60 FPS üzerine çıkmak gereksiz mi?

İşletim sistemi
Windows 10
Çoğu oyunda 60 FPS sabitliyorum ve sistem daha az ısınıyor. Üstü olunca zaten gözüm algılamıyor. Gerek var mı gerçekten?

144Hz bir monitörde 144 FPS ile denerseniz bence farkı anlarsınız 75Hz 90Hz monitörlerde rekabetçi oyunlar hariç 144'de verdiği hissi bende alamıyorum.

Çoğu oyunda 60 FPS sabitliyorum ve sistem daha az ısınıyor. Üstü olunca zaten gözüm algılamıyor. Gerek var mı gerçekten?

Hayır kesinlikle yok siz kalın 60'da hatta eğer sorun olmazsa 40-50 FPS'e düşürün sistem rahatlar.

Hocam monitörünüz 60Hz olsa bile FPS yüksek olunca akıcılık değişir misal CS1.6 da oyun 100FPS'e sabitlidir ve rahat bir şekilde bunny hop yapabilirsiniz ama FPS 300-400 olsa çok daha rahat ve akıcı bir şekilde bunny hop yapabilirsiniz (bunu sadece örnek olarak verdim zaten CS 1.6 için değil çoğu oyunda bunu hissedebilirsiniz) eğer bilgisayarınızı fazla zorlamak istemiyorsanız FPS'i 144'e sabitleyebilirsiniz, hem oyununuz daha akıcı gözükür hem de bilgisayarınız çok da fazla zorlanmaz.

60' sabitlemeyin yahu ? 60' a sabitleyince biraz kastıran sahnelerde bile 55 FPS' e düşme ihtimali çok yüksek. O da oynayışınıza birazda olsa etkiler. 70 veya 75' e sabitleyin. 60 FPS altına kolay kolay düşmesin. 75 Hz monitör için 100 FPS' sabitlenebilir, 144 Hz için 180-200, 240 Hz için 280-300 gibi. Hikayeli oyunlar için 70-100 FPS arası sabitlemek daha iyi olur tabi. Hikayeli oyunda monitör 240 bile olsa 150 FPS gereksiz olur.

Geri
Yukarı