5700XT sistem nasıldır?

Bütçe
13.000 ₺ + Monitor

Waefale

Femtopat
Herkese iyi sosyaller, umarım başınızı ağrıtmam.

Öncelikle ben 4-5 yıldır bu piyasanın oldukça dışında kaldım AMD 280X ekran kartı sayesinde AMD fanı olduğumu söyleyip hızlıca konuya geçmek istiyorum.

1-)Öncelikle AMD yeni serilerinde X570 anakartı destekleyecektir diye tahmin ediyorum ucuza kaçmak için B450 tercih etmeyi düşünmüyorum ama her türlü bilgiye açığım.
2-)5700XT ekran kartı almayı düşünüyorum ancak buna uygun monitörün ne olması erektiğinden emin değilim. 144Hz bir monitör alırsam ve birkaç sene sonra çok güçlü oyunları 144Hz oynayamamaya başlayınca gözüme bu monitörün görüntüsü batar mı? 144Hz monitörde 60FPS oyun oynamak çok sırıtır mı, profesyonel değilim ve kalite standartlarım oldukça ortalama. Görüntü kayması, çatlamalar olur mu? Monitörler hakkında bilgim pek yok maalesef :(

3-) AMD 3700X işlemci almayı düşünüyorum, 3700X 5700XT ekran kartı için güçlü mü, darboğaz yapar mı? Ryzen7 tercih etmeyi planlıyorum. 3700X ve 5700XT içerikli sistem eğer uygunsa ne boyutta bir kasa tercih etmeliyim, bu sistemin ekstra kasa soğutmasına ihtiyacı var mı, ne kadarlık güç kaynağı kullanmalıyım?

4-)Geleceğe dönük anakart-RAM önerileriniz varsa memnun olurum.

5-)Eskiden bilgisayar aldığımda SSD fiyatları oldukça yüksekti ve gereksiz görülüyordu ancak günümüzde 500GB / 1TB'lık SSD'li, HDD'siz sistem önerileri görüyorum. 4-6TB boyutlarında HDD'li, SSD'siz sistem toplamak hata mı olur? 1 TB boyutunda PS4 kullanıyorum ve boyutları bana yetmiyor ona göre belki daha sağlıklı yorum yapabilirsiniz.

Yardım edecek veya isteyip yardım edemeyecek herkese çok teşekkür ederim, saygılar.
Yardımcı olabilecek kimse yok mu? Yazdığım başlık değişmiş ayrıca bunun sebebi ne olabilir?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı