5800X için boştaki 40 ve yükte 85 derece normal mi?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
15 dakikalık stress testi sonucu bu. Masaüstünde iken 40'larda dolanıyor. Stresste 85-86'larda 4.5-4.6 Ghz'larda. Artic 280mm sıvı soğutucu takılı bu arada, daha iyisi 360mm'de :))

Screenshot_1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Artic 280mm sıvı soğutma var, onu deniyordum da.
Bence 280mm'lik böyle kaliteli bir soğutucuda daha iyi çıkması gerekirdi diye düşünüyorum, sizin düşünceniz nedir? Termal macun olarakta Artic Mx-4 kullandım, yine Articin popüler soğutucularından 280mm'likten aldım. Yani en fazla 75-80 arası bekliyordum, Aıda64 de 85, Prime95 de 90 derece gördüm, bu işlemci harbiden çok ısınıyor o zaman...

Edit: Şu başlıkları, editörler neden kendi düşüncesine göre şekillendiriyor anlamıyorum. Tamam, imla hatası vs de siz daha iyi bilirsin lakin herkesin düşündüğü, sormak istediği şey farklıdır. Konunun özü değişiyor böyle olunca, bunu çok sık yaşıyorum bu sitede.
Aynı testi tekrar yaptım, dikkatim çeken şey şu. Aıda64'de CPU sıcaklığını 75 derece derken, Core temp ve HW monitör 86 derece diyor. Aıda64 niye yanlış gösteriyor?

Bu işlemciyi 280mmlik veya daha alt derecede soğutucuyla daha serin çalıştırabilen var mı merak ediyorum? (4.4 Ghzdan aşağıda olmamak üzere, 4.6 Ghz sabit olarak OC yapılıyor ama masaüstünde aynı hızda çalışıyor hem de otodayken oyunlarda 4.7/ 4.8 çıkıyor. O yüzden gerekli görmedim hızı sabitlemeyi)

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    461,2 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

Geri
Yukarı