Çözüldü 60 Hz laptop'a 144 Hz monitöre bağlanırsa kaç Hz alınır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, laptopumun ekranı kırılmıştı. Ekranı değiştirdim, orijinal ekranı 1920x1080'di fakat aynı ekrandan bulamadığım için mecburen 1366x768 çözürlülükte bir ekran takmak zorunda kaldım. Laptopa monitör bağlamak istiyorum. Monitörün çözürlülüğü 1920x1080, bağlarsam o çözünürlüğü alabilir miyim ve laptop 60 Hz'ken 144 Hz monitör bağladığımda kaç Hz alabilirim?

Çözüm
Her monitörün hz olayı birbirinden bağımsızdır. Laptop ekranının 60 hz olması bağlayacağınız başka bir ekranı etkilemez.

Sizi burada etkileyecek tek olay bağlantı birimi çıkışınız. Bilgisayarınız ve monitörünüz HDMI 1.4b ve üzerine sahip değilse HDMI üzerinden 120hz veya üzeri görüntü alamazsınız.

Displayport yoksa, yine alamazsınız.

Belki bilgisayar eskidir ya da monitör, eğer DVI-I çıkışı var ise bilgisayarda, 120 hz ve üstü alabilirsiniz.

Atıyorum bilgisayarın HDMI 1.4b çıkışı var, displayport da var ama DVI yok, monitörün DVI-I var, o zaman 120 hz almak için dönüştürücü kullanabilirsiniz, yalnız söyleyeyim 100 liradan fazlalar.

Bu saydıklarımın hepsine sahip ama değil çorba bir monitör sistemim var, kafanıza takılan olursa yazın yardımcı olurum. Ana monitörüm 120 Hz ve 11 yıllık, oc ile 140 hz olarak kullanıyordum, yeni ekran kartı alınca monitörümü bağlayamadım, 60 hz hdmi bağlayabiliyordum sadece, ben de dönüştürücü aldım 140 olmasa da 120hz olarak tekrar kullanmaya başladım. Patlamadığı sürece bi 11 sene daha gideriz gibi :D

Diğerleri de 75 hz. Biri direkt hdmi dan bağlı diğer dönüştürücü ile. Dönüştürücüler işe yarar, önemli olan ilk mesajda dediğim gibi, bilgisayarın izin verdiği sınırların, monitörün sınırları ile örtüşmesi.

1618731406822.png
Mesajınızdan sorduğunuz şeyi net olarak anlamadım ama 144Hz monitör takarsanız muhtemelen HDMI sürümünden dolayı 144Hz kullanamayacaksınız.

GPU çıkış durumuna bağlı.

İşlemci içindeki grafik yongası 60 FPS üzerine çıkamayabilir.

Yüksek performanslı grafik işlemcisi ise yine çıkış durumuna göre değişir.
DP port çıkışı varsa cihazda 120 veya 144 Hz alınabilir.
HDMI ve VGA gibi çıkışlar tamamen cihazın temeline dayandırır.

Bu çıkışı etkileyen nokta ise görüntü çıkışının direkt olarak grafik işlemcisinden aktarılmamasından kaynaklı. Çıkış portlarının arkasında yine işlem birimleri bulunuyor.
(Benim bildiğim bilgi bu şekilde.) Yanlış bilgi vermek istemiyorum.

GPU çıkış durumuna bağlı.

İşlemci içindeki grafik yongası 60 FPS üzerine çıkamayabilir.

Yüksek performanslı grafik işlemcisi ise yine çıkış durumuna göre değişir.
DP port çıkışı varsa cihazda 120 veya 144 Hz alınabilir.
HDMI ve VGA gibi çıkışlar tamamen cihazın temeline dayandırır.

Bu çıkışı etkileyen nokta ise görüntü çıkışının direkt olarak grafik işlemcisinden aktarılmamasından kaynaklı. Çıkış portlarının arkasında yine işlem birimleri bulunuyor.
(Benim bildiğim bilgi bu şekilde.) Yanlış bilgi vermek istemiyorum.

Peki HDMI dönüştürücü ile DP'ye dönüştürürsem bir şey değişir'mi.

Her monitörün hz olayı birbirinden bağımsızdır. Laptop ekranının 60 hz olması bağlayacağınız başka bir ekranı etkilemez.

Sizi burada etkileyecek tek olay bağlantı birimi çıkışınız. Bilgisayarınız ve monitörünüz HDMI 1.4b ve üzerine sahip değilse HDMI üzerinden 120hz veya üzeri görüntü alamazsınız.

Belki bilgisayar eskidir ya da monitör, eğer DVI-I çıkışı var ise bilgisayarda, 120 hz ve üstü alabilirsiniz.

Atıyorum bilgisayarın HDMI 1.4b çıkışı var, displayport da var ama DVI yok, monitörün DVI-I var, o zaman 120 hz almak için dönüştürücü kullanabilirsiniz, yalnız söyleyeyim 100 liradan fazlalar.

Bu saydıklarımın hepsine sahip ama değil çorba bir monitör sistemim var, kafanıza takılan olursa yazın yardımcı olurum. Ana monitörüm 120 Hz ve 11 yıllık, oc ile 140 hz olarak kullanıyordum, yeni ekran kartı alınca monitörümü bağlayamadım, 60 hz hdmi bağlayabiliyordum sadece, ben de dönüştürücü aldım 140 olmasa da 120hz olarak tekrar kullanmaya başladım. Patlamadığı sürece bi 11 sene daha gideriz gibi :D

Diğerleri de 75 hz. Biri direkt hdmi dan bağlı diğer dönüştürücü ile. Dönüştürücüler işe yarar, önemli olan ilk mesajda dediğim gibi, bilgisayarın izin verdiği sınırların, monitörün sınırları ile örtüşmesi.

1618731406822.png

Çözüm

Eki Görüntüle 979909
leptopun HDMI çıkışı 1.4a

Geri
Yukarı