5800H laptop oyunda 99 derece oluyor

Fundikap1

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba Lenovo Ideapad Gaming 3 RTX 3060 AMD Ryzen 5800H laptop sahibiyim. Laptopu alalı yaklaşık 7 ay oldu. 1 haftadır fanından ses geliyordu ve söküp temizlik ve termal macun yenilemesi yaptım. Fakat buna rağmen hala yük altında CPU yaklaşık 99 dereceye kadar çıkıyor GPU 85 dereceye kadar çıkıyor ve fandan hala ses geliyor. Acaba bu sıcaklıklar beni endişelendirmeli mi? Çünkü 99 derece olmasına rağmen CPU kendini korumaya alıp frekans düşürmüyor.

Hocam öncelikle cevap için teşekkürler. Bir sorum daha olacak. Servise götürmek için İstanbul'a dönmeyi beklemeliyim. O süreye kadar Ryzen Controller ile ısıyı 80 de kısıtlamak bir zarar verebilir mi?

Hocam öncelikle cevap için teşekkürler. Bir sorum daha olacak. Servise götürmek için İstanbul'a dönmeyi beklemeliyim. O süreye kadar Ryzen Controller ile ısıyı 80 de kısıtlamak bir zarar verebilir mi?

Hayır ama 80 düşük sayılır 90-95 arası bir rakama sabitleyebilirsiniz. Ayrıca fanlar çalışıyor değil mi? Ve Lenovo Vantage de performans modunda değil mi?

Hayır ama 80 düşük sayılır 90-95 arası bir rakama sabitleyebilirsiniz. Ayrıca fanlar çalışıyor değil mi? Ve Lenovo Vantage de performans modunda değil mi?

Evet fanlar çalışıyor ve performans modunda. 90-95 derece de yüksek değil mi? PC yeni ve zarar vermekten korkuyorum. Ayrıca bir yabancı forumda Ryzen işlemcilerde HWMonitor'den aldığım rakamın yaklaşık 20 derece aşağısında değerlendirmem gerektiği yazıyordu bunun gerçek olma ihtimali var mıdır?

Evet fanlar çalışıyor ve performans modunda. 90-95 derece de yüksek değil mi? PC yeni ve zarar vermekten korkuyorum. Ayrıca bir yabancı forumda Ryzen işlemcilerde HWMonitor'den aldığım rakamın yaklaşık 20 derece aşağısında değerlendirmem gerektiği yazıyordu bunun gerçek olma ihtimali var mıdır?

Eğer hotstop sıcaklığı değilse 20 derece indirmeye gerek yok. Laptoplarda yaz aylarında 95'e kadar normal sayılır. Laptopun altına birşey koyup dener misiniz?

Laptopun altında zaten soğutucu var. Fakat fanları çalışmadığından çıkarıp yükseltici olarak kullandım. Bu sıcaklıklar ona rağmen. En iyisi İstanbul'a gidene kadar Ryzen Controller ile idare etmek.

Bende de Monster Abra A5 v17.1.3 var alalı 2 ay civarı oldu aynı sorunu Far Cry 5'te CPU da yaşıyordum. Denetim Masası > güç seçenekleri > güç planı oluşturdan işlemcinin Max. Performansını %80 yaptım (%90, %80.. Diye bır tık düşürerek bu değere ulaştım) ve sağ alttaki pil simgesinde ki güç modunu en iyi performanstan daha iyi performansa cektim, 98 derece gören CPU 80 bile görmedi hiç 60-75 aralığında, GPU da 70-80 bandında genelde. Denemenizi öneririm.

Çözüm öneriniz için teşekkürler. Denedim fakat 2 derece anca fark etti; ancak aynı ayarlardan "işlemci performansı artırma modu" nu devre dışı olarak ayarladığım taktirde yaklaşık 15 derece düşüş aldım yaklaşık 10 FPS de düşüş oldu. Bununla idare edeceğim galiba.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı