6 Upload ile yayın ayarları ne olmalı?

teknomi4

Hectopat
Yer
Toussaint Düklüğü
MSI Gaming X 1660 Ti/ R5 2600/Gigabyte B450 S2H /Corsair Vengeance (2x8) 16 GB RAM/Corsair s. Delta /550W.

Kaç bitrate verebilirim? 540P olsa kalite yeterli olur. Ping çıkar mı? Ve yükü işlemciye mi vermeliyim, ekran kartına mı? Drop olup olmadığını nasıl anlarım?

720P'ye 5000 bitrate vererek başlayabilirsiniz, kalan kısım ise oyunlar için yeterli olur. Zorlarsanız 5500'de olabilir, ping durumuna göre düşürürsünüz.

İşlemci üzerinden verebilirsiniz, güçlü işlemci. Kodlama türünü X264 seçmeniz gerek.

Genel olarak katılıyorum ancak NVIDIA bir kart varken gücü işlemciye vermek gerçekten saçmalık. Ciddi FPS düşükleri ve yayına drop olarak gidecek bir sürü sorun yaşabilirsiniz. 5000 bitrate 900P 60 FPS yayın verebilirsiniz Battle Royale gibi hızlı oyunlarda. Geri kalanları için seçiminize göre 720P veya 900P olarak ayarlarsınız.
Gelelim encoder ayarlarına, hocam NVIDIA'nın yıllardır geliştirdiği nvenc diye bir teknoloji var. Belki duymuşsunuzdur. Bu teknoloji sayesinde yayınları drop yemeden ve FPS kaybını en minimuma indirmesi sağlayan bir teknolojiden bahsediyoruz. Bundan dolayı kesinlikle encoder olarak "Nvenc New" ayarını seçin, kesinlikle X264 ciddi bir performans kaybına sebep olacaktır. Kendimden biliyorum ve kullandığım sistem sizinkinden bir tık daha iyi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O olay aslında deneme yanılma bir nebze. Ben şahsen işlemci üzerinden daha rahat yayın verebiliyorum, FPS kaybı da aman aman çok yok. Ekran kartı üzerinden verdiğim zaman yer yer yayında FPS düşebiliyordu. 60 veriyorsam 40-50'ye düştüğü oluyordu, bu da can sıkıcı. Aynı sistemi kullananın ayarlarını kullansanız bile sizde aynı şekilde etki etmeyebiliyor, deneye deneye en uygun ayarı bulmanız lazım.

Genel olarak katılıyorum ancak NVIDIA bir kart varken gücü işlemciye vermek gerçekten saçmalık. Ciddi FPS düşükleri ve yayına drop olarak gidecek bir sürü sorun yaşabilirsiniz. 5000 bitrate 900P 60 FPS yayın verebilirsiniz Battle Royale gibi hızlı oyunlarda. Geri kalanları için seçiminize göre 720P veya 900P olarak ayarlarsınız.
Gelelim encoder ayarlarına, hocam NVIDIA'nın yıllardır geliştirdiği nvenc diye bir teknoloji var. Belki duymuşsunuzdur. Bu teknoloji sayesinde yayınları drop yemeden ve FPS kaybını en minimuma indirmesi sağlayan bir teknolojiden bahsediyoruz. Bundan dolayı kesinlikle encoder olarak "nvenc New" ayarını seçin, kesinlikle X264 ciddi bir performans kaybına sebep olacaktır. Kendimden biliyorum ve kullandığım sistem sizinkinden bir tık daha iyi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Drop olduğunu nasıl anlayacağız ve şu an denemek için açtım kaybedilen kareler %6 oldu oradan mı anlayacağız acaba?

Drop olduğunu nasıl anlayacağız ve şu an denemek için açtım kaybedilen kareler %6 oldu oradan mı anlayacağız acaba.

"Atlanan kareler" diye bir yer olması lazım. Eğer bu değer %0.50'nin üstüne çıkıyorsa ve yandaki uyarı yeri sarı veya kırmızı oluyorsa drop vardır demek oluyor.

1603190514577.png

Dosya Ekleri

• Ekran Aılıntısı.JPG
    Ekran Aılıntısı.JPG
    17,8 KB · Görüntüleme: 44
  • Ekran Alıntıopsı.JPG
    Ekran Alıntıopsı.JPG
    21,5 KB · Görüntüleme: 45
  • Ekran Alınşğ.ğştısı.JPG
    Ekran Alınşğ.ğştısı.JPG
    12 KB · Görüntüleme: 46
Çıkış modunu "gelişmiş" olarak değiştirin, CPU kullanım ön ayarı "veryfast" olacak, altındaki profil kısmını da "High yapın, Video kısmında "boyut azaltma filtresi" de "Bilinear" olabilir. Böyle bir deneme yapın. Yayın esnasında oyunlarda ping oluyor mu? Kaybedilen Kareler'in onunla ilgisi olabilir. Kaybedilen kareler artıyorsa yukarıdaki arkadaşın dediği gibi ekran kartı üzerinden vermeyi deneyin, yine aynı şekilde oluyorsa bitrate düşürmeniz gerek. Ayrıyeten 60 FPS verebilirsiniz 48 yerine.

Yeni konular

Geri
Yukarı