6 Pinli Sıvı soğutma fanları nasıl kontrol edilir?

Jugger1910

Hectopat
Arkadaşlar merhaba;
Dün bir konu daha açtım ama sorunumu galiba pek iyi anlatamadım.
Şimdi ben dün Vatan Bilgisayar'dan Xigmatek Aurora 240 sıvı soğutma sistemini aldım ve kurulum rehberine uygun bir şekilde güzelce kurulumunu gerçekleştirdim.
20191026_234347.jpg20191026_234356.jpg
Bilgisayarı kurulum sonrası çalıştırdım her şey gayet güzel ama birkaç sorun var ve gerçekten tilt oldum. Sorunlarım;
1: Fanlar çok sesli çalışıyor ve sıvı soğutmanın içinden çıkan kontrolcü bana 2 seçenek veriyor ya çok ses çıkaracak ya da çok daha fazla ses çıkaracak. Bu fanların PWM kontrolünü nasıl yaparım.
2: Pompanın pin bağlantısını Anakart üzerinde bulunan Pump_1 pinlerine bağladım ve CommandCenter'dan kontrol edemiyorum sürekli en yüksek RPM'de çalışıyor.

20191026_023327.jpg 20191026_023333.jpg 20191026_023342.jpg 20191026_023351.jpg 20191026_070946.jpg 20191026_071012.jpg 20191026_071123.jpg

Ayrı olarak bu kablo ne işe yarıyor?

20191026_023410.jpg

Ve kurulum rehberinde aşağıdaki resimde belirtmiş olduğum kablo kutu içerisinden çıkmadı ya da o kablo 20191026_023410.jpg bu kablo ama bu kabloyu nasıl bağlayayacağım bilmiyorum.
20191026_235907.jpg

Dosya Ekleri

• 20191026_071021.jpg
    20191026_071021.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 53
selam aynı sıvı sogutmaya sahıbım oncelıkle pın baglantısını cpu fan'a takıcaksın daha sonra bıos'tan fan bolumune gır ve fan kontrolunu fabrıka ayarlarına cevır kaydet cık. ıkıncı olarak kasanı masaustune koyma yerde dursun buyuk olcude fark goreceksın. cıkan ses ıse fan sesı degıl pompa devır sesı.
ekstra cıkan kablo da rgb kablosu anakartında rgb cıkısı yok o yuzden onu kullanamazsın kumanda uzerınden kontrol edeceksın

selam aynı sıvı sogutmaya sahıbım oncelıkle pın baglantısını cpu fan'a takıcaksın daha sonra bıos'tan fan bolumune gır ve fan kontrolunu fabrıka ayarlarına cevır kaydet cık. ıkıncı olarak kasanı masaustune koyma yerde dursun buyuk olcude fark goreceksın. cıkan ses ıse fan sesı degıl pompa devır sesı.
ekstra cıkan kablo da rgb kablosu anakartında rgb cıkısı yok o yuzden onu kullanamazsın kumanda uzerınden kontrol edeceksın
Kardeşim aynen dediğin gibi pupm1 pinlerine bağladım ama PWM den DC ' ye çektim güzel bi ayar çektim 35 50 60 75 Derecelere göre devir ayarı yaptım gayet sessiz.Pompa'da sıkıntı yok ama fanlarda cidden ses var belkide takıntı yapıyorum çünkü çok sessiz çalışsın istiyorum Noctua Fan almayı düsünüyorum bakalım...

EDİT : CpuFan pinlerine pompayı bağlasam nasıl olur ? Farkeder mi ?

Son düzenleme:
memnunmusunuz hocam sıvı soğutmadan performans konusunda bende aynısın almayı düşünüyorum da o yüzden ryzen 2600x işlemci var bendede tavsiye edermisiniz.

memnunmusunuz hocam sıvı soğutmadan performans konusunda bende aynısın almayı düşünüyorum da o yüzden ryzen 2600x işlemci var bendede tavsiye edermisiniz.
Valla kardeşim boşta önceden 50 55 dereceydi şimdi fan seviyesi düşük konumdayken 35 40 arası yük altında 70 75 dereceydi şimdi 60 65 derece arası en fazla.

Valla kardeşim boşta önceden 50 55 dereceydi şimdi fan seviyesi düşük konumdayken 35 40 arası yük altında 70 75 dereceydi şimdi 60 65 derece arası en fazla.
güzel değerler 10 derece bile fark etmesi güzel bence memnunsunuz anladığım kadarıyla birisi tavsiye etti banada sizdede görünce sormak istedim tavsiye anlamında bilgi anlamında banada birisi önerdi pek öneren olmayınca kararsız kaldım biraz.

güzel değerler 10 derece bile fark etmesi güzel bence memnunsunuz anladığım kadarıyla birisi tavsiye etti banada sizdede görünce sormak istedim tavsiye anlamında bilgi anlamında banada birisi önerdi pek öneren olmayınca kararsız kaldım biraz.
Valla kardeşim değerler iyide fan biraz sesli gibi yada ben takıntı yapıyorum kumandada fan speed ayarı var ama 2 kademe 2.kademe uçak sesi gibi resmen. :) Görsel olarak gayet iyi malzeme kaliteside iyi ama kontrol açısından fazla bi seçenek vermemişler slient mod felan olması lazımdı bence.

cpu fan'a takıcaksın pompa fanını oncelık cpu fan ama ekstra olarak pompa gırısı var ıse oraya da takabılırsın

boşta 32 34 full yükte maks 55 60 . düşünmeden al

cpu fan'a takıcaksın pompa fanını oncelık cpu fan ama ekstra olarak pompa gırısı var ıse oraya da takabılırsın

boşta 32 34 full yükte maks 55 60 . düşünmeden al
Teşekkür ederim hocam verdiğiniz bilgi için 😊
Valla kardeşim değerler iyide fan biraz sesli gibi yada ben takıntı yapıyorum kumandada fan speed ayarı var ama 2 kademe 2.kademe uçak sesi gibi resmen. :) Görsel olarak gayet iyi malzeme kaliteside iyi ama kontrol açısından fazla bi seçenek vermemişler slient mod felan olması lazımdı bence.
Teşekkür ederim verdiğin bilgi için kasa aşağıda olucağı için fazla sesi duymam ben büyük ihtimal bende bundan alıcam 😊

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı