60 FPS'de daha çok yırtılma oluyor

chaoo

Hectopat
Makaleler
7
Arkadaşlar monitörüm 60 Hz normalde 60FPS'e sabitleyince yırtılmanın azalması lazım değil mi? Ben 60FPS'e sabitleyince daha çok yırtılma oluyor.

Yırtılmayı azaltan FPS değildir. Aksine FPS arttıkça yırtılma artabilir. Yırtılmayı azaltmak için ekran kartı markasına göre G-Sync ya da FreeSync açması gerekir. Yanlışım varsa düzeltin.

Arkadaşlar monitörüm 60 Hz normalde 60FPS'e sabitleyince yırtılmanın azalması lazım değil mi? Ben 60FPS'e sabitleyince daha çok yırtılma oluyor.

V-Sync'de tam hep 60 alman lazım 57 58'de bile yırtılma oluşuyor FreeSync veya G-SYNC desteği varsa frame atlamaları az olur üstelik yırtılma olmaz

Sabit 60FPS mi alıyorsunuz? 59-61 bile olsa ara ara yırtılmalar olacaktır.

Yırtılmayı azaltan FPS değildir. Aksine FPS arttıkça yırtılma artabilir. Yırtılmayı azaltmak için ekran kartı markasına göre G-Sync ya da FreeSync açması gerekir. Yanlışım varsa düzeltin.

Bahsettiğiniz teknolojilerin amacı FPS'i Hz değeri ile eşit tutmaktır. Mesela 70FPS alıyor iseniz monitör 144Hz olmasa bile 70Hz olur, FPS 80 olursa Hz de 80 olur. Böylece yırtılma olmaz.

Arkadaşın monitörü 60Hz ve sabit 60FPS alıyor ise sorun başkadır, zaten FPS limiti G-Sync/FreeSync ile aynı işlevdedir.

V-Sync'de tam hep 60 alman lazım 57 58'de bile yırtılma oluşuyor FreeSync veya G-Sync desteği varsa frame atlamaları az olur üstelik yırtılma olmaz.

V-Sync açmadım zaten V-Sync açınca çok input lag oluyor ama 60FPS'e sabitledim oyun içinden. Aynı görevi görmesi gerek değil mi?
Bu arada arkadaşlar sabit 60FPS alıyorum.

Sabit 60FPS mi alıyorsunuz? 59-61 bile olsa ara ara yırtılmalar olacaktır.

Bahsettiğiniz teknolojilerin amacı FPS'i HZ değeri ile eşit tutmaktır. Mesela 70FPS alıyor iseniz monitör 144Hz olmasa bile 70Hz olur, FPS 80 olursa Hz'de 80 olur. Böylece yırtılma olmaz.

Arkadaşın monitörü 60Hz ve sabit 60FPS alıyor ise sorun başkadır, zaten FPS limiti G-Sync/FreeSync ile aynı işlevdedir.

Monitör'ün tazeleme hızı ile FPS'i aynı tutan V-Sync'dir. Ben ondan bahsetmiyorum.

V-Sync açmadım zaten V-Sync açınca çok input lag oluyor ama 60FPS'e sabitledim oyun içinden. Aynı görevi görmesi gerek değil mi?
Bu arada arkadaşlar sabit 60FPS alıyorum.
V-Sync, G-Sync veya FreeSync açmazsanız yırtılma olacaktır. Bunu önlemenin tek yolu 3 seçenekten birini aktif etmektir.

V-Sync kapalı halde iken FPS değerini 60'a sabitlemeniz işe yaramaz. Yırtılmayı önleyen şey V-Sync teknolojisi. Input lag yaşamak istemiyorsanız FreeSync ya da G-Sync monitör almanız gerekiyor.

Geri
Yukarı