5900X PC sıcaklığı çok mu fazla?

SeytannDereli

Decapat
Daha fazla  
Merhaba sistemi yeni topladım. Bugün oyun testi yaptıktan sonra sıcaklık değerleri ( chipset ve pch diyot ) çok fazla geldi. Fotoğraf olarak da ekleme yaptım.

IMG_3839.jpg

Normal midir acaba?

ASUS ROG STRIX X570 F Gaming.
Ryzen 9 5900X 4.2GHz
Corsair 3600 MHz 4x8GB RAM.
MSI Ventus 3080 Ti.
Corsair H150i sıvı soğutma.
MSI velox100r kasa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet 80 üstü dayanmasa sorun değil derdim ama bu hava koşullarını da katarsan ve kasanın hava akışının iyi olduğunu soğutmasının da iyi olduğunu var sayarsak fazla.

PCIE 4.0 SSD ve PCIE 4.0 Ekran kartı kullandığınız için Chipsetin ısınması normal ancak bu kadar ısınması normal değil. Hem chipset fanı son hız dönüyor hem de 90 derece. Büyük ihtimalle ekran kartı çok uzun olduğu için chipset fanının hava çekmesini de engelliyordur zaten. X570-F ve X570-E anakartlarında Asus chipset için kalitesiz termal ped kullandı, bu da bilinen bir şey. 90 derecede kullanmak chipsete zarar vermez ama termal pedleri değiştirmenizi öneririm.

Hocam o bilgisayarınızı aldığınız yere gidip bir sorun sizin o anakartınızda gerçekten etkili fanlı güzel bir soğutma var bu soğutmaya rağmen bu sıcaklık bence normal değil bu gidişler cihaz ya zarar görür ya da sensörler de bozuk olabilir sensör bozuksa sıcaklığı fazla ölçer ya a az ölçer ama fazla ölçerse aşırı ısıdan cihaz zarar görmesin diye belki sistem kendi kendini kapatabilir hocam.

Bir de kasa kapağını açıp deneseniz sorun kasada mı yoksa anakartta mı daha iyi anlayabilirsiniz belki.

Ekleme: BIOS yazılımı güncel mi?

Merhaba sistemi yeni topladım. Bugün oyun testi yaptıktan sonra sıcaklık değerleri ( chipset ve pch diyot ) çok fazla geldi. Fotoğraf olarak da ekleme yaptım.

Eki Görüntüle 1195923

Normal midir acaba?

ASUS ROG STRIX X570 F Gaming.
Ryzen 9 5900X 4.2GHz
Corsair 3600 MHz 4x8GB RAM.
MSI Ventus 3080 Ti.
Corsair H150i sıvı soğutma.
MSI velox100r kasa.
Sıvı soğutmayla 87 derece ? 😳 İyiymiş. Ben dandik stok fanla 78 görüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı