60 Hz monitörden 144 Hz monitöre geçmek

Spawrain

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, 60Hz monitörümü dönüştürücüyle birlikte kullanıyorum. FPS'im 58'e falan düştüğünde bayağı kasıyormuş hissi veriyor ve yırtılamalar da oluyor. 144Hz bir monitöre geçsem bu sorunlardan kurtulur muyum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@Spawrain İkisi çok farklı olaylar 144Hz yırtılmaların önüne falan geçmez zaten yırtılma demek aldığın FPS monitörün Hz değerini çok aşması demek senin demek istediğin stuttering kekeleme yani bildiğin kasma olayı. 144Hz monitör ancak 90-100FPS aldığın zaman farkını ortaya koyacak yoksa yırtılmayı falan önlemez onun için G-SYNC alman lazım ekran kartına göre.

Edit: RX 580 almayı düşünüyorsan FreeSYNC monitör alırsan avantajını görürsün evet.
VSYNC açmayınca ekranda yırtılamalar fazlalışıyor. Oyunu 60 FPS'e kitlemeyi denedim yine de yırtılmalar oluyor. VSYNC açtıktan sonra yırtılamaların çoğu gidiyor bu sefer FPS çok fazla düşüyor ve takılmalara yol açıyor bu durum en kötüsü diyebilirim. Benim 144 Hz bir monitör aldığımı varsayalım. Oyunda 144 FPS alıyorum bir anda FPS 90'a düştüğünde bu olay aynı 60 Hz monitördeki gibi beni oyundan soğutur mu? FreeSync tam olarak benim sorunumu çözer mi?

Sistemim:
Ekran kartı: XFX R9 280X Double Dissipation Edition GDDR5 3GB 384Bit DX11.2 AMD
İşlemci: Intel Core i5 4460 Soket 1150 3.2GHz 6MB Önbellek 22nm İşlemci
Ram: GSKILL 8GB RipjawsX DDR3 1600MHz CL9
Anakart: MSI H81M PRO-VD
Hard Disk: 1TB
Monitör: AOC 20" E2050SN GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR

No: Bu sistemi para biriktirdikten sonra değiştireceğim. Şimdilik böyle kullanmak zorundayım.
Aslında cevap kendinde saklı. 60 FPS'e o kadar alışmışsın ki 58'e düşse takılma hissi yaşıyorsun. Yani o 2 karelik bir kayıp bile seni etkiliyor. 90-120 değerlerini gözün hiç alışık olmadığı için bence fark etmezsin. Ayrıca biraz negatif düşünüyorsun gibi, sürekli 120 FPS alıp bir anda 90'a düşecek peki hangi oyunda hangi ayarlarda?

Oyunlarda 144 FPS tabii ki de şu an kullandığım sistemle alabileceğimi düşünmüyorum. Benim sorunum 144 Hz bir monitörün FPS düştüğünde aynı etkiyi yaratıp yaratmadığı ve aynı zamanda ekran yırtılmalarından kurtulmak aslında. Eğer bu sorunları çözecekse evet 144 Hz bir monitör alabilirim.

Ryzen 2600, RX 580, DDR 4 3000 MHZ 8GB bir sistem düşünüyorum. Yanına 144 Hz VA panel bir monitör gitmez mi? @FrontPage.

Oyunlarda 144 FPS tabii ki de şu an kullandığım sistemle alabileceğimi düşünmüyorum. Benim sorunum 144 Hz bir monitörün FPS düştüğünde aynı etkiyi yaratıp yaratmadığı ve aynı zamanda ekran yırtılmalarından kurtulmak aslında. Eğer bu sorunları çözecekse evet 144 Hz bir monitör alabilirim.

Ryzen 2600, RX 580, DDR 4 3000 MHZ 8GB bir sistem düşünüyorum. Yanına 144 Hz VA panel bir monitör gitmez mi? @FrontPage.
Gayet güzel bir sistem. Yazdığın sistemi ben şuan bütçem olmadığından 60 HZ monitörde kullanıyorum. Herhangi bir akıcılık problemi veya yırtılma yaşamıyorum. Bütçem müsait olduğunda 144 HZ bir monitör alıcam.

@Spawrain İkisi çok farklı olaylar 144Hz yırtılmaların önüne falan geçmez zaten yırtılma demek aldığın FPS monitörün Hz değerini çok aşması demek senin demek istediğin stuttering kekeleme yani bildiğin kasma olayı. 144Hz monitör ancak 90-100FPS aldığın zaman farkını ortaya koyacak yoksa yırtılmayı falan önlemez onun için G-SYNC alman lazım ekran kartına göre.

Edit: RX 580 almayı düşünüyorsan FreeSYNC monitör alırsan avantajını görürsün evet.

Çözüm
144 Hz olmasın ama Gsync olsun gibi yazmışsın işte öyle bi monitör yok veya ben bilmiyorum G-SYNC istiyorsan otomatikman yanında 144Hz'de oluyor o da minimum 2500TL şu piyasada.

Yok becerememisimdir ne yazmak istedigimi, onu demek istemedim.
Arkadas frekans arttirarak yirtilma sorunundan kurtulabilecegini dusunuyor. 60 yerine 144 alsam daha iyi olur mu gibilerinden. Ben de kesin kurtulma yolunu Sync ile olur, sync yoksa 144 HZ de de yirtilma yasarsin/yasayabilirsin demek istedim.

60 hz 720 p den 144 hz 1080 p ye geçmiş biri olarak söyleyeyim ekranı açın mouse yi kıpırdatır kıpırdatmaz aradaki devasa akışı fark ediyorsunuz pubg rainbow csgo gibi oyunlar oynarım dehşet fark var 60 ve 144 arasında pubg de 120 130 fps alıyorum normal ayarlarda rainbow 100 140 arası cs yi söylememe gerek yok ama 144 hz nin 144 ünü de almak için 144 fps almanız gerekmiyor ekran 144 hz de çalışır size 144 hz görüntüsü verir zaten kullanır kullanmaz aradaki farkı hissedebiliyorsunuz

Geri
Yukarı