Çözüldü 60 Hz olan ekran 120 Hz'de çalışabiliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bilinmiyor9

Centipat
Daha fazla  
Dell 5406 dokunmatik ultrabook ve tablet tarzı laptopum 60 Hz yenileme hızında olduğunu teknik özellikler kısmında yazıyor, Windows 11 de en fazla 60 Hz olmasına rağmen Linux dağıtımında bilgisayarımda 120 Hz seçeneğini gördüm, bilgisayarı 120 Hz'ye aldım ve gayet güzel bir şekilde çalıştırdı ve 120 Hz akıcılığına geçiş yaptı. Dell müşteri hizmetlerini aradığımda ise bana laptopumun 60 Hz olduğunu ama orijinal Dell ekran sürücüsü ile 120 Hz desteklediğini söylediler ve Windows 11 de ise ekran sürücüsü olarak Dell değil de Windows'un sürücüsünü Windows'un kendisi otomatik olarak seçtiğini ve bunun sonucunda Windows 11'in stabil olmadığını ve eğer Windows 10'a geçersem tekrar 120 Hz kullanma ihtimalimin olduğunu söylediler böyle bir şey mümkün olabilir mi? Teknik özellik olarak 60 Hz çünkü nasıl 120 Hz'yi destekleyebiliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evet mümkün olabilir. Şimdi bu konu uzun bir konudur normalde. Fakat kısaca anlatmak gerekirse, ekranın üretiminde Dell stabiliteyi 60Hz'de sabit tutmuş. Ekranı üretirken sadece 60Hz üzerinde deneme yapılmıyor. Dell çalışmalarında 120Hz'ye kadar ekranı zorladıysa ve olumlu yanıt aldıysa bunu bir sürücü ya da OC mantığıyla kullandırtabilir. Olayın karanlık yüzünden dolayı bu açıklanmaz. Çünkü 60Hz üstünde stabilite (yani optimizasyon) sorunlu çalışabilir. Olası arızalar görülürse garantiye sokmamak için açıklanmaz.
Bunu keşfetmek ayrı mesele.
Evet mümkün olabilir. Şimdi bu konu uzun bir konudur normalde. Fakat kısaca anlatmak gerekirse, ekranın üretiminde Dell stabiliteyi 60Hz'de sabit tutmuş. Ekranı üretirken sadece 60Hz üzerinde deneme yapılmıyor. Dell çalışmalarında 120Hz'ye kadar ekranı zorladıysa ve olumlu yanıt aldıysa bunu bir sürücü ya da OC mantığıyla kullandırtabilir. Olayın karanlık yüzünden dolayı bu açıklanmaz. Çünkü 60Hz üstünde stabilite (yani optimizasyon) sorunlu çalışabilir. Olası arızalar görülürse garantiye sokmamak için açıklanmaz.

Çözüm
Çok teşekkür ederim hocam, nedenini baya merak etmiştim sağolun

Yeni konular

Geri
Yukarı