6 Şubat 2023’te Yaşanan Deprem Hakkındaki Düşünceleriniz Nedir?

Efem

Centipat
Yer
Trakya Bölgesi
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İ3 9100F / Asus H310M-K R2 / Asus GeForce GT 730 / HyperX DDR 4 CL 14 2133 MHZ / GIGABYTE GE-C420A-C2 420W / Acer X223W Q / KINGSTON SA400S37240G / 931GB Toshiba HDD
Başlıkta da belirtmiş olduğum üzere düşüncelerinizi bekliyorum, açıklama kısmına yani buarya pek bir şey yazmayacağım. Konu konuyu açacağı için ilk sizin düşüncelerinizi merak ediyorum.

Konu açmak gerekirse ilk sorum:
Hatay hakkında görüşleriniz nelerdir?

Düşünemiyorum. Olay anında uyanıktım, depremi hafif bir şekilde hissettik. Televizyonu açtığımızda daha deprem haberi bile geçmemişti. Sonra bi anda kesildi ve Son dakika yazısı geçti alttan.

Bir süre sonra da AFAD'ın tweeti geldi ekrana. 7.4'ü görünce donup kaldım bir süre.

Istanbul depremi daha kötü olacak onu biliyorum. Yani elimizden bir şey gelmiyor onun dışında. Ölenlere Allah rahmet eylesin ailesine de sabır versin inşallah.
Düşünmek istemiyorum o küçük çocukları ve ailesini kaybedenleri.

Denetimsizlik, çarpık kentleşme ve şeref yoksunu müteahhitler. Bu 3 sebep yüzünden bir sürü insan hayatını kaybetti, devlet bunlara izin verirse bu tür depremlerde yaşanan kayıplar daha da artacak. Özellikle İstanbul şu an en kötü durumda ki şehir konumunda bana göre, bu deprem orada olmuş olsa şehir dümdüz olurdu.

Üzücü gerçekten hani gerçekten deprem konusunda bir bilgim yok ancak önlenemez miydi bu? Böyle bir kaos gerçekten de gerekli miydi? Yabancı bu konuları bilen biri 2-3 gün önce tahmin etmiş bizim ülkede haberimiz yok, sabah 8 de uyanınca CharmQuell'in videosuna denk geldim sabah o an garip hissettirdi.

Çok şükür Aksaray'da yaşıyorum ve burası bayağı güvenli bir bölge bildiğim.

1700 küsur vefat eden cennette yeri olan adam gibi adamlar var çok üzücü Allah bir taraftan su yemek veriyor diğer yönden bu şekilde sınıyor yapacak bir şey yok önlemlerin zamanında buna uygun yapılması gerekiyordu binadan 2-3 kuruş kesicez diye binlerce aile babasız kalıyor hepsinin mekanı cennet olsun çocuk yaşlı genç fark etmez.

Başlıkta da belirtmiş olduğum üzere düşüncelerinizi bekliyorum, açıklama kısmına yani buarya pek bir şey yazmayacağım. Konu konuyu açacağı için ilk sizin düşüncelerinizi merak ediyorum.

Konu açmak gerekirse ilk sorum:
Hatay hakkında görüşleriniz nelerdir?
Çok yıkıcıydı. Art arda deprem olması acaba yarında olur mu korkusunu getirdi. Çok fazla zarar verdi. Umarım yaralılar en kısa sürede iyileşir.

Denetimsizlik, çarpık kentleşme ve şeref yoksunu müteahhitler. Bu 3 sebep yüzünden bir sürü insan hayatını kaybetti, devlet bunlara izin verirse bu tür depremlerde yaşanan kayıplar daha da artacak. Özellikle İstanbul şu an en kötü durumda ki şehir konumunda bana göre, bu deprem orada olmuş olsa şehir dümdüz olurdu.
39 Erzincan depreminden beri denetimli olmalıydı hocam onu da geçtim 99 depreminden sonra deprem bölgesinde yapılan binaların yıkılmaması gerekiyordu ama durum malûm.

Şu anlık ben bu ölümleri az buluyorum. Tabii ki inşallah bu kadarla kalır fakat depremde ölmeyen insanlar hipotermiden ölecekler. Ben Edirne'de yaşayan birisiyim, bu yazıları yazarken bile ürperiyor insan.

Sabahtan beri Twitter kuşu oldum olmaz olaydım. O kadar acı verici ki özellikle Hatay ve Kahramanmaraş. Fakat Hatay ile ilgili haberleri daha çok duyuyorum. Bildiğiniz mahşer yeri gibi, Fakat hala da neredeyse hiç bir sağlık ve kurtarma ekibinin orada olamaması üzücü.

Bildiğim kadarıyla çeşitli il ve ilçelerden tır ve kamyonlarla yardım ulaştıralacak. Gaziantep'e sadece 700 kadar tır veyahut kamyon gideceğini duymuştum. Bilgi ne kadar doğrudur bilemem ama yardıma gidileceğinden eminim.

Onun dışında aklıma gelen bir soru daha var. Sizce bu şehirlerin tekrar kalkınması ne kadar sürer?
Tırların ve kamyonların Gaziantep'e gidecekleri güzergah nereden olabilir?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca yine Twitter'da o kadar çok Hatay için yardım çağrısı var ki anlatılamaz. Eğer bakıyorsanız görürsünüz. Arabada mahsur kalanlar, enkaz altından video çekip yayınlayıp yardım isteyenler. Bazı videolar var ki beni çok etkiledi, insanı ağlatacak dereceye getiriyor. Ahh ah.

Yeni güncelleme:
Tam şuan Kahramanmaraş'ta artçı bir deprem daha olmuş, sanırsam boyutu büyük. Bu arada bir şey daha eklemek isterim. Nerede olduğunu hatırlamıyorum fakat depremde ciddi anlamda hasar almış olan illerin birinde yıkılan bir binanın sarı sitedeki ilanını buldum. İlanda şöyle diyor "Güncel deprem yönetmeliğine uygun yapılmıştır" gibi bir şey yazıyordu tam emin değilim yalan söylemek istemem ama buna benzer bir yazı yazıyordu. Buna da diyecek bir söz bulamıyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı