5900X Cinebench 23'de yüksek sıcaklık

umuutr

Kilopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Merhabalar,
Sistemim aşağıda ki gibi olup Cinebench23 testinde 90.3 derecede stabil olarak testi sonlandırıyor. CPB + PBO açık olup, curve optimizer bütün çekirdekler -27 ya da -28 negatiftir. Bu sıcaklıklar normal midir? Sıvı soğutmaya gerek duyuyor muyum?

Eski işlemcim 3700X ile Corsair'in 240mm sıvı soğutmasını kullanırken sıvı akıtma problemi yaşadım neyse ki bir problem olmadı diğer parçalarda. O yüzden tedirginim sıvı soğutma konusunda.
Öneriniz nelerdir?

Ayrıca sistemim yerde duruyor ve ev yerden ısıtma. Ev çok sıcak değil. Ne yazık ki ortam sıcaklığını ölçmeye uygun bir aletim yok.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Sistemim:

Screenshot_23.png

Cinebench23 sırasında ki değerler.

Screenshot_19.pngScreenshot_20.png

Multi Core skoru olarak 21990 verdi.

Boşta ki değerler.

Screenshot_21.2.pngScreenshot_22.2.png

Ayrıca ClockTuner ile yaptığım "DIAGNOSTIC" testinde Altın kalite silikon çıktı.

asd.pngScreenshot_25.png

Son düzenleme:
5900X için pek yeterli görünmüyor soğutucu, zaten 90 derece de fazla. Termal macun yeni mi değiştirme tarihi olarak?

Benim tavsiyem 5900X için sıvı soğutma açıkçası, 280mm veya 360mm güzel olacaktır.

5900X için pek yeterli görünmüyor soğutucu, zaten 90 derece de fazla. Termal macun yeni mi değiştirme tarihi olarak?

Benim tavsiyem 5900X için sıvı soğutma açıkçası, 280mm veya 360mm güzel olacaktır.

Termal macunu 2 ay önce değiştirmiştim, dediğim gibi bilgiler eşliğinde alabilirim fakat yine bir sıvı akıtması problemi yaşanıyrsa böyle bir sisteme zarar gelmesinden korkuyorum.

Termal macunu 2 ay önce değiştirmiştim, dediğim gibi bilgiler eşliğinde alabilirim fakat yine bir sıvı akıtması problemi yaşanıyrsa böyle bir sisteme zarar gelmesinden korkuyorum.

Her sıvı soğutmada olabilecek bir şeydir, üretim hatasıdır olur; montaj hatası yaşanır yine olur. Kaliteli modellerde genelde bu ihtimal daha düşük olur, iş kullanıcının montajına kalır. Montaj da doğru olursa iyi kullanılır genelde.

Termal macun yeni, bu bağlamda büyük ihtimalle soğutucu yetersiz geliyor.

Hocam bu soğutucuyu önerebilirim, Sizin soğutucunuz güzel ama yetersiz kalıyor yük altında. Youtube'da sizin işlemcinizle videoları mevcut bir araştırın isterseniz..

Hocam bu soğutucuyu önerebilirim, Sizin soğutucunuz güzel ama yetersiz kalıyor yük altında. Youtube'da sizin işlemcinizle videoları mevcut bir araştırın isterseniz..

Yakın fiyata Arctic LF II 240 var. Onu tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Tabii Dark Rock Pro 4 de kötü değil.

Teşekkürler öneriniz için.
Yakın fiyata Arctic LF II 240 var. Onu tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Tabii Dark Rock Pro 4 de kötü değil.
Fiyat önemli değil, önemli olan AIO işlemci soğutucuların ömrünün olması ve leak problemi. Hangi marka sıvı soğutmaya baksam illa ki sorun yaşayanlar var, ki bu normal bir durum. Fakat ben sorun yaşadığımda bir donanım bozulursa yeniden almaya bütçem pek uygun olmayabilir.

Aklımda olan şuanlık;
BeQuiet DarkRock Pro 4 ve Noctua NH-D15 var.

Sıvı soğutmaya alternatif olsun diye yazdım hocam. Ben de sıvı soğutma kullanmıyorum, sessizlik acısından..
Teşekkürler öneriniz için.

Fiyat önemli değil, önemli olan AIO işlemci soğutucuların ömrünün olması ve leak problemi. Hangi marka sıvı soğutmaya baksam illa ki sorun yaşayanlar var, ki bu normal bir durum. Fakat ben sorun yaşadığımda bir donanım bozulursa yeniden almaya bütçem pek uygun olmayabilir.

Aklımda olan şuanlık;
BeQuiet DarkRock Pro 4 ve Noctua NH-D15 var.
BeQuiet performans açısından bir tık daha iyi olabilir hocam, arada fiyat farkı da.. Güzel bir termal macun da önemli, bunu öneririm;

Sıvı soğutmaya alternatif olsun diye yazdım hocam. Ben de sıvı soğutma kullanmıyorum, sessizlik acısından..

BeQuiet performans açısından bir tık daha iyi olabilir hocam, arada fiyat farkı da.. Güzel bir termal macun da önemli, bunu öneririm;
İnternetten daha fazla sıvı soğutmalar hakkında araştırmalar yaptıktan sonra, Noctua NH-D15 almaya karar verdim. Sistemi riske atmaya gerek yok, tank gibi bir hava soğutma bakalım değerler ne olacak...

Yeni konular

Geri
Yukarı