5700XT düşük GPU kullanımı

Arda Tuğsat

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği / İskenderun Teknik Üniversitesi / Öğrenci
Arakadaşlar sistem özelliklerim; RX 5700 XT - ASUS ROG B450F GAMING 2 anakart - 8x2 2400 MHz RAM - Corsair 750W 80+ Gold sertifikalı yarı modüler PSU - Ryzen 7 2700X işlemci - işletim sistemi SSD içerisinde kuruludur. Afterburner ile Battlefield 5 ve diğer Battlefield oyunlarında test yaptım. Sinir bozucu şekilde %60 GPU kullanımının dışında ekran kartım 140W güç kullanıyordu. 225W TDP değerine sahip bir kart neden bu kadar az güç çekiyor anlamış değilim. Bütün testleri 1080P çözünürlükte en yüksek grafik ayarlarında yaptım. Ryzen 7 2700X ve RX 5700 XT ile yapılan testlerde GPU kullanımı %88 altına inmiyor. Bende sonuçların neden böyle olduğuna dair bir yorumunuz var mı?

RAM frekansınız epey düşük, sorunun sebebi bu olabilir. İzlediğiniz testlerdeki sistemlerin RAM frekansı sizinki ile aynı mı?

Bu testlerdeki bellek frekansları ortalama 2666 MHz gibi değerlerdi. Daha çok 3000 ve 3200 MHz değerleri gördüm ama bu kadar büyük bir fark oluşturmasını düşünemiyorum. Ek olarak düşük güç tüketimini anlamış değilim.

Bu testlerdeki bellek frekansları ortalama 2666 MHz gibi değerlerdi. Daha çok 3000 ve 3200 MHz değerleri gördüm ama bu kadar büyük bir fark oluşturmasını düşünemiyorum. Ek olarak düşük güç tüketimini anlamış değilim.
Amd sistemlerde ram mhz intele göre gerçekten önemlidir. Ramlarinizi en az 3000mhz olucak şekilde değiştirmenizi öneririm. Ramlardan kaynaklı olusuyor sorun yüksek ihtimal.

Curisical Ballistix metal soğutmalı bellekler kullanıyorum. Belleklere OC yapmak işi çözerse halledebilirim.
O modellerin gecikme değerleri düşük ve soğutması güzel. Sırayla önce 2666'ya sonra 2933'e OC'lamayı deneyin.

Geri
Yukarı