60 MBps İnternet Dakikada 30 MB İndirme Hızı Sorunu

KadirSMZ

Hectopat
Yer
Karabük
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi sosyaller arkadaşlar. Türknet 75 MBps internet aboneliğim var. Ortalama 60 MBps alıyorum. Ama ne zaman bir şey indirmeye kalksam bağlantı hızım 5 MBps'e kadar düşüyor. Ekran kartı sürücüsü güncellemeye çalışıyorum. 550 MB sürücü 12 dakikada iniyor. Bir de işin ilginç yanı Edge ile 12 dakikada indirmem. Chrome ile indirmeye çalışınca 35 dk kaldı yazıyor. Ayrıca yaptığım indirme sırasında Youtube'dan 4K video izleyebiliyorum. İndirme sırasında görev yöneticisini açıyorum, 3 MB/sn gibi bir değer gözüküyor. Hemen ardından bir video açıyorum ve 55 MB/sn oluyor. Sanki bir şey sadece indirme hızımı kısmış gibi ama anlamadım ne olduğunu. Yardımcı olursanız sevinirim.
Adsız.png
Adsız1.png
Adsız2.png

IDM kullanmanızı tavsiye ederim. Deneme sürümünü dahil olsa kurun, farkı göreceksiniz.
Ancak isterseniz Chrome üzerinden indirmelerin yavaşlığının sebebini de uzun uzun anlatabilirim :D

İnternetin indirme hızı normal, benim internetim 100MBps iken bir şeyler indirirken saniyede 10-15 arası indiriyor. Yani hiç kimse test ettiği hızda indirmez.

Testte aldığın hızın ortalama %20'sini kullanır.

Kablonda sorun olabileceğini düşünüyorum. Superonline hattımda 16MB alıyordum fakat eve 7MBps geliyordu , internetim kesiliyordu, kopuyordu, rica ettik kabloyu onarabilir misiniz diye kendileri yaptılar belirli bir ücret karşılığında kabloyu şuan 16MBps alıyorum (hat 24MBps destekliyor telekom tarafından.)

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternetin indirme hızı normal, benim internetim 100MBps iken bir şeyler indirirken saniyede 10-15 arası indiriyor. Yani hiç kimse test ettiği hızda indirmez.

Maalesef yanılıyorsunuz hocam.

Şöyle izah edeyim,
Her internet servis sağlayıcının yurt dışı ile erişim kurmak için kullandığı BackBone'lar vardır. Türknet genel anlamda Seabone firmasını kullanıyor. Türkiye'de genelde Cogent, Telia, HurricaneElectric TaTa vb. firmalar kullanılıyor. Siz Speedtest yapmak istediğinizde veya herhangi bir yerden dosya indirmek istediğinizde bu firmaların hatları üzerinden veri Türknet'e geliyor. Oradan evimize geliyor. Ancak her zaman stabil olmuyor. Speedtest uygulamasından hız testi yaptığınızda Local bağlantılarınızdan yaparsınız genelde. Bu yüzden hızlar hep ulaşılabilir hızda çıkar. Ancak dosya indirmek istediğinizde, bu dosya firmalar arasında dolanır. Örneğin AMD'den Driver indirmeye çalıştığınızda, o dosyayı alabilmek için öncelikle istek gider. Yollar belirlenir. Türknet'ten Seabone'a gider istek. Eğer AMD'nin Seabone firmasına doğrudan erişimi var ise, aracı firma sadece Seabone olur. Ancak yok ise, tek bağlantı ile sağlanan hızlar genellikle düşer. Seabone'dan TaTa firmasına istek gönderilir. AMD sunucusundan çıkan dosya önce TaTa kablolarına gelir. Oradan da genel merkezler üzerinden SeaBone firmasına yönlendirilir. Oradan da Türknet'e gelir. Böylelikle Ping değerleri yükselir, bağlantı başına alabileceğiniz hız düşer. Bazı sunucular vardır ve o kadar kötüdür ki erişmek için 5-6 sağlayıcı değiştirmeniz gerekir. Bu yüzden Speedtest ile Chrome üzerinden indirmelerde bu fark oluşuyor.
Bazı zamanlarda ise, aşırı yükleme olmaması için firmalar bağlantı başına hız limiti koyarlar.

Bunu aşmanın en kolay yolu ise çoklu bağlantı destekleyen programlar. En stabili ise IDM'dir. Şuan ben Speedtest üzerinden 60Mbps alıyor iken, AMD Driver'ını IDM üzerinden indirirken 12MB/s yani 100Mbps tam hız alıyorum. Chrome üzerinden indirmelerde ise maksimum 4MB/s gördüm şimdiye dek.

Test ettiğimde 10 Mbps çıkıyor. Steam'den indirme yaparken 17-18 Mbps ile indirme yapıyorum. Normalde hızım 16 Mbps.

Hocam her site aynı hızda download sunmayabilir, bende de yaşanıyor bu. İSS bile kısıtlıyor olabiliyor bazen.
Bu olay doğru olabilir ama hızı 5 Mbps düşüyor. Eğer paralı indirme sitelerinden ücretsiz olarak indirseydi 1 Mbps gibi bir şey oluyor. Sitelerden alakalı olduğunu sanmıyorum.

Müşteri hizmetlerini arayıp durumu söylediniz mi?

İnternet hızınızın 8'e bölümü kadar indirme hızı elde edebiliyorsunuz. Mesela ben 24 Mb kullanıyorum indirme hızım 3-4 oluyor. Seninde en fazla 6-7 olur. Normal 5 Mb. Ama yine de aklına takılıyorsa müşteri hizmetlerinden daha ayrıntılı bilgi al.

İnternet hızınızın 8'e bölümü kadar indirme hızı elde edebiliyorsunuz. Mesela ben 24 Mb kullanıyorum indirme hızım 3-4 oluyor. Seninde en fazla 6-7 olur. Normal 5 Mb. Ama yine de aklına takılıyorsa müşteri hizmetlerinden daha ayrıntılı bilgi al.

Aslında tam olarak öyle değil. Bize verilen paketlerde megabit (mbps) olarak hesaplanıyor. Örnek olarak 50mbps ya da 30 mbps. Ama biz birşeyler indirirken mbps yerine MB/s yani megabayt kullanıyoruz. 1 bayt 8 bit ettiği için öyle yani.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı