60 Saat Boyunca Suyun İçinde Sessizce Ölümü Bekleyen Çocuğun Hikayesi

Fotoğrafya

Hectopat
Makaleler
1
Ermero Trajedisi olarak bilinen olayda yaşamını yitiren 25 bin kurbanından biri olan Omayra Sanchez, 13 Kasım 1985‘te yaşanan faciada, 60 saat boyunca su, beton ve diğer cesetler arasında sıkışıp kaldı. Çevresinde 50 kadar fotoğrafçı ve kameraman bu acı durumu kayıt altına almaktaydı.​

gettyimages-847481918-1024x1024-jpg.484396
Ayağının sıkışması sonucu boğazına kadar gelen suyun içinde ölümü bekleyen bir kız çocuğu için oldukça sakin ve cesur davranan 13 yaşındaki Omayra Sanchez, kendini çeken kameralara şunları söylüyordu… “Annemi çok seviyorum. Babamı ve ailemi çok seviyorum. Onlara sevdiğimi söyleyin”.​

Yerel halk arasında “Uyuyan Aslan” olarak adlandırılan Nevado Del Ruiz Volkanı 13 Kasım 1985’te faaliyete geçerek patlar ve Omayra’nın yaşadığı köyü de vurur.​

an-aerial-view-of-the-town-of-armero-covered-with-mud-following-the-eruption-d2670e-1600-jpg.484390

Daha ne olduğunu anlayamadan Omayra’nın belden aşağısı patlayan yanardağ sebebiyle kayan toprağın altında kalır ve yavaş yavaş etrafındaki boşluklarda su birikmeye başlar. Omayra yaşamak için bir enkaz parçasına tutunur ve ertesi gün bir gazeteci Omayra’nın elini görür.

Hemen bölgedeki gönüllüler çağırılır ve Omayra’yı kurtarmak için büyük bir çaba başlar. Fakat bacaklarını kırmadan Omayra’yı bulunduğu yerden çıkartmak imkansızdır. Üstelik Omayra’yı her çıkartmaya çalıştıklarında çevredeki su yükselir ve Omayra’nın nefes almasını engeller. Suyun altına bakan birkaç kişi, Omayra’nın bacaklarının tuğladan yapılmış kapının altında kaldığını fark eder. Omayra durumun vahametine rağmen, çevresindeki gazetecilere şarkılar söyler, durumundan bir kere bile şikayet etmez ve kurtarılmayı bekler. Gazetecilere şekerleme ve gazoz istediğini söyler. Hatta röportaj teklifini bile kabul eder.​

Omayra’nın kurtarılmasını sağlayacak olan malzemeler beklenirken küçük çocuğun vücut ısısı yavaş yavaş düşmeye başlar. Sayıklamaya başlamıştır Omarya.​

armero_portada_historia_-01-08-jpg_1484993198-jpg.484391

Yanındaki gazetecilere “Gidin ve dinlenin” der. Günlük hayatı gelir aklına “Okula geç kaldım… Matematik sınavım da var…”​

Malzemeler geldiğinde çok geç kalınmıştır… Suyu boşaltmak için pompa geldiğinde, Omayra’nın bacaklarının kangren olduğu ve kesilmesi gerektiği anlaşılır. Fakat ortamdaki kirlilik sebebiyle bu operasyon sonucunda daha büyük acıyla öleceği de anlaşılmıştır. O yüzden, insaflı olan davranışın, Omayra’nın ölmesine izin vermek olduğu düşünülür.​

Omayra’nın acısı, 60 saat sürmüş ve bu 60 saat içinde Omayra bir kere bile acısını belli etmemiştir. Sadece gülmüş, konuşmuş ve şarkı söylemiştir. Kendini çeken kameramanlara ve fotoğrafçılara Omayra’nın son sözleri “Anne, eğer beni duyuyorsan tahmin ediyorum benim tekrar ayağa kalkmam ve yürüyebilmem ve bu insanların beni kurtarması için dua ediyorsundur. Anne seni seviyorum. Babamı ve kardeşimi seviyorum. Elveda anne!” olmuştur.​

comment_gtrlkguezl6zsfviun83ydk1ekwjozj4-jpg.484393

Şu an baktığınız fotoğraf Omayra ölmeden birkaç saat önce çekilmişti.​

Annesi ve küçük kardeşi trajediden sağ kurtuldu fakat Omayra, babasının 3 gün önce öldüğünden habersizdi. Omayra da 60. saatin sonunda nedeni tam olarak belirlenemese de kangren, hipotermi veya buna benzer bir komplikasyon sonucu öldü.​

Günlerce suyun içinde ölümü bekleyen kızın başında her gün yüzlerce kişi varken, nasıl odu da kimse onu kurtaramadı? Aslında orada bulunan çoğu insan Omayra’ya yardım etmek istemiş ancak bunu gerekli ekipmanlar olmadan başaramamışlardı. Gerekli ekipman şehre, Omayra ölmeden birkaç saat önce ulaşmış ancak küçük kızın ömrü ekipmanın kurulmasına yetişememişti.​

Bu fotoğraf son 50 yılın en iyi fotoğrafları arasında yer almış ve fotoğrafçıya Pulitzer Ödülünü kazandırmıştı. Bu fotoğraf sadece Omayra’nın son anlarını değil, uyuşturucu kartellerinden aldıkları rüşvetlerle keyif yapan Kolombiya yetkililerinin de vicdanlarının son anlarını bütün dünyaya göstermişti.​

Şayet yüreğiniz dayanırsa Omayra’nın son anlarını o gün orada yer alan kameramanların gözünden izleyebilirsiniz…​

Dosya Ekleri

• 62PdCouTvNPDuXRaduVYiCb9hxbZWDcAb1acVYBWQVhmeGQ5m4y9dPe8G8RZhjk52YzqfgYhWAcPN92YDg5Y4JZ3xTxXTj...jpg
    62PdCouTvNPDuXRaduVYiCb9hxbZWDcAb1acVYBWQVhmeGQ5m4y9dPe8G8RZhjk52YzqfgYhWAcPN92YDg5Y4JZ3xTxXTj...jpg
    324,3 KB · Görüntüleme: 101
  • 1315a2293d2b6af68a951bfdc4d6f3d9.jpg
    1315a2293d2b6af68a951bfdc4d6f3d9.jpg
    321,3 KB · Görüntüleme: 122
  • an-aerial-view-of-the-town-of-armero-covered-with-mud-following-the-eruption-d2670e-1600.jpg
    an-aerial-view-of-the-town-of-armero-covered-with-mud-following-the-eruption-d2670e-1600.jpg
    411,5 KB · Görüntüleme: 845
  • armero_portada_historia_-01-08.jpg_1484993198.jpg
    armero_portada_historia_-01-08.jpg_1484993198.jpg
    1.014,5 KB · Görüntüleme: 717
  • BF1.jpg
    BF1.jpg
    291,8 KB · Görüntüleme: 105
  • comment_gTrLKGUeZl6ZSFvIUN83ydk1EkwJOzj4.jpg
    comment_gTrLKGUeZl6ZSFvIUN83ydk1EkwJOzj4.jpg
    357,9 KB · Görüntüleme: 741
  • ermero.jpg
    ermero.jpg
    195,5 KB · Görüntüleme: 83
  • ezgif-5-ef6eee74ba49.jpg
    ezgif-5-ef6eee74ba49.jpg
    231,7 KB · Görüntüleme: 113
  • gettyimages-847481918-1024x1024.jpg
    gettyimages-847481918-1024x1024.jpg
    200,7 KB · Görüntüleme: 2.987
  • la-mort-dans-l-objectif-322394.jpg
    la-mort-dans-l-objectif-322394.jpg
    651,3 KB · Görüntüleme: 88
  • Omaira-Sancesa--4.jpg
    Omaira-Sancesa--4.jpg
    35,1 KB · Görüntüleme: 120
  • omayra_capa_widexl.jpg
    omayra_capa_widexl.jpg
    105,1 KB · Görüntüleme: 90
  • Untitled-1.png
    Untitled-1.png
    627,2 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl olur ya böyle bir şey, onlarca kişi onlarca akıl nasıl olur da bir çözüm bulamaz. En insaflısı ölmesini beklemek nedir, nasıl bir zihin göçüdür.
Kızın etrafına suyun gelmesini engelleyecek set kurar gerekirse avuç avuç boşaltırım o suyu. Halatlar ve kalaslarla düzenek kurar kızın ayağının üstündekileri bir santim bile oynatmak o kızı oradan bir şekilde kurtarır, en kötü fikir bile fikirsizlikten iyidir yahu hele ki sonu kesin ölümse.

İlk duyduğumda da, şimdi de Kolombiya hükümetine okkalık küfür ettim, uyuşturucu baronlarından alınan parayı yerken hiç vicdanı sızlamayan kansızların, onursuzluğuna yenik düşen bir yavrucak (daha doğrusu yaşı dolayısıyla babam olabilecek yaşta belki :) ).

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı