6 GB RAM olmasına rağmen daha azını kullanıyor

erayseker_41

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. 2. elden 550 TL'ye AMD A4-3400 işlemcili bir APU sistem almıştım. Satıcı bana 6 GB RAM olduğunu söylemişti. Kasayı açıp batığımda 2+2+2 =6 GB RAM olduğunu gördüm, buraya kadar bir sıkıntı yoktu.

Bilgisayarı açtığımızda sistem özelliklerinde 5 GB RAM (kullanılabilir 3, 5) yazıyordu. Ben de neden 1 GB RAM'in gözükmediğini sorduğumda 1 GB'ını ekran kartına verdim diye bir cevap verdi. Ben de şüphelenmedim açıkcası.

Sonrasında satıcı evine gitti ben de PC'ye baktım tabii. Kapattıktan sonra PC açılmadı. Yani fanlar vs. çalışıyor ışıklar yanıyor ama ekrana sinyal gelmiyordu. Bende YouTube'da bunla ilgili sorunları araştırdım ve BIOS pilini çıkarıp takın diye bir şey gördüm, deneyince oldu. Bir süre PC'yi hep bu şekilde çalıştırabildim. Ha bu arada BIOS pilini çıkar tak yapınca sistem özelliklerinde 6 GB RAM gözükmeye başlamıştı. (Herhalde BIOS ayarlarını sıfırlamıştım).

Ondan sonra yeni bir BIOS pili aldım, taktım ve ayarlardan ekran kartına 1 GB verdim. Sonra sistem özelliklerinde 4 GB RAM (1 GB kullanılabilir gibi bir ibare gördüm. Açıkcası korktum :) ama sonra CPU-Z'ye bakınca 6 GB RAM yazdığını gördüm. (Aynı şekilde Speccy diye bir programda da.) Sonra bir çözüm yolu ararken BIOS ayarlarını sıfırlayın gibi bir şey gördüm.

BIOS ayarlarını sıfırladım ve ekran kartına yine bir GB verdim. (Bunu uma yazan bir seçenekten yapıyorum bu arada.) Sonra 5 GB RAM (3 GB kullanılabilir) yazmaya başladı. Gerçekten çok korkmaya başlamıştım RAM'ler mi bozuldu diye. Ha bu arada az önce dediğim PC'yi açmak için BIOS pilini çıkarıp takmayı bırakıp çözümü RAM'leri çıkarıp geri takmakta buldum. Arkadaşlar neden 3 GB kullanılabilir yazıyor, bunu 5 GB yapabilir miyiz? (MSConfig'i denedim olmadı bu arada. )Önerilerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• resim_2021-02-02_175327.png
    resim_2021-02-02_175327.png
    2,5 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:
win 10 mu kullanıyorsun?
Win 10 ise win+G yaparak oradan kaç gb kullanılabileceğine bak.
1617743035329.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı