Yine aynı şekilde Elektrik kesilirmiş gibi kapandı.

1675959063408.png

Olay görüntüleyicisine baktığımda bunu gördüm bununla ilgili bir şey olabilir mi?
Arkadaşlar bilgisayarımı yeni aldım 1 ay olmadı oyun oynarken bazen kapanıyor. Bu ay içinde 2 defa oldu. İlkinde RDR 2 açtıktan 2 dakika sonra diğerinde ise (Miles Morales) 1 saat oynadıktan sonra kapandı. (Daha sonra bu oyunları saatlerce oynadım sıkıntı olmadı) Bilgisayar kapanıyor arkadan PSU düğmesini Off'a çekip birkaç kere statiği almak için tuşa bastıktan sonra açılıyor. Neden olabilir? Elektrik kesilmedi yani en azından bana başka şekilde yansıyacak düzeyde. Akım korumalı prizim var.

Not: FurMark ve OCCT gibi sistem zorlama testleri yaptım 15 dakika boyunca test yapmıştım bir kapanma olmadı. Ekran kartı 70 derecenin üstüne çıkmıyor işlemci de 52 derecenin üstüne çıkmıyor.

Sistem:
- B550M.
- RTX 3070.
- 16 GB RAM.
- 5700X işlemci.
- Cooler Master 750W Gold PSU.
- Cougar marka sıvı soğutucu var.
Merhaba yeni aldığım bir işlemci de bu sorunu yaşamıştım. Sizlerden birşey rica edeceğim. Aynı işlemci de sorun yaşadım hatta suan aldığım firmaya gönderdim ürün inceleniyor. Sizlerden ricam CPU-Z programını indirip Bench kısmına gelip Bench CPU yapıp multi'de ki skoru benimle paylaşırmısınız. Overclocksuz halini önemli. Sizden yanıt bekliyorum.

Açıksa kapatmanı önerecektim. Onlar açık olduğu için sorun yaratıyor olabilir.

CPB ayarı Auto'dan Disable'a aldım.

Merhaba yeni aldığım bir işlemci de bu sorunu yaşamıştım. Sizlerden birşey rica edeceğim. Aynı işlemci de sorun yaşadım hatta suan aldığım firmaya gönderdim ürün inceleniyor. Sizlerden ricam CPU-Z programını indirip Bench kısmına gelip Bench CPU yapıp multi'de ki skoru benimle paylaşırmısınız. Overclocksuz halini önemli. Sizden yanıt bekliyorum.
1670258391090.png

Bu şekilde mi ?

Hocam işlemci de sorun var. Hatta sağlamasını yapalım. Sen bench testi yaparken 50 derece falan değil mi ? İşlemcin hiç ısınmıyordur. Ürünü nereden almıstınız ?
İncehesap sitesinden aldım.

Ek olarak normalde o bench testinde 6100 civarında alması gerekiyordu. Benim iade için gönderdiğim işlemci ise 5500 puan alıyordu. TR burası kesin kabul etmeyecekler. Senin işlemcin daha kötü 5000 puan alıyorsun.Eki Görüntüle 1594771

Peki ne yapmamız gerekiyor neden 6100 olmuyor ben bu işten anlamıyorum ne farkı oluyor ne anlama geliyor yani bunlar?

@Recep Baltaş bir bilginiz var mı konu ile ilgili.

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
Benim R5 5500 işlemcim Pbo+200 'de 4.450 Mhz ile Cpu-Z testinde single core 605 multicore 4800 civarlarında değer alıyor. Sizin işlemciniz daha güçlü ama aldığınız değerler düşük.

Benim R5 5500 işlemcim PBO+200'de 4.450 MHz ile CPU-Z testinde Single Core 605 multicore 4800 civarlarında değer alıyor. Sizin işlemciniz daha güçlü ama aldığınız değerler düşük.

İşlemcim mi bozuk? Oyunlarda kapanmasının nedeni de mi bu? Hep kapanmıyor tabii de işte arada kapanıyor.

Haberiniz olsun takip edenler en son mesaj attığımdan beri ilk defa bugün tekrar kapandı bilgisayar oyun oynarken. 1.5 aydır kapanma yoktu yine 1 kere oldu şu anda aynı şekilde. Statiği aldıktan sonra düğmeden öyle açıldı. Neyin sebep olduğunu bilmiyorum hala.

@Recep Baltaş Hocam yardım edebileceğiniz veya önerebileceğiniz her hangi bir şey var mı? Yani konu belli her şey belli elimden hiçbir şey gelmiyor son zamanlarda daha sık olmaya başladı. Elektrik kesilmiş gibi kapanıyor hiçbir şey yapamıyorum. Statiği aldıktan sonra düğmeden öyle açılıyor.

OCCT-20230114-182228-PowerSupply.png

1 test daha yaptım sonuçlar böyle

İşlemciniz geldi mi problemli miymiş?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı