600-1300 TL anakart önerisi

Siya

Kilopat
CPU: Ryzen 5 5600X.
CPU soğutma: ID-Cooling SE-224-XT. (Sipariş edildi.)
GPU: 5700 XT, 3060 Ti, 2070S. (Üçünden biri olacak.)
RAM: Adata D30 16 GB 3000 MHz.
SSD: Samsung 870 EVO 500 GB.
Kasa: Ranker Cygnus V2 Beyaz.
PSU: XPG Pylon PYLON650B-BKCEU 650W 80+ Bronze.

Yukarıdaki sistemi dizmeye çalışıyorum. En bilgisiz olduğum konu olduğundan anakarta hala karar veremedim. 600-1300 TL arası anakart önerir misiniz? Mantıklı bir sebebi olacaksa bütçeyi 100 lira aşabilirim. Ayrıca yanıt bulamadığım bir soru var;

B450 anakartlar bu tür sistemlere uyumluyken, insanlar niye B550 anakartlar öneriyor? B450 fanboyu falan değilim, sadece ortada almamak için bir sebep göremiyorum. "B550 kartlar daha geleceğe yönelik" imiş, tamam da hangi sebepten dolayı? Teknik olarak bir açıklama yapacak yok mu? Neymiş 2 tane M.2 girişi varmış, çok mu hayati bir özellik yani bu? Bunun için 700 lira fazla ödemem şahsen. Başka mantıklı sebepleri varsa dinlemek isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
3060 Ti diğer ikisinden daha iyi, onu tercih et.

B550 serisinin genel olarak MOSFET ve VRM yapısı daha başarılı, hatta bazı B550'ler X570'leri tokatlıyor.

Bu bütçeye şunları önerebilirim.

Fazla para vermek istemiyorum dersen de bu da gayet iyidir. Çok uygun fiyatta şu an.

Valla stoklara düzgün fiyatla gelirse 3060 Ti alırım. MOSFET ve VRM nedir bilmiyorum, araştırmaya koyuluyorum. MSI MAG B550M BAZOOKA modelini değerlendirmeye alıyorum, attığınız B450 fiyat olarak uygun ama o kadar tü kaka yapıldı ki almaya korkuyorum. Ortada almamak için bir sebep de göremiyorum :D Peki MSI MAG B550M BAZOOKA bu sisteme çok mu zayıf kalır? İlerde herhangi bir sebepten pişman ettirir mi? Ettirecek bir ihtimal göremiyorum ama yine de sorayım. @BerkayZ87

Valla stoklara düzgün fiyatla gelirse 3060 Ti alırım. MOSFET ve VRM nedir bilmiyorum, araştırmaya koyuluyorum. MSI MAG B550M BAZOOKA modelini değerlendirmeye alıyorum, attığınız B450 fiyat olarak uygun ama o kadar tü kaka yapıldı ki almaya korkuyorum. Ortada almamak için bir sebep de göremiyorum :D Peki MSI MAG B550M BAZOOKA bu sisteme çok mu zayıf kalır? İlerde herhangi bir sebepten pişman ettirir mi? Ettirecek bir ihtimal göremiyorum ama yine de sorayım. @BerkayZ87

Pişman etmez attıklarımın hepsi iyidir. Yalnız B450 Tomahawk MAX alırsan BIOS flash yapmak durumundasın. Belki B550 Bazooka'da da gerekebilir. Doğrudan 5000 BIOS'u ile gelmeyen B550'ler var çünkü. Ama B450 Tomahawk'ta kesin yapman gerekiyor.

Pişman etmez attıklarımın hepsi iyidir. Yalnız B450 Tomahawk Max alırsan BIOS flash yapmak durumundasın. Belki B550 Bazooka'da da gerekebilir. Doğrudan 5000 BIOS'u ile gelmeyen B550'ler var çünkü. Ama B450 Tomahawk'ta kesin yapman gerekiyor.

Ekran kartı PCI-e 4.0 değil mi? Anakartın 3.0 olması lazım alırken bunu da gözünün önünde bulundurun.

Yeni konular

Geri
Yukarı