5mm pleksiglas ne kadar basınca dayanır?

HanSoloQ

Centipat
Daha fazla  
Merhaba! Bir proje yapıyorum, 5mm pleksiglas kapak kullanmayı düşünüyorum. İçeride 6 bar basınç olacaktır. Bildiğim kadarı ile 6 bar 3 araba lastiği basıncına denktir. (Araba lastikleri psi ile ölçülyor diye biliyorum) 5mm pleksiglas kapak bu basınca dayanabilir mi? Yapılan örneğini gördüm fakat çok içime sinmedi. Boyut artınca sıkıntı çıkıyor.

Bu sitede mukavemet değerleri verilmiş. 6 bar basınca dayanacağını düşünüyorum açıkcası.
Referans olarak verilen 16,000 PSI tam olarak kaç mm için verilmiş bilemiyorum.
Gördüğüm üzere çekme pleksiglas biraz daha dayanıklı gibi görünüyor. Ne tür bir işlemde kullanacaksınız?

Bu sitede mukavemet değerleri verilmiş. 6 bar basınca dayanacağını düşünüyorum açıkcası.
Referans olarak verilen 16,000 PSI tam olarak kaç mm için verilmiş bilemiyorum.
Gördüğüm üzere çekme pleksiglas biraz daha dayanıklı gibi görünüyor. Ne tür bir işlemde kullanacaksınız?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Basınca dayanıklılık, malzemenin kalınlığına, malzemenin türüne ve yapısına, tasarımına ve boyutuna bağlıdır. 5mm pleksiglas veya 10mm polikarbon gibi plastik malzemeler genellikle iyi darbe dayanımına sahiptir, ancak yüksek basınç altında kullanım için uygun olmayabilirler. Basınca dayanıklılığı değerlendirirken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

1. Malzeme Dayanımı: Pleksiglas ve polikarbon gibi plastik malzemelerin dayanımı, malzemenin türüne, üretim sürecine ve kalitesine bağlıdır. Genel olarak, daha kalın malzemeler daha yüksek basınca dayanabilir. Ancak, kesin dayanım değerleri malzemenin spesifik türüne göre değişebilir.
  2. Boyut ve Tasarım: Malzemenin boyutu ve şekli, basınca dayanıklılığı etkiler. Daha büyük boyutlarda malzeme genellikle daha fazla esneme eğilimindedir ve bu da basınca karşı daha hassas hale gelebilir. Malzemenin düzgün ve sağlam bir şekilde monte edilmesi de önemlidir.
  3. Destekleyici Elemanlar: Kapak tasarımınızı desteklemek ve güçlendirmek için ek destekleyici elemanlar düşünebilirsiniz. Örneğin, kapak kenarlarında metal bir çerçeve veya takviyeli köşeler eklemek, genel dayanıklılığı artırabilir.
  4. Test ve Örneklemeler: Mümkünse, seçtiğiniz malzemeleri gerçek düşük basınçlı koşullarda test etmek iyi bir fikir olabilir. Ayrıca, benzer projelerde kullanılan malzemelerin başarılı örneklerini inceleyerek ve bu projelerin tasarım detaylarına dikkat ederek bilgi edinebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı